Americké prezidentské volby: Dvě výhry mediální hvězdy Baracka Obamy

Prezident Barack Obama

Barack Obama, první americký prezident černé pleti udělal za osm let (2009–2017) řadu kroků, za něž je jedněmi dodnes chválen, zatímco podle svých odpůrců může za všechny problémy světa. V celostátní politice se pohyboval teprve od roku 2005, ale byl fenomenálním řečníkem a charismatickým lídrem, který měl schopnost získávat si davy.

David Lancz 31.10.2020

Hra o vakcínu: Co bude obsahovat? Bude, nebo nebude očkování povinné?

Jeden filozof nabízí své postoje ke koronaviru. Podle jedné varianty tu máme nebezpečnou pandemii, ale vědci najdou protilátku a všichni budou zachráněni. Tomu říká happyendismus. Dle další skenovatelný nanočip ve vakcíně ukáže, kdo je a není pro společnost nebezpečný. Tomu říká lékařsko-vojenská diktatura. Můžeme si vybrat. Nebo ne?

Americké prezidentské volby: Dvě vítězství vysmívaného Bushe mladšího

George Bush mladší, prezident USA v letech 2001 až 2009, se sice do panteonu největších prezidentů nedostane, ale historie ho bude hodnotit mnohem pozitivněji, než to před nějakými 15 lety vypadalo.

David Lancz 29.10.2020

Když Milan Kundera dostává naloženo a současně je pro jiné kultem…

Nejprve letos vyšla kunderovská biografie Jana Nováka, poté český překlad posledního románu Milana Kundery Slavnost bezvýznamnosti. Nic atraktivnějšího zdejší literární prostor nabídnout nedokáže. Nezměnily to ani nedávno udělované knižní ceny Magnesia Litera.

Ondřej Horák 28.10.2020

Konec pokročilého věku

Axiální doba.

Bůh na nás může zapomenout, ale pokrok nezastavíš. Tak jsme mu vyhlásili válku. Zpočátku to byla velká úleva. Až do chvíle, kdy někdo přišel s tím, že součástí pokroku byla vždycky i emancipace jednotlivce, ženy, osvícenství, sexuální výchova... To vše je pro nás teď pokrok. To vše teď nenávidíme. Ale nezoufejme si. Píše Tomáš Kafka.

Musíme zploštit křivku zobrazující rychlost nárůstu počtu nakažených

Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji

„Pokud epidemiologická opatření nezaberou, budeme mít se zpožděním sedmi až čtrnácti dnů problém. Moc si přeji, aby zdravotníci zůstali zdraví nebo alespoň aby ti, kteří onemocní, měli lehký průběh onemocnění covid-19 a rychle se zotavili,“ říká v rozhovoru Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji.

Michal Bernáth 30.10.2020

Jihoafrická republika se vrací k nepodmíněnému základnímu příjmu

Všeobecný základní příjem.

Iniciativa evropských občanů Zaveďme nepodmíněný základní příjem v členských zemích Evropské unie o něm hodlá jeden rok informovat. Inspirativní pilotní projekt se potom odehrává v Jihoafrické republice, jejíž vrcholní politici navrhují zvýšit příjem pro všechny, kteří vydělávají méně, než je stanovený limit. Píše Markéta Minářová.

Fórum

Antigenní testy jsou rychlé a v mnohém jednodušší než PCR testování

Ivan Hirsch, virolog, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

„Klasický test PCR je považován za zlatý standard.Funguje velice dobře, je obrovsky spolehlivý, ale také relativně pracný, je třeba vysoce proškolený personál,“ říká v rozhovoru virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Vybrané komentáře