DEBATA Jana Macháčka: Zelené investice jsou nešťastné. Ale stimulují

Koronavirová krize a státní investice.

Evropská unie se žene do nového zeleného údělu a dává si stále ambicióznější cíle na snížení emisí. Týká se to například investic v evropském plánu oživení po koronavirové krizi. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Kolik vládních investic či schvalovaných EU se nazeleno jen přebarví?

Je americký filmový režisér Woody Allen pachatelem, nebo obětí?

Konflikt s herečkou Miou Farrowovou zničil fenomenálnímu filmaři život, kariéru a teď i knihu. Necháme-li ji promlouvat, je autobiografie Woodyho Allena Apropos of Nothing (Mimochodem) svědectvím o celé epoše americké kultury a inteligentní reflexí vlastní tvorby. To vše ale vadne v truchlivém stínu jedné nezpochybnitelné tragédie.

Marcel Kabát 23.9.2020

Iniciativa evropských občanů: Zaveďme nepodmíněný základní příjem

Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí pro všechny občany, a bez jakýchkoli podmínek. Na ideu základního příjmu upozorňuje Iniciativa evropských občanů, která v členských zemích Evropské unie včetně Česka začíná 25. září.

Marek Hrubec 23.9.2020

K současnému důchodovému systému neexistuje rozumná alternativa

Současný důchodový systém byl odvozen od tisíc let trvajícího výměnku – mladí lidé museli prací uživit nejen sebe, ale i své děti a staré rodiče. Příjmy budoucího systému však nelze zakládat na zdaňování práce zaměstnanců, ale automatů a robotů.

Češi málo vědí o očkování proti covidu-19. Je třeba edukace

Pavel Iványi, ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

„V České republice o vakcínách dostatečně nepíšeme. V mediálním prostoru chybí diskuse o aplikovatelnosti vakcíny. Když to srovnám třeba s Nizozemskem, odkud pocházím, téměř všichni vědí, že existují studie, že se vakcíny testují v různých fázích,“ říká v rozhovoru Pavel Iványi, ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

Kritika George Sorose bývá i oprávněná. Nikoli projevem antisemitismu

George Soros

Osobnosti ve váhové kategorii amerického miliardáře George Sorose rozdělují společnost: jedna část ho zatracuje, druhá v něm vidí spasitele. Není však možné, aby vlivní Židé, jako je Soros, nemohli být kritizováni. Je ale třeba opatrnost, neboť některá tvrzení o něm jsou falešná a antisemitská. Snad si lze povzdechnout: Chudák Soros!

István Léko 25.9.2020

Koronavirová krize: Globální zátěžová zkouška s ekonomickými důsledky

Zpravodajské služby.

Mezi první a druhou vlnou epidemie se konal kulatý stůl Zkouška koronavirem – a co dál?, jejž uspořádal spolek Pražská bezpečnostní konference. Pokusil se odpovědět například na otázky: Proč nás koronavirová pandemie zaskočila? Jak zlepšit systém varování? Kde byly hlavní problémy při zvládání krizové situace? Referuje Jan Schneider.

Jan Schneider 24.9.2020

Fórum

Měli bychom rozlišovat praktickou a teoretickou umělou inteligenci

Vladimír Mařík.

„O superinteligenci se píšou knihy a blbnou se tím lidem hlavy, ale realita je jinde. Musíme se soustředit na algoritmy, které něco opravdového dělají. Víme, proč to dělají, a jak jsme je zkonstruovali, a přinášejí výsledky,“ vysvětluje v rozhovoru profesor Vladimír Mařík, expert na robotiku.

Vybrané komentáře