DEBATA Jana Macháčka: Izolace v důsledku pandemie inovace neomezuje

Home office (ilustrační foto)

Velká část lidí na světě pracuje v systému home office. Dle některých se ale kreativita, živná půda inovací, rodí interakcí na pracovištích. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Co je zdrojem kreativity a inovací? Nestane se komunikace a jiskření hlavním nákladem koronavirové pandemie?

Neomarxističtí pokrokáři a sociální sítě ohrožují americkou demokracii

V USA pravděpodobně bude omezena svoboda, zvětší se rozdělení společnosti a naroste cenzura na sociálních sítích. Je možné, že s nastupujícím prezidentem Joem Bidenem si krajně levicový establishment prorůstající do celé státní správy ve spolupráci se sociálními sítěmi již všechny budoucí klíčové volby „pohlídá“. Píše Robert Troška.

Robert Troška 19.1.2021

Jak vybrat střední školu, co napsat do přihlášky a čekat od přijímaček

Přihlášky k přijímacím zkouškám na střední školu musejí všichni uchazeči vyplnit a odevzdat nejpozději do 1. března 2021. Stejně jako loni se mohou hlásit maximálně na dvě střední školy nebo obory, ale letošní přijímací řízení bude kvůli koronavirové pandemii v ledasčem jiné než obvykle.

Nejsme přece Sověti!

Jako vždy se často oprávněné výtky přeženou a přichází protireakce ve stylu: na všech životech záleží. Jako na nálepce kousek od pražského Karlova mostu, kde se vyzdvihují jen ty bílé. Ne, žádní „bílí“ ani „všichni“, na každém životě záleží.

Centrální banky chtějí vlastní digitální peníze: Budou dvě koruny?

Kryptoměny a bitcoin.

Dříve, či později vlastní digitální peníze centrálních bank – CBDC – přijdou. Nepředstavují nebezpečí pro bitcoin, jsou jeho opakem, ale pro banky. Může to vypadat jako přesun zisků od bank k centrální bance, což by veřejnosti vadit nemuselo, kdyby na oplátku dostala vyšší úroky z vkladů. Zadarmo to však není. Píše Dominik Stroukal.

Z hlediska rezidenčního trhu nebyl koronavirus negativním faktorem

Luděk Sekyra.

„Ukazuje se, že koupě bytu je odolná vůči současným krizovým jevům. Byty si pořizují klienti, kteří je chtějí použít pro vlastní potřebu, a i ti, již to činí jako investici. Obě skupiny jsou zhruba stejně početné. Silný zájem je dán tím, že nemovitosti jsou považované za bezpečnou investici,“ říká v rozhovoru developer Luděk Sekyra.

Příčina rozdělení USA: Rozpad sdílených hodnot Američanů

Nová Noemova archa pro křesťany.

Americký konzervativec Bena Shapira vidí ve své knize Jak zachránit západní civilizaci důvod stále rozdělenějších USA v tom, že americká společnost ztratila základní rámec, jejž v minulosti tvořilo dědictví jeruzalémské teologie a antické filozofie. Američanům se zejména vytrácí náboženský smysl života, který byl většinou křesťanský.

Fórum

Spisovatelé jako mluvčí národa nejsou i lidsky morálními autoritami

Hledá se Milan Kundera.

Nový francouzský životopis Milana Kundery vrací do hry otázku vztahu života a díla. Porozumíme dílu znalostí autora? Je klíčem k porozumění jeho životu? Je zbytečné číst filozofické úvahy Martina Heideggera, pokud s nacisty sympatizoval více, než jsme tušili? Pomohly Máchovy deníky pochopit genialitu Máje?

Vybrané komentáře