Některé odběratele čeká od příštího roku částečné zlevnění pitné vody

ilustrační snímek

V novém cenovém výměru ministerstva financí, kterým stát reguluje ceny vodného a stočného, se zavádí takzvané vyrovnání. To v podstatě znamená, že pokud vodárenská společnost vybere od odběratelů víc peněz, než kolik odpovídá pravidlům státní regulace, bude muset povinně o nadlimitní částku v dalším období vodu odběratelům zlevnit.

Miroslav Petr 22.7.2021

Zdaněním prázdných bytů by veřejná sféra především zdanila sama sebe

Vláda hodlá zavést daň z prázdných bytů, přičemž ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová jej chce definovat jako „byt, v němž není nikdo přihlášen k trvalému pobytu“. To je absolutně nepoužitelná definice. Navíc by to byl značně asociální krok. Zdanění prázdných bytů by však žádný smysluplný cíl nenaplnilo. Píše Petr Bartoň.

Petr Bartoň 21.7.2021

Rozvrátí slíbená úroveň učitelských platů opravdu veřejné finance?

Vládě bývalo stačilo loni nerušením superhrubé mzdy nesnižovat daně z příjmů o 100 miliard korun a ministryně financí Alena Schillerová teď nemusela růst učitelských platů v roce 2022 zpochybňovat.

RIP Libuše Šafránková

Dílo v Praze na Těšnově bude během několika týdnů přemalované, takže pokud si někdo najde čas, může sem přijet, zapálit svíčku a chvíli zavzpomínat na andělskou herečku Libuši Šafránkovou. (RIP je zkratka latinských slov Requiescat in Pace i anglického výrazu Rest in Peace nebo italského Riposi in Pace, tedy „Odpočívej v pokoji!“.)

István Léko 19.7.2021

Stát by měl ukázat, že to s digitální budoucností myslí vážně

Digitální technologie.

Státní úřady nemohou stanovovat bohulibé cíle ve svých digitálních strategiích, ať se to týká 5G pokrytí, či výstavby optických sítí, a zároveň neodstraňovat bariéry, které v praxi existují. Tomu by měla odpovídat i novela zákona o elektronických komunikacích, která aspoň částečně narovnává deformované prostředí. Píše Jaromír Novák.

Mistrovství Evropy ve fotbalu, hysterický aktivismus a starý dobrý svět

ME: Nizozemsko - Česko (Dumfries, Masopust)

Nedávno skončené Euro uspořádala UEFA pod skrytou záštitou dvou progresivních globálních hnutí Black Lives Matter a LGBTQ. A řada hráčských hvězd se snažila na sebe upoutat pozornost aktivismem. Bláznivý svět do starých dobrých kolejí vrátil obránce vítězných Italů Leonardo Bonucci. Na tiskovce po finále se napil jak piva, tak koly.

Reportáž o Vídni, Švédsku, holocaustu, antisemitismu a firmě IKEA

Židy v západní Evropě ohrožuje levicový antisemitismus.

Poslali byste své třináctileté dítě samotné do Švédska? Manželé Ullmannovi na konci třicátých let 20. století byli za takovou možnost vděční, neboť šlo o život. To ukazuje pět set dopisů zasílaných z Vídně, na jejichž základě sestavila švédská novinářka a spisovatelka Elisabeth Asbrinková knihu A stromy ve Vídeňském lese stále stojí.