DEBATA Jana Macháčka: Pokus omezovat leteckou přepravu je populismus

Letadla aerolinek Air France na letišti Charlese de Gaulla u Paříže.

Francouzský parlament v prvním čtení zakázal vnitrostátní leteckou přepravu, kam lze dojet rychlovlakem za dvě hodiny. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Má Evropa a zbytek světa následovat toto francouzské rozhodnutí? Jde o předzvěst dalšího omezování letecké dopravy všude na světě?

Byty nebývají navržené a vybudované, aby v nich bylo zdravé prostředí

„Na dlouhodobější práci z domova byty nejsou postavené. Můžeme doma vydržet pracovat pár dní, ale po měsíci se to začíná projevovat na zdraví. Je otázkou, zda do budoucna máme byty na práci přizpůsobovat. Je obtížné věštit, zda se fenomén home office rozšíří, až pandemie odezní,“ říká v rozhovoru Jan Řežáb, majitel společnosti JRD.

Jak o sexu nic netajit ani zbytečně nerozmazávat

Kanadská spisovatelka Alice Munroová neposouvá literární tvorbu revolučními výboji o mílové kroky vpřed, na to není dostatečně okázalá. Nositelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2013 pouze nabízí nenápadné úchvatné sondy do všedních životů. Což potvrzuje i její kniha Přítelkyně z mládí, v níž všechno vnímá a vůbec nic neretušuje.

Střední a východní Evropa: Nejmenší zájem o nabídku Netflixu na světě

Průměrný český předplatitel sleduje pořady amerického placeného poskytovatele filmů a seriálů Netflix 26 dnů (37 627 minut) v roce. Vyplývá to z průzkumu britské společnosti Comparitech, která sledovala zvyky 25 tisíc uživatelů ze 46 zemí.

István Léko 14.4.2021

Odkaz Otce Jálicse: Život má hlubší smysl, nezávislý i na smrti

Otec Ferenc Jálics (1927–2021)

Životní příběh jezuitského kněze Ference Jálicse (Franze Jalicse), který se narodil 16. listopadu 1927 v Budapešti, kde letos 13. února zemřel, by šlo označit za hollywoodský, přestože byl tichého rozjímání. Jeho vztah se současným papežem Františkek pak byl důvodem, proč o jeho smrti informovala téměř všechna významná světová média.

Je třeba začít řešit nedostatky vzdělávání na dálku

Online výuka (ilustrační foto).

Školy by měly kvůli významné části výuky ve virtuálním prostoru začít brát rizika a kybernetické útoky vážně. Vzdělávací instituce i ministerstvo školství by měly zajistit, aby bylo školství digitalizované kvalitními a bezpečnými technologiemi, a provádět pravidelnou osvětu a prevenci kybernetické kriminality. Píše Tomáš Hamberger.

K policejní ochraně členky Rady ČT Hany Lipovské musel být vážný důvod

Hana Lipovská v diskuzním pořadu Rozsřel

Příchod Hany Lipovské na jednání Rady České televize s policejní ochrankou zvedl dezinformační mediální kal. Policisté však výhrůžky vyhodnotili jako reálné a závažné, což dění okolo rady staví do jiného světla. Zpravodajská poučka zní: ideologie je jen omáčka, sledujte stopu peněz. Na základě vlastní zkušenosti píše Jan Schneider.

Jan Schneider 15.4.2021

Fórum

Koronavirová pandemie a ekonomika jsou spojené nádoby

Koronavirová pandemie zasáhla životy mnoha lidí.

Koronavirová pandemie utlumila ekonomiku i proto, že globalizace již dlouho před ní zničila její odolnost vůči stresům a selháním. Hodnoty, jako je soběstačnost, nezávislost, sebedůvěra nebo spolupráce, zmizely kvůli likvidaci volného trhu a politicky centralizovanému rozhodování o ekonomice.

Vybrané komentáře