DEBATA Jana Macháčka: Každý je na internetu odpovědný za svůj obsah

Internet a kyberkriminalita.

Američtí zákonodárci slibují rozdělit technologické giganty v duchu tradic americké antimonopolní politiky. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Není správnější prohlásit firmy, jako je Google, Facebook a Twitter, za vydavatele zodpovědné za šíření svého obsahu stejně jako běžná média?

Jan Macháček 22.10.2020

Pocity puberťačky, která si je najednou cizí

Nemusí psát anglicky, ani se nikde ukazovat, navzdory tomu jsou knihy toho, kdo se skrývá za pseudonymem Elena Ferrante, úspěšné po celém světě. Nejnovějším důkazem je další neapolský román Prolhaný život dospělých, ve kterém autorka bestselleru Geniální přítelkyně vykresluje rozpolcenost děvčete, jež se bez varování stalo dospělým.

Nepodmíněný základní příjem v Namibii: Devět skvělých dopadů

Nepodmíněný základní příjem je částka, kterou dostává každý občan daného státu, aniž by musel splňovat nějaké podmínky. Ze zprávy hodnotící namibijský pilotní projekt vyplývá, že si jej mohou dovolit i podstatně chudší země než ty Evropské unie a že může zlepšit ekonomickou situaci mnoha států.

Škola musí děti bavit. O výuce je třeba přemýšlet

„Co dnes děti potřebují víc, než umět pracovat s informacemi? Denně se jich na ně valí tolik, co na nás, když jsme byli malí, za rok. Potřebují se v nich vyznat. Pouze nad tím přemýšlet a nebát se změny,“ říká v rozhovoru letošní vítěz ankety Ředitel roku Jan Grulich, který ve vesničce Dobřany v Orlických horách vede základní školu.

Lucie Fialová 20.10.2020

S toaletním papírem proti viru!

Na bílé nálepce z Drážďan je napsáno, že toaletní papír pomáhá proti koroně....

Drážďanská anarchistická sít DDSOLI zřejmě chce lidem sdělit, že než čekat na nařízení vlády, raději se zaměřit na drobnosti, například více dbát na osobní hygienu. Na bílé nálepce z Drážďan ze srpna je napsáno, že toaletní papír pomáhá proti koroně. Modrá nálepka zase hlásá, že solidarita znamená něco dělat sám, než čekat na řešení.

István Léko 23.10.2020

Finanční záhady bankovnictví

Splnily devizové intervence ČNB svůj účel?

Nejhorším důsledkem koronavirové krize bude astronomické zadlužení českého státu. Všichni stojí s nastavenou dlaní – státe plať! Je to jedna z katastrof, jež v poslední době postihly naši zemi. Povodně, sucha, kůrovce, hraboše a nyní zadlužení budou splácet ještě naši potomci. Lze se proto obávat, že líp nebude. Píše Václav Makrlík.

Celoplošné testování za dva týdny není reálné. Pomůže pilotní projekt

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů

„Celoplošné testování obyvatel je jedním ze tří pilířů, jímž chce ministr zdravotnictví Roman Prymula bojovat proti pandemii koronaviru. „Jde o to v krátké době otestovat velkou část společnosti a identifikovat lidi, kteří jsou covid-19 pozitivní, a rizikové osoby,“ říká v rozhovoru Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Fórum

Americké prezidentské volby: Osmdesátá léta ve znamení Ronalda Reagana

Bývalý americký prezident Ronald Reagan.

Ronald Reagan (1911–2004) se stal jedním z nejuznávanějších prezidentů v dějinách – po fiascích v Afghánistánu nebo Íránu dokázal vrátit USA prestiž v celém světě a především jeho zásluhou Západ zvítězil ve studené válce. Osmdesátá léta v USA proto natolik neodmyslitelně patří k republikánům, že si jedno bez druhého nelze představit.

David Lancz 17.10.2020

Vybrané komentáře