Koncept hodnocení zdravotnických technologií je pouze dalším papírem

Magnetická rezonance (ilustrační foto)

Základem konceptu Health Technology Assessment (HTA), posuzování, zda ten či onen nový přístroj se zdravotnickému systému vyplatí, je, kolik přinese „vícezdraví“, když použijeme nové hejblátko či metodu než současný postup, a o kolik nás tato „jednotka vícezdraví“ bude stát peněz navíc. Má to však několik „ale“. Píše Miroslav Palát.

Humor, jenž namísto úlevy přináší jen další tíseň

Smutek patří k oblíbeným tématům spisovatelky Zuzany Dostálové, ve svých knihách se s ním vypořádá poměrně často. V novém románu Soběstačný patří znovu k leitmotivům celého díla. A nečte se lehce – jde o velkou, koncentrovanou dávku deprese. Hned první řádky naznačují, že opětovně nepůjde o veselé čtení, ale má smysl si jej přečíst.

David Lancz 5.8.2020

Lidé pozapomněli, že tu virus stále je

Narůst nakažených, hrozba opětovného nošení roušek ve vnitřních prostorech nebo semafor pro regiony v Česku jsou události, které se kvůli koronavirové epidemii aktuálně řeší. Hlavní epidemiolog výzkumného zdravotnického centra IKEM Petr Smejkal v rozhovoru říká, že Češi přestali být obezřetní a virus už neberou jako závažný problém.

Poslankyně Helena Langšádlová a její hybridní hrozby nebo h(d)rby

Součástí hybridní taktiky jsou i nejasné, zamlžené, dvojznačné, matoucí a zavádějící vyjádření. U Stálé komise pro hybridní hrozby, jež prý spontánně vznikla v Poslanecké sněmovně, je velké riziko, že s těmito nástroji bude pracovat. Napovídají tomu vyjádření poslankyně Heleny Langšádlové (TOP 09).

Jan Schneider 3.8.2020

Kritika centrálních bankéřů: Levný prodej a drahý nákup zlata

Zlato (ilustrační).

Česká národní banka v červnu nakoupila 1,2 tuny zlata, čímž zvýšila své zlaté rezervy na devět tun. Bita je, protože nákup uskutečnila nyní, kdy jsou ceny vzácného kovu na vzestupu blízkém dějinnému maximu. A že v dobách, kdy bylo zlato prakticky na svém 40letém dně, ho prodávala. Terčem je i nízký podíl zlata na celkových rezervách.

Petr Rafaj v čele ÚOHS: Rozvrácený antimonopolní úřad a nulová důvěra

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj.

Sílí podezření, že pod vedením Petra Rafaje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neměřil všem stejným metrem. Premiér Andrej Babiš i vicepremiér Jan Hamáček hodlají jeho další osud řešit s hlavou státu, která jediná může šéfa ÚOHS odvolat. Miloš Zeman však ctí presumpci neviny, a proto pro Rafaje může být poslední záchranou.

István Léko 6.8.2020

Ekonomy nižší propad české ekonomiky příjemně překvapil

Hrubý domácí produkt.

Dle předběžného odhadu Českého statistického úřad naše ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí, které již bylo zmrazeno protikoronavirovými opatřeními, oproti předchozímu o 8,4 a meziročně o 10,7 procenta. Dostala se tak na úroveň roku 2016. Ve srovnání s členskými zeměmi Evropské unie včetně šampionů, jako je Německo, jsme na tom lépe.

Fórum

Evropskou unii v její současné podobě nelze reformovat

Krize identity Evropské unie.

Dlouho se kritikům evropské integrace zdálo, že reformy jsou možné. Každodenně se však lze přesvědčit, že šlo o omyl. Časem totiž mocné ekonomické a politické skupiny i nátlakem a manipulací vytvořily „nesestřelitelný“ moloch.

Jiří Kobza 1.8.2020

Vybrané komentáře