Migrační krize společnost rozdělila. Koronavirová krize ji semkla

Jak by měli ekonomové odpovědět těm, kdo mají z migrace úzkost?

Migrační a koronavirová krize jsou považované za zásadní ohrožení bezpečnosti, dokonce životů. Zde podobnost končí. K oběma jsme zaujali rozdílné postoje a zareagovali odlišnými emocemi. Příčina rozdílností tkví v tom, že v prvním případě jsme se cítili ohroženi jinými lidmi, ve druhém „pouze“ neviditelným virusem. Píše Milan Petrák.

DEBATA Jana Macháčka: Vyšší úspory zatím nejsou důvodem k panice

Evropané dupli na brzdu a začali spořit, čímž potvrzují obavy ekonomů, že spotřebitelé nezachrání klesající ekonomiky. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak mají vlády a centrální banky tomuto vývoji čelit? Mají občany povzbuzovat, aby se neobávali utrácet? Jak je mají přesvědčit?

Výzva zdraví a svoboda

Terapeuti a přátelé nekonvenční medicíny vytvořili kvůli koronavirové epidemii Výzvu zdraví a svoboda k lidem, lékařům, médiím a politické reprezentaci českých zemí. Chtějí jí oslovit zejména veřejnost.

28.5.2020

Ztráty kultury budeme teprve sčítat. Vývoj nelze úplně prognózovat

„Návrat bude opatrný, pozvolný a bude trvat měsíce. Pro kulturu to bude těžký zápas vrátit se. Kultura totiž nejsou jen umělci, ale i publikum, jež chodí na koncerty, do divadel, do kin,“ říká v rozhovoru ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Diváci k umělecké produkci nutně patří

Jana Semerádová. Karneval v Benátkách

„Všichni, s nimiž jsem v kontaktu, říkají, že jim koncerty chybějí. Vidím to na sobě: když doma vezmu flétnu a uvědomím si, že nemám pro koho hrát. Potřebuji zkrátka publikum. Bez publika nejsem schopna tvořit,“ říká v rozhovoru Jana Semerádová, flétnistka, hudební dramaturgyně a umělecká vedoucí barokního souboru Collegium Marianum.

Ať se jdou defétisté vycpat

Moderní společnost.

Podle defétistů světové války udeřily, jestliže zpovykané lidstvo překročilo své limity. Zatím nemáme možnost najít si jiný domov. A tak musíme vzdorovat klimatickým i epidemickým pohromám a bránit svůj domov tady. I třeba proto, že jsme možná ve vesmíru jedineční, nezastupitelní, a to navzdory své zpovykanosti. Píše Jiří Kratochvil.

Elon Musk: Pokrokáři, probuďte se! A seznamte se s realitou

Elon Musk

V nejbližším okolí rodiny, přátel, zaměstnání či menší obce jsme schopní zjistit, kdo říká pravdu, a jaká je skutečnost. O dění ve světě takový postup neplatí, jsme odkázáni na média, kam patří i sociální sítě. Nastal čas vzít si červenou pilulku? Jak ale najít Morphea? A najdeme-li ho, můžeme mu věřit, že červená pilulka není modrá?

Fórum

Český spor o izraelsko-palestinský problém aneb Filosemitské kvílení

České ministerstvo zahraničních věcí.

Kritika bývalých ministrů zahraničí Alexandra Vondry, Cyrila Svobody, Jana Kohouta a expremiéra Mirka Topolánka „dopisu tří“ – někdejších ministrů zahraniční Karla Schwarzenberga a Lubomíra Zaorálka a úřadujícího Tomáše Petříčka –, který vznikl jako reakce na plán nové izraelské vlády, podle Jana Schneidera postrádá věcné argumenty.

Jan Schneider 27.5.2020

Vybrané komentáře