DEBATA Jana Macháčka: Očkovat by se měla co nejrychleji celá populace

Brněnské očkovací centrum.

Distribuce vakcíny proti covidu-19 je spojená s morálně-filozofickými dilematy. Očkování začíná většinou u nemocničního personálu, ale podle některých by mělo začínat u nejstarších a nejzranitelnějších. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Kdo by měl být první očkován proti covidu-19?

Jan Macháček 14.1.2021

Jak uchránit a rozvíjet český národní stát i v budoucnu

Stanislav Balík a Vlastimil Podracký ve své knize Idea českého národního státu třetího tisíciletí formulují český národní úděl jako kulturní zachování, přičemž vycházejí z odkazu Tomáše Garrigua Masaryka a jeho pojetí humanismu. Zdůrazňují návrat k národní pospolitosti a k obranným mechanismům, které vznikly v průběhu jejího vývoje.

Ve školách by se mělo mnohem víc číst. A nejen v hodinách češtiny

„Se vztahem ke knihám i knihovnám na tom nejsme špatně, ale když se měří čtenářská gramotnost, schopnost textu rozumět a kriticky jej posoudit, dle mezinárodních výzkumů, jako je PISA, i České školní inspekce rok od roku klesáme jak v rámci Evropy, tak celosvětově,“ říká v rozhovoru spisovatelka a propagátorka čtení Klára Smolíková.

Lucie Fialová 12.1.2021

Buďme pozitivní!

Na obrázku na zdi v Praze 4 u Kongresového centra oči pláčou a ústa vyjadřují smutek, avšak nápis jasně vzkazuje, abychom zůstali pozitivní. Tento růžový oxymóron z doby koronavirové pandemie přesně vyjadřuje pocity většiny lidí.

Má přednost provozování kavárny, nebo ochrana před koronavirem?

Svoboda projevu.

Demokratické země mají ve svých základních dokumentech v různých podobách tři pilíře společnosti – svobodu jednotlivce a skupiny, ochranu zdraví a volnost podnikání. Zatím protagonisté zdraví, ekonomiky a svobody si melou tu svou. Vše však má nějaké řešení. Chce to pouze naslouchat, domluvit se a dohodu vymáhat. Píše Miroslav Palát.

Katalog digitálních služeb: Co Česku chybí ke státní správě 21. století

Digitalizace státní správy.

V lednu 2020, ještě před nástupem covidové epidemie, přijali zákonodárci normu o právu na digitální služby. Katalog digitálních služeb, který z dat od dalších ministerstev kompletuje resort vnitra, se má se podívat na služby, jež stát občanům poskytuje, a říct, které z nich lze, či nelze převést na internet. Kompletní má být v únoru.

Jedenáct bodů o vakcinaci a ke vstupence na představení Běžný život

Očkovací centrum v pavilonu infekce. Očkování Josefa Školy, primáře z kliniky...

Od půlky ledna se vedle seniorů v sociálních zařízeních a nemocnicích a zdravotníků začnou očkovat také lidé nad 80 let, kteří žijí doma, od února se centrální rezervační systém otevře všem. V Česku ale není dost dávek vakcín, aby se hned v únoru mohlo dostat na každého zájemce. Do konce léta by mělo vakcínu dostat pět milionů Čechů.