Milan Kundera jako předem načrtnutý a pak již jen vybarvený obraz

Milan Kundera

Jan Novák si ve své knize Kundera. Český život a doba nedokázal od svého vyprávění udržet odstup a nechal se jím zcela pohltit. Pro stromy nevidí příslovečný les, a je to škoda, protože kromě obří odvedené práce jsou v knize i krásné literární obraty, výborné postřehy a inspirativní sdělení. Recenzi nerecenzi píše Radim Seltenreich.

DEBATA Jana Macháčka: Zelené investice jsou nešťastné. Ale stimulují

Evropská unie se žene do nového zeleného údělu a dává si stále ambicióznější cíle na snížení emisí. Týká se to například investic v evropském plánu oživení po koronavirové krizi. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Kolik vládních investic či schvalovaných EU se nazeleno jen přebarví?

Kritika George Sorose bývá i oprávněná. Nikoli projevem antisemitismu

Osobnosti ve váhové kategorii miliardáře George Sorose rozdělují společnost: jedna část ho zatracuje, druhá v něm vidí spasitele. Není však možné, aby vlivní Židé, jako je Soros, nemohli být kritizováni.

István Léko 25.9.2020

Koronavirová krize: Globální zátěžová zkouška s ekonomickými důsledky

Kulatý stůl Zkouška koronavirem – a co dál? se pokusil odpovědět například na otázku: Proč nás koronavirová pandemie zaskočila?

Jan Schneider 24.9.2020

Americké prezidentské volby v šedesátých letech aneb O moci televize

„We choose to go to the Moon“, zněl výrok Johna F. Kennedyho  v Houstonu z 12....

V úterý 3. listopadu voliči v USA rozhodnou, zda v Bílém domě bude pokračovat republikán Donald Trump, či ho vystřídá demokrat Joe Biden. A tento souboj bude stejně, ne-li ještě zajímavější než ten, který v šedesátých letech vedli demokrati John Fitzgerald Kennedy a Lyndon Johnson s republikány Richardem Nixonem a Barrym Goldwaterem.

David Lancz 26.9.2020

Léčba Parkinsonovy choroby: Nový přístroj naslouchá i stimuluje mozek

Parkinsonova nemoc (ilustrační)

Pacientům s Parkinsonovou chorobou pomůže přístroj Percept, který registruje abnormální aktivity mozku a umožňuje naladění léčebných elektrických impulzů. Data se ukládají a lékaři je mohou průběžně sledovat nebo zpětně vyvolat, a tím zjistit třeba reakce na podání léku či dění v mozku, zhorší-li se stav pacienta. Píše Jaroslav Petr.

Jaroslav Petr 26.9.2020

Češi málo vědí o očkování proti covidu-19. Je třeba edukace

Pavel Iványi, ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

„V České republice o vakcínách dostatečně nepíšeme. V mediálním prostoru chybí diskuse o aplikovatelnosti vakcíny. Když to srovnám třeba s Nizozemskem, odkud pocházím, téměř všichni vědí, že existují studie, že se vakcíny testují v různých fázích,“ říká v rozhovoru Pavel Iványi, ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

Fórum

Česká televize potřebuje stejně jako britská BBC pořádně provětrat

Ředitel ČT Petr Dvořák.

Česká televize se odkazuje na britskou BBC coby etalon veřejnoprávního média. Starého ředitele ČT Petra Dvořáka by mohl nový ředitel BBC Tim Davie inspirovat v tom, že by ČT měla být nestranná. Podle místopředsedy Rady ČT Pavel Matocha by se rada měla věnovat i právu veřejnosti na kontrolu ČT.

Pavel Matocha 22.9.2020

Vybrané komentáře