Spisovatelé jako mluvčí národa nejsou i lidsky morálními autoritami

Hledá se Milan Kundera.

Nový francouzský životopis Milana Kundery vrací do hry otázku vztahu života a díla. Porozumíme dílu znalostí autora? Je klíčem k porozumění jeho životu? Je zbytečné číst filozofické úvahy Martina Heideggera, pokud s nacisty sympatizoval více, než jsme tušili? Pomohly Máchovy intimní deníky pochopit genialitu Máje? Píše Petr Fischer.

DEBATA Jana Macháčka: Očkovat by se měla co nejrychleji celá populace

Distribuce vakcíny proti covidu-19 je spojená s morálně-filozofickými dilematy. Očkování začíná většinou u nemocničního personálu, ale podle některých by mělo začínat u nejstarších a nejzranitelnějších. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Kdo by měl být první očkován proti covidu-19?

Jan Macháček 14.1.2021

Jak uchránit a rozvíjet český národní stát i v budoucnu

Stanislav Balík a Vlastimil Podracký ve své knize Idea českého národního státu třetího tisíciletí formulují český národní úděl jako kulturní zachování, přičemž vycházejí z odkazu Tomáše Garrigua Masaryka a jeho pojetí humanismu.

Ve školách by se mělo mnohem víc číst. A nejen v hodinách češtiny

„Měří-li se čtenářská gramotnost, schopnost textu rozumět a kriticky jej posoudit, dle mezinárodních výzkumů klesáme jak v rámci Evropy, tak celosvětově,“ říká v rozhovoru spisovatelka a propagátorka čtení Klára Smolíková.

Lucie Fialová 12.1.2021

Neumíme pokorně přijmout smrt. Štěstím může být i zemřít včas

Liberální demokracie.

Koronavirová pandemie poukazuje na současné problémy spojené se stárnutím, smrtí, agresivitou či sexuální orientací, jež však jsou stejně staré jako lidstvo samo. Otázku, zda je liberální demokracie, jejíž součástí je hédonismus, honba za požitky nebo konzum, schopná tyto problémy vyřešit, ať si odpoví každý sám. Píše Václav Makrlík.

Má přednost provozování kavárny, nebo ochrana před koronavirem?

Svoboda projevu.

Demokratické země mají ve svých základních dokumentech v různých podobách tři pilíře společnosti – svobodu jednotlivce a skupiny, ochranu zdraví a volnost podnikání. Zatím protagonisté zdraví, ekonomiky a svobody si melou tu svou. Vše však má nějaké řešení. Chce to pouze naslouchat, domluvit se a dohodu vymáhat. Píše Miroslav Palát.

Katalog digitálních služeb: Co Česku chybí ke státní správě 21. století

Digitalizace státní správy.

V lednu 2020, ještě před nástupem covidové epidemie, přijali zákonodárci normu o právu na digitální služby. Katalog digitálních služeb, který z dat od dalších ministerstev kompletuje resort vnitra, se má se podívat na služby, jež stát občanům poskytuje, a říct, které z nich lze, či nelze převést na internet. Kompletní má být v únoru.