Prioritou záchranného fondu EU jsou zelené technologie a digitalizace

Evropské dotace – ilustrační foto.

České firmy se těší na evropské dotace z nového Fondu obnovy a odolnosti, o němž se hovoří jako o Evropském fondu obnovy. Česko už svůj návrh Národního plánu obnovy (NPO), díky němuž by mohlo dostat asi 170 miliard korun, odevzdalo v půli října. Při utrácení budoucích peněz z Evropské unie se však musí podřídit stanoveným prioritám.

Muži mají slabší a méně dokonalý imunitní systém, než tomu je u žen

Muži sice vykazují vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 či úmrtí než ženy, ale hygienicko-epidemiologická opatření a zdravý životní styl, jejž pozitivně ovlivňují rizikové – většinou civilizační – faktory, platí pro obě pohlaví stejně. Za odolnějším imunitním systémem žen je lepší genetická výbava, a zejména chromozom X.

Platby penězi v hotovosti: Zločin, iluze, nebo základní lidské právo?

Naše „elektronická stopa“ se stává realitou. Vedle mobilního telefonu ji zanechává také platební karta. U hotovostních plateb to možné není. Je třeba si uvědomit možnosti bezhotovostních plateb a dopady na soukromí.

Temná předpověď nejbližší budoucnosti Země aneb Jak zpomalit vývoj

Svou zpovědí v dokumentárním filmu Život na naší planetě chce britský přírodovědec a dokumentarista David Attenborough motivovat lidi, aby se stali součástí přírody, obnovili biodiverzitu a nastolili udržitelnost.

Jean Genet: Podvojný, ale jednoznačnému hodnocení unikající živel

Jean Genet (1910–1986), francouzský spisovatel.

Když současný rakouský spisovatel Josef Winkler hledal v období mladických zmatků v korutanském konzervativním prostředí spojence, našel ho v románech francouzského zloděje a prostituta, ale zároveň velkého moralisty a spisovatele Jeana Geneta (1910–1986). Později této svérázné osobnosti věnoval dokonce Knížku chovance Jeana Geneta.

Ondřej Horák 25.11.2020

Krajské volby: Prohrané vítězství aneb Kam kráčí jihočeské ANO?

František Konečný (ANO) Lídr ANO v Jihočeské kraji (vlevo) řeší výsledky voleb.

Hnutí ANO získalo v krajských volbách v Jihočeském kraji nejvíc hlasů, navzdory tomu jeho vedení ovládla opozice. Tento kraj není jediný, kde tak skončilo. Jak je možné, že strany a straničky, které často získaly zlomek hlasů hnutí ANO, ovládnou kraj? Volební systém jim to umožňuje, nelze však vše svádět na něj. Píše Václav Makrlík.

Václav Makrlík 24.11.2020

Český vzdělávací systém je příliš rigidní a encyklopedický

Green School na ostrově Bali v Indonésii.

Rodičů, kterým nevyhovuje škola, do níž chodí jejich děti, není dnes málo. Většinou hledají jinou, třeba trochu dál, než je ta původní. Andrea Balharová z Prahy ji našla až na Bali. „Na Bali jsme nejeli proto, abychom si užili tropického ráje. Chtěli jsme do jedné z nejpokrokovějších škol na světě, do Green School,“ říká v rozhovoru.

Radka Kvačková 24.11.2020