Josef Václav Radecký: Vojevůdce, k němuž se Češi sto let nechtějí znát

Vizualizace návratu sochy maršála Radeckého na Malostranské náměstí.

Po stržení sochy maršála Koněva, obnovení Mariánského sloupu a vztyčení pomníku panovnice Marie Terezie přichází na řadu další velikán české historie – maršál Josef Václav Radecký z Radče. Muž, který neudělal nic špatně, navzdory tomu se k němu Češi nehlásí. V širším smyslu jde o vyrovnání se s vlastní historií a evropským kontextem.

David Lancz 5.12.2020

DEBATA Jana Macháčka: Pandemie ekonomicky oslabí Čínu, Evropu i USA

Koronavirová pandemie jednou skončí. Pro Západ je povzbudivé, že odstartuje výroba tří vakcín. Čínu může poškodit, že řada výrob v oblasti farmacie bude přesunuta do Evropy a USA. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Vyjde z koronavirové pandemie ekonomicky posílena Čína, nebo Západ?

Jan Macháček 3.12.2020

Nastane návrat do dob, kdy nájemní bydlení bylo naprosto běžné

„Ve všech postkomunistických zemích se po pádu komunismu odehrála renesance vlastnického bydlení,“ říká v rozhovoru šéf developerské společnosti Finep Tomáš Pardubický.

Jak rekonstruovat socialistické Polsko přijatelně pro pamětníky

Rodiče polského spisovatele Tomasze Jedrowského odešli do západního Německa. A hlavní hrdina jeho anglicky napsaného debutu Plavec ve tmě odchází z komunistického Polska do New Yorku.

Viktor Orbán: Evropa nesmí podlehnout Sorosově síti

Maďarský premiér Viktor Orbán a americký miliardář George Soros.

Na článek amerického miliardáře maďarského původu George Sorose Evropa se musí postavit Maďarsku a Polsku, jejž zveřejnila 18. listopadu mezinárodní mediální organizace Project Syndicate, a v Česku jej následně 23. listopadu exkluzivně publikovaly Hospodářské noviny, zareagoval maďarský premiér Viktor Orbán. Mezititulky jsou redakční.

Viktor Orbán 5.12.2020

Už je to tady! Hnutí Black Lives Matter dorazilo do Prahy

Plakát s heslem Nastal čas, povstaňme! amerického hnutí Black Lives Matter...

Americké pokrokové hnutí Black Lives Matter (BLM), jehož uvědomělejší sympatizanti rádi ničí sochy údajných i skutečných otrokářů či násilím nutí lidi bílé pleti kleknout si před nimi a omlouvat se, v Praze zatím realizuje první fázi příchodu na politický trh, tedy propagandu. Vylepuje neškodné plakáty s heslem Nastal čas, povstaňme!

Milan Zelený: Původní výzkum na cestě od globalizace k lokalizaci

Milan Zelený, česko-americký ekonom.

Dle česko-amerického ekonoma Milana Zeleného to, co prožíváme, není cyklická krize, ale transformační změna, jako byla průmyslová revoluce. Politický systém se nevzdává dobrovolně, ale pochopí-li, že není východisko, jde to rychle. Musíme se naučit, jak informace najít, jak je interpretovat, a co s nimi dělat. Píše Adrián Podskl’an.

Fórum

Německé a bruselské elity se z migrační krize v roce 2015 nepoučily

Neznámý muž se fotí s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její návštěvě...

Proč má členský stát EU povinnost přijímat mladé lidi, kteří násilím pronikají na území Evropy, čímž porušují zákony, a současně je považovat za oběti? Ptá se Robert Troška. A odpovídá: „Wir schaffen das“ (My to zvládneme), ale bez německé kancléřky Angely Merkelové a bruselských elit.

Robert Troška 1.12.2020

Vybrané komentáře