Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ze zpravodajských služeb se stávají think tanky

Výroční zprávy Vojenského zpravodajství se setrvale zkvalitňují. A některé závěry jsou nebývale otevřené a kritické, píše Jan Schneider.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ctenarcp

2. 9. 2012 23:50
Znát zločiny vlastních vlád je v době mediální značný problém
Někteří občané navíc "nechtějí" znát fakta. "Už několikrát jsme spolehlivě vyvrátili fakt, že bychom o nálezu zbraní hromadného ničení lhali. Všechny nezávislé posudky naše závěry potvrdily," vysvětlil Blair.   http://zpravy.idnes.cz/bush-a-blair-patri-pred-soud-v-haagu-tvrdi-desmond-tutu-pp9-/zahranicni.aspx?c=A120902_160052_zahranicni_ert ;
0 0
možnosti

Rosomák

2. 9. 2012 20:54
Audi, vide, tace!
 Velmi užitečný článek! Jenže bohužel o minulém roce.Trochu tam chybí to, co je letošním nebezpečím z prodlení, tedy církevní restituce. Pokud by tajné služby byly zodpovědné, mohly by v predikci ukázat i nebezpečí rozkradení státního majetku před 25.2.1948 a hlavně napojení lokálních šíbrů na katolickou církev, kterým preláti již nyní přidělují správu zatím nevydaného majetku.Dotaženo logicky se místní kmotři již dnes stávají nepostižitelnými, protože církev je „nedotknutelná“, neplatí cla a daně, berňák si ji nikdy netroufl kontrolovat.
0 0
možnosti

Jozef Gáfrik

1. 9. 2012 19:21
to je spravne
ze tajne sluzby (alespon nektere) dodavaji vudcum objektivni informace.  Ale velikym problemem je, ze objektivni informace nemaji obcane - a je to prave uloha verejnopravnich medii. CT ani CRo toto zadani neplni - za poplatnikovy penize serviruji jestrabi imperialistickou propagandu, a to uz od legendarniho prevzeti CT pravdou a laskou v roce 2000. Obcane v moderni liberalni demokracii maji narok mit objektivni informace o deni unvnitr i vne, aby mohli posoudit, zda politicka reprezentace dela spravna rozhodnuti. Ale samozrejme, uvedomely rozhledeny obcan se pravde ani lasce nehodi... Obcan musi vedet jen to, ze jdeme vpred, je to tak spravne, a ze progress znamena mit vic penez.
0 0
možnosti
Foto

Martins

2. 9. 2012 10:01
Problémem je angažovaná žurnalistika
Novináři jsou na školách a různých seminářích (pořádaných různými "pokrokovými sdruženími" jako je Open Society známého finančního lotra Sorose) učeni, že nemají přinášet informace o světě, jaký je, ale informace, které pomáhají vítězství té "správné strany."  Angažovaný novinář tak píše o jakémkoliv konfliktu na světě ne tak, že by popisoval, co se tam skutečně děje, ale tak, že si nejprve vyhodnotí, kdo je ten dobrý a ten zlý a podle toho pak selektuje informace. To mu samozřejmě nebrání v tom, aby v průběhu času plynule přešel z jedné strany na druhou. 
0 0
možnosti
Už jen dvě doušky.
Aischylos nepíše o tom, že by vítězové měli přijmout lokální náboženství! Píše o tom, že vítězové poraženým nemají bořit hodnotový žebříček a styl života (dovoluji si to takto interpretovat). Možná bych to trochu - zkusmo - přirovnal té vydařenější části britského panování v Indii? (Já vím, já vím, že to skřípe, ale snad trochu - ?)A druhá věc - Hannah Arendtová (O násilí, s.8) cituje generála André Beaufreho: "Pouze v těch částech světa, které se nenalézají v pásmu jaderného zastrašování, je válka stále ještě možná." Jaderné zbraně opravdu fungují jako obrana (ovšemže svým zastrašujícím účinkem), proto si je pořídil Izrael a ze stejného důvodu je chce i Írán. Severní Korea je důkazem: kdo je má, je za vodou. A svými vojenskoprůmyslovými komplexy ovládané země rozšiřování jaderných zbraní (jakoby "z humanistických" důvodů) brání, neboť se zmenšuje odbytiště sponzorů jejich politických "elit".
0 0
možnosti
Foto

