DEBATA Jana Macháčka: Pandemie přinese víc poražených než vítězů

Postavička s rouškou v centru Londýna během koronavirové krize.

Šéf americké centrální banky Fed Jerome Powell prohlásil: „Nevrátíme se do stejné ekonomiky, jako byla před koronavirovou pandemií. Oživení přichází, ale ekonomika bude jiná.“ Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Má koronavirová pandemie pozitivní, nebo negativní dopad na firmy a lidi?

Jan Macháček 26.11.2020

Jean Genet: Podvojný, ale jednoznačnému hodnocení unikající živel

Když rakouský spisovatel Josef Winkler hledal v období mladických zmatků v korutanském konzervativním prostředí spojence, našel ho v románech francouzského spisovatele Jeana Geneta (1910–1986). Později této svérázné osobnosti věnoval dokonce Knížku chovance Jeana Geneta.

Ondřej Horák 25.11.2020

Krajské volby: Prohrané vítězství aneb Kam kráčí jihočeské ANO?

Hnutí ANO získalo v krajských volbách v Jihočeském kraji nejvíc hlasů, navzdory tomu jeho vedení ovládla opozice. Tento kraj není jediný, kde tak skončilo. Jak je možné, že strany a straničky, které často získaly zlomek hlasů hnutí ANO, ovládnou kraj? Volební systém jim to umožňuje, nelze však vše svádět na něj.

Václav Makrlík 24.11.2020

Český vzdělávací systém je příliš rigidní a encyklopedický

Rodičů, kterým nevyhovuje škola, do níž chodí jejich děti, není málo. Většinou hledají jinou. Andrea Balharová z Prahy ji našla až na Bali. „Na Bali jsme nejeli proto, abychom si užili tropického ráje. Chtěli jsme do jedné z nejpokrokovějších škol na světě, do Green School,“ říká v rozhovoru.

Radka Kvačková 24.11.2020

Nový rozvoj Číny, nové příležitosti pro svět

Čang Ťien-min, čínský velvyslanec v Praze.

V Pekingu se nedávno konalo plenární zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny, na němž byly schváleny návrhy ohledně 14. pětiletého plánu národního hospodářského a sociálního rozvoje a dlouhodobých cílů do roku 2035. Čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min z něj zprostředkovává některé názory. Mezititulky jsou redakční.

Čang Ťien-min 27.11.2020

Popírači v akci

Nápis na zdi v Braníku na Praze 5.

Bývalý český premiér a prezident Václav Klaus starší na veřejnosti nenosí roušku ani respirátor a ty, kdo se tímto způsobem brání nákaze a dodržují vládní opatření, označuje za vítače migrantů. Možná je ten, kdo nastříkal Corona není nemoc. Je to ovladač na zeď v Braníku na Praze 5, jeho příznivcem a vyznavačem konspiračních teorií.

István Léko 27.11.2020

Na digitalizaci se společnosti musejí dívat jako na komplexní řešení

Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků ČR.

Covid-19 přinesl rychlý skok v digitalizaci ve všech oborech. Nejdále jsou v Česku zemědělci – využívají GPS, secí stroje, samořiditelné traktory, drony či digitální dojení a řízení krmiva. Pro podniky v malovýrobě je to stále běh na dlouhou trať, říká v rozhovoru generální ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová.