DEBATA Jana Macháčka: Italské ekonomice pomohou především reformy

Ikonický most v Benátkách je nasvícen v barvách italské vlajky. Celá země...

Evropská unie připravuje záchranný plán, přičemž disproporční část peněz má doputovat do Itálie nebo Španělska nejvíce postižených pandemií. Otázkou však je, na co Itálie peníze použije. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jak by se mělo pomoci italské ekonomice zasažené koronavirem?

Stará britská geopolitická teorie v novém německém hávu

Britský geograf Halford Mackinder ve své přednášce z roku 1904 nabídl i geopolitickou předpověď do budoucna. Její nové německé vydání Der Schlüssel zur Weltherrschaft: Die Heartland-Theorie mit einem Lagebericht von Willy Wimmer (Klíč k vládě nad světem. Teorie Středu se situační analýzou Willyho Wimmera) tuto jeho teorii potvrzuje.

Petr Pietraš 3.6.2020

Bezpečnostní riziko: Čínské trvalé pronikání do vyspělých technologií

Číňané loni investovali v EU necelých 12 miliard eur, což je meziroční pokles o téměř třetinu, ale stále dvojnásobek oproti Severní Americe. I když řada členských zemí zkoumá některé rizikové transakce, třeba z oblasti vyspělých technologií, čínským firmám se stále daří uzavírat i tento typ akvizic.

YouTube a Twitter překvapivě spojily Michaela Moora a Donalda Trumpa

Americkému filmaři Michaelu Moorovi smazal YouTube dokument Planet of the Humans, prezidentu USA Donaldu Trumpovi začal Twitter posuzovat a označovat příspěvky za pravdivé, či nepravdivé. Regulovat obsah mohou média, nikoliv platformy.

Pavel Matocha 1.6.2020

Jak zachránit zrak a zabránit oslepnutí

Slepota - ilustrační foto.

Účinná léčba onemocnění oční sítnice neexistuje, proto patří její poškození k nejčastějším příčinám slepoty ve vyspělých zemích. Na vývoji nových léčebných postupů pracují oční lékaři i genoví inženýři a experti v oboru elektroniky – od vývoje umělé oční sítnice až po úsilí napodobit regeneraci oka obojživelníků. Píše Jaroslav Petr.

Jaroslav Petr 5.6.2020

Nový blok v Dukovanech má zajistit soběstačnost Česka i lepší ceny

Jaderná elektrárna Dukovany.

Vláda slíbila peníze na stavbu jádra v Dukovanech – stát půjčí firmě ČEZ. Cílem je nezávislost země na elektřině ze zahraničí. Pokud by šlo vše dle plánů, Češi by mohli po dostavbě Dukovan svítit či ohřívat levněji než dnes. Když cena elektřiny v budoucnu poroste, na stavbě vydělají. V opačném případě si připlatí desítky korun ročně.

Michal Pavec 5.6.2020

Chceme dostat stavební řízení na úroveň vyspělých demokratických zemí

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nový stavební zákon má podstatně zkrátit a zjednodušit povolování staveb. „Dnes než přijde stavebník na stavební úřad, musí oběhat až 48 razítek orgánů, například památkářů nebo hasičů. A každý úřad mluví jen sám za sebe a stanoviska pro razítka jsou často protichůdná,“ říká v rozhovoru ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Fórum

Migrační krize společnost rozdělila. Koronavirová krize ji semkla

Jak by měli ekonomové odpovědět těm, kdo mají z migrace úzkost?

K migrační a koronavirové krizi jsme zaujali rozdílné postoje a zareagovali odlišnými emocemi. Příčina rozdílností tkví v tom, že v prvním případě jsme se cítili ohroženi jinými lidmi, ve druhém „pouze“ neviditelným virusem.

Vybrané komentáře