Martins

1. 9. 2012 11:31
ad 1) On je problém v tom,
ad 1) On je problém v tom, jestli chcete území z dlouhodobého hlediska ovládat jen silou a mocí a být pořád vnímán jako cizorodý prvek anebo ne. Ten britský přístup je ta první varianta - Britové Indii ovládali zčásti přímo, zčásti prostřednictvím místních vládců, ale vždy byli vnímáni jako cizí prvek. I oni sami se tak vnímali - z důvodu pocitu výlučnosti své kultury a nadřazenosti nad kulturou a společností indickou. Pokud vládci jsou vnímáni jako cizorodý prvek, je to vždy situace riskantní, hrozící svržením vládců.Druhou variantou je to, že se noví vládci přizpůsobí společnosti, kterou ovládli, a "zapadnou do ní" a po čase přestanou být vnímáni jako cosi cizorodého (typicky koncept "bílého rádži").Třetí variantou pak pravý opak - kdy noví vládci silou a mocí dosavadní společnost rozvrátí a zničí nebo se pokusí ji zformovat podle svých představ (typicky třeba zničení celé západní Arménie Turky během WWI - dnes na to sice občas někdo vzpomene, ale to území už nikdy jako součást Arménie nevnímá - jak by také mohl, když tam nežijí žádní Arméni, že?).Paradoxně varianta druhá a třetí poskytují větší šanci na stabilní a dlouhou vládu.Kdybych použil izraelský příměr  ve vztahu k Chrámové hoře a roku 1967 - Moše Dajan je příkladem Vašeho pojetí, Šlomo Goren příkladem pojetí mého. Z hlediska krátkodobého jistě byl Dajanův přístup rozumější, ale z hlediska dlouhodobého nikoliv. Neuralgický bod stále existuje a existovat bude.Anebo příklad odsunu Němců z Československa - to bylo podle mého konceptu řešení problému. Podle toho Vašeho tu měli zůstat a mělo se nimi pracovat až by se došlo do stavu, kdy bude rozumné česko-německé soužití... ad 2) Jaderné zbraně fungují jen jako velmi dílčí odstrašení - jen proti jadernému nebo jinému obdobně masivnímu útoku. Proti válce nízké intenzity, guerille, podněcování občanské války nebo převratu jsou zhola k ničemu. Stačí se podívat právě na ten Izrael, kterému jsou proti Hizballáhu a Hamasu k čemu?
0 0
možnosti
Foto

Martins

31. 8. 2012 21:09
Samozřejmě, že je třeba
Samozřejmě, že je třeba přistupovat k soupeři (slovo nepřítel je hodně silné a myslím, že ve vztazích USA-Írán zbytečné) s respektem. Stejně jako dobrý analytik nesmí být předpojatý. Nicméně pokud Baer nevidí íránské snahy rozvracet arabské státy Zálivu, stejně jako dlouhodobé úsilí o mocenský vliv v Iráku, části Afghánistánu, Sýrii a Libanonu, pak něco není zjevně v pořádku... Onen citát je zajímavý, ale mylný. K trvalému a nezvratitelnému vítězství vede ( a nemluvím teď o morálnosti takového řešení) naprosté zničení kultury nepřítele. Stačí se podívat třeba na to, jak se prosadila španělština a katolicismus v Latinské Americe - kde chrámy a bohové původních obyvatel byli vymýceni s výjimečnou důkladností.  Rabinův citát je moudrý a správný. Platný pro všechny strany blízkovýchodních střetů a konfliktů. Platí ovšem jen v situaci, kdy si příslušný aktér sporu přizná, že soupeře nemůže/nechce zcela zničit. Jinak spíše mluví jako ajatolláh Chameneí (ano, to je nejvyšší vůdce Íránu! ano, slyšíte dobře, Íránu!): "Írán v zničení Izraele vidí svou náboženskou povinnost, neboť jedině tak lze zachránit Palestince ze spárů sionistických okupantů" , popř. "„Jak jsem již uvedl, je uchvatitelský stát Izrael vážnou hrozbou islámských a muslimských zemí. Islámské a muslimské státy nesmí promeškat možnost odstranit zkaženost z našeho středu. Všechny naše problémy jsou kvůli Izraeli – Izraeli. Prvním krokem musí být naprosté zničení Izraele. K tomu by Írán mohl využít rakety dlouhého doletu. Vzdálenost mezi námi je jen 2.600 km. Lze to provést během minut.“Anebo abych citoval někoho jiného (než už profláknutého Ahmadinežáda), tak náčelník štábu íránských ozbrojených sil, generálmajor Sajed Hasan Firuzabadi, prohlásil: "Íránský národ stojí za svou věcí, kterou je úplné zničení Izraele"... Ostatně soudím, že Izrael opírající se o Írán (a mající proto proti sobě Saudii a další země Zálivu) by na tom nebyl moc dobře - neb sunité drží spolu, takže by proti němu nakonec nebyla jedna země (Írán), ale celý neíránský zbytek Blízkého východu. Samozřejmě pokud by Izrael mohl mít dobré vztahy se všemi zeměmi regionu, byla by to jiná...
0 0
možnosti
Soupeř neboli sok je možná příhodnější výraz,
než nepřítel, máte pravdu, také jsem se nad tím zastavil, ale ono nepřátelství tam je, byť se projevuje v květnaté a šťavnaté rétorice (a ještě někdy mnohem více v překladech, které málokdo zkontroluje, protože znalost farsí je vzácností, takže nám opravdu mohou věšet velké bulíky na noc, co ten který íránský zloduch řekl, a taky nám je věšejí). Možná se to "nepřátelství" projevuje především v rétorice, jak už to bývá, a v pozadí se spřádají různé plány - proč by to mělo být právě teď a tady jinak - ? Ostatně, ta vámi uvedená rétorika je i na Západě celkem běžně ke slyšení ... a na druhou stranu, opravdu ne každá kritika Izraele vychází z antisemitismu, ale to už je banalita, omlouvám se.S tím trvalým a nezvratitelným vítězstvím jste mě rozesmál: máte jistým - nominálním - způsobem pravdu, leč realisticky vzato, již to není katolicismus. Známá mi líčila jakési bohoslužby někde ve Střední Americe, které měly být katolické, ale papež by asi vylít'' z kůže. Vypadá to, že ti Indiáni ve skutečnosti vyhráli, neboť si ten katolicismus ohnuli podle svého (a nemusí to být zase tak špatné, ty bohoslužby jsou asi veselé, dost se při nich všelicos nejen okuřuje, ale přímo kouří, akorát ta theologie trochu dostala na prdel, což také není vždy na škodu, je to více o skutečném životě). Nepodceňujte zkušenosti 25 století, během nichž se onen Aischylův výrok tradoval: zřejmě byl pro to dobrý důvod, zřejmě to rezonovalo se zkušenostmi mnoha generací.A co se týče oné geopolitické doušky, Írán bude zřejmě mít slovo nejen v Iráku, ale i v Sýrii a Libanonu - a to nemusí být konec. Zdá se totiž, že je opravdu na vzestupu. Baer vidí íránské snahy komplexně, a bere je realisticky. Budeme se s tím muset naučit žít.
0 0
možnosti

Urvisu

31. 8. 2012 20:21
Bez respektu je každý hráč anebo rváč předem mrtvý muž.
0 0
možnosti

Bohumil Dalsi

31. 8. 2012 15:47
Hezký a užitečný článek
Hezký a užitečný článek.
0 0
možnosti

Urvisu

31. 8. 2012 0:27
Think tank :)
Jaroslav Formánek / Jak Číňané vidí Evropu "Upřímně vám můžu říct jen tohle: Strašně moc bych si přál, aby se Rusko, Čína, Německo