Pandemie neodstranila strukturální problémy českého pracovního trhu

Ilustrační snímek.

Česko se sice už více než rok potýká s koronavirovým útlumem, ale na nezaměstnanosti se to zatím neprojevuje. Řada firem v Česku usilovně shání zaměstnance. V nabídce jsou desetitisícové náborové příspěvky, nadstandardní platy, týden dovolené navíc i další výhody. Nic na tom nezmění ani skončení Antiviru a dalších vládních programů.

V diskusi o jaderné energetice nelze opomíjet nepříjemná témata

Účastníci online konference Institutu equilibrium o budoucnosti české energetiky ve svých projevech obhajovali středoevropský energetický skanzen namísto moderních směrů. A nikdo nepřipomněl nebezpečí jaderných zbraní jako důsledek šíření jaderné technologie ani studie o vlivu jaderných zařízení na dětskou leukemii. Píše Milan Smrž.

Milan Smrž 17.4.2021

Odkaz Otce Jálicse: Život má hlubší smysl, nezávislý i na smrti

Životní příběh jezuitského kněze Ference Jálicse, který se narodil 16. listopadu 1927 v Budapešti, kde letos 13. února zemřel, by šlo označit za hollywoodský, ač byl tichého rozjímání. Kvůli jeho vztahu se současným papežem Františkem pak o jeho smrti informovala téměř všechna významná světová média.

Je třeba začít řešit nedostatky vzdělávání na dálku

Školy by měly kvůli významné části výuky ve virtuálním prostoru začít brát rizika a kybernetické útoky vážně.

Napříč žánry a generacemi

Portrét nedávno zesnulé zpěvačky Hany Hegerové (1931–2021) v pražských...

V pražských Hlubočepích můžete zažít kulturní šok – na legální ploše pro graffiti je portrét nedávno zesnulé Hany Hegerové vyvedený technikou, primárně spojenou s hiphopovým prostředím. Bylo by přehnané říkat, že Hanu Hegerovou přijala hiphopová komunita za svou, je ale hezké, když někdy ve jménu úcty zakopeme stylové válečné sekery.

Ondřej Bezr 19.4.2021

Využijeme koronavirovou krizi k nápravě klíčových státních institucí?

Koronavirová pandemie zasáhla životy mnoha lidí.

Po roce od vypuknutí pandemie je svět zasažen mnohem víc, než jsme čekali. A už vůbec si neumíme představit, co bychom dělali, nebýt zázračně rychlého vývoje vakcín, kterých je však stále obrovský nedostatek. Otázka zní: Kde vzít a nekrást? Každá krize je však i šancí. Imunolog Václav Hořejší nabízí devět poučení ze současné mizérie.

Nový obraz Boženy Němcové: Možná plošší než komunistická ideologizace

Skutečný příběh? Aňa Geislerová coby Božena Němcová s Janem Helceletem v podání...

Série České televize Božena vyvolala nejednu kontroverzi. Zdaleka však nejde o první pokus zachytit život Němcové okem kamery. „Naše paní Božena Němcová“ už v jejím hledáčku nejednou stála. Její život se pokusili zachytit filmaři nejen u nás. V čem se liší komunistické filmové Němcové od Němcové současné a německé? Píše Petr Fischer.