Jako by se vypařila ochota klást si otázky a nepřijímat mlčky příkazy

Jiří Pelán, romanista, literární historik a překladatel.

„Autentická paměť je vzácné zboží. Čas se zrychlil a hraje se na stále menším poli, ať jde o politiku, nebo kulturu. Dnešní člověk se ohlíží maximálně pět let dozadu a hlubší historickou reflexi si nedopřeje. Je třeba jít dopředu. Cestu nám vždycky někdo ukáže,“ říká v rozhovoru romanista, literární historik a překladatel Jiří Pelán.

Kauza Rady České televize: Hysterie versus fakta

Tři nově zvolení členové Rady České televize získali díky výstupům politiků z ODS, TOP 09 a STAN, aktivistů Milionu chvilek pro demokracie či katolického kněze Tomáše Halíka velkou pozornost médií i veřejnosti. Pavel Matocha, jeden ze tří nových radních, nabízí svůj pohled na volbu i na průběh posledního vyhroceného jednání Rady ČT.

Pavel Matocha 3.7.2020

Dopady koronaviru přesahují možnosti pojistného i zajistného odvětví

„V současnosti se kvůli koronaviru dostáváme do jiné dimenze. Rizika či škody jsou neohraničené. Proto tradiční pojistná schémata nestačí,“ říká v rozhovoru šéf UNIQA pojišťovny v Česku Martin Žáček.

Konec světa 21. června nenastal. Pokrokářská anarchie se ale šíří

Spojenectví extrémní levice a zradikalizovaných migrantů nevěští nic dobrého. Příkladem jsou nepokoje ve Stuttgartu. Proto je třeba se amerického experta Paola Tagaloguina, dle nějž výpočet konce světa v roce 2012 nebyl přesný a měl přijít až letos 21. června, což se opět nastalo, zeptat: Nepíše se něco o Německu v mayském kalendáři?

Banksy není žádný velký umělec. Jeho obrazy jsou trochu lepší šmíra

„Copyright je jen pro zbabělce,“ tvrdí slavný streetartový umělec Banksy.

Banksy nyní míchá Prahou. Má v ní totiž výstavu. A jak je Praha srandovní, jde jí otázka: Komu výstavu připravila? Banksymu, nebo „Banksymu“? Či jen turistům pro pobavení a vystavovatelům pro foršus? Odpověď zní: všem. Protože Banksy nebo „Banksy“ představuje tresť moderní zábavy, jež se prodává jako nejvyšší umění. Píše Radek Burda.

Radek Burda 5.7.2020

Obrazoborectví jako ideologie definitivního zjevení historické pravdy

V noci na úterý se skupinka demonstrantů ve Washingtonu neúspěšně pokoušela...

Sochy a obrazy ničili Byzantinci i husité, podobné tendence měli stoupenci Kalvína i Cromwella. Poslední případ destrukce památek měli na svědomí fanatici Islámského státu. Smějeme se barbarům, kteří ničí sochy, obrazy a chrámy. Protože my se chováme úplně jinak. Teď ale v sebeničení pokračuje sám „osvícený Západ“. Píše Pavel Kalina.

Vědci jako proroci konce světa aneb Věda jako náboženství naší doby

Věda.

Aktivistka Greta Thungergová slepě věří v to, co vědci prorokují, a očekává konec světa v roce 2030, přesně jako se ve středověku věřilo v konec světa po tisíci letech a bezprostřední návrat Mesiáše, který by soudil svět. Stejně jako každé jiné náboženství ani náboženství vědy nemůže postrádat svou eschatologii. Píše Giorgio Agamben.

Fórum

Při medializaci vražd zapomínáme na děti obětí a další pozůstalé

Igor Dvořáček, ostravský soudní lékař.

„Autoři by měli myslet na to, že články či seriály budou číst a sledovat také lidé, jichž se skutek dotkl nejvíce. I já se snažím přivyknout nové realitě, že novináři mohou napsat cokoliv, byť pravda bývá jinde.“ říká v rozhovoru soudní lékař Igor Dvořáček.

Hana Hanke 30.6.2020

Vybrané komentáře