DEBATA Jana Macháčka: Prodražení výstavby jádra je politický problém

Na ostrově Olkiluoto stojí už dnes jaderná elektrárna, časem tu bude i hlubinné...

Všechny výstavby a dostavby jaderných elektráren ve světě se dosud prodražily. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Co je hlavní příčinou, že se všechny výstavby i dostavby jaderných elektráren a reaktorů v EU, Velké Británii i USA mnohonásobně prodražují oproti původně oznámené ceně?

Jan Macháček 24.6.2021

Podnikavost je ve školství popelkou, jež se jen pomalu dere na světlo

„Pokud studenti projdou naším programem, do pěti let 28 procent z nich začne podnikat. I když nezaloží vlastní firmu, má to na ně pozitivní dopad, jsou kreativnější. Náš program není inkubátor na vznik firem, ale vzdělávací nástroj,“ říká v rozhovoru ředitel organizace Junior Achievement Czech Martin Smrž.

Přichází éra lepšího kapitalismu?

Mnozí tvrdí, že covid byl posledním varováním, že pokud budeme pokračovat v současném stylu, existence moderní civilizace bude fatálně ohrožena. Samolepky Zmáčkni tlačítko na restartování světa! v Praze nutí k přemýšlení, zda se po koronavirové pandemii svět vrací do normálu, nebo se lidé pokusí vytvořit nějaký lépe fungující systém.

István Léko 21.6.2021

Klub států s jadernou bombou: Čím více členů, tím méně exkluzivity

Historii jaderných zbraní plní projekty mobilizace znalostních, materiálních a lidských kapacit daného státu. Patří sem i snahy globálních a regionálních mocností po dobrém nebo zlém zabránit svým sousedům, rivalům, či spojencům se nuklearizovat.

Jan Adamec 20.6.2021

Pro americké vlády, ať demokratů, či republikánů, je hlavní rival Čína

Petr Kratochvíl, politolog, Ústav mezinárodních vztahů

„Rusko v současnosti není klíčovým globálním vyzyvatelem USA, hraje sekundární roli. Rusko je spíš vnímané jako zdroj regionálních problémů, a to v jeho nejbližším sousedství, v Evropě, na Blízkém východě, proto zajímají Američany především regionální otázky,“ říká v rozhovoru politolog Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.

Robert Schuster 24.6.2021

Maďarsko: Stát hodlá finančně pomoci rodinám s dětmi

Vztažená maďarská vlajka před parlamentem v Budapešti.

Maďarský premiér Viktor Orbán slíbil, že stát vrátí začátkem příštího roku rodinám vychovávajícím děti daně z příjmu zaplacené v roce 2021. Tuto „Orbánovu atomovou bombu“ chce prodiskutovat v rámci pravidelných takzvaných národních konzultací, kdy vláda pošle občanům dotazník a na základě reakcí rozhodne ten či onen nápad uskutečnit.

István Léko 23.6.2021

O divadelním představení, zaznamenávání dne a rozkližování rodiny

Moderní společnost.

Dlouhé roky po tom, co česky vyšla většina děl britské spisovatelky Virginie Woolfové (1882–1941), kterou jsme si zafixovali jako skvostnou zachycovatelku prchavých okamžiků, přichází rozsáhlý román Roky, jenž dosud českému překladu unikal. Při čtení jejích románů se pak ještě dnes topíme v „přítomnosti“. I když uplynuly dlouhé roky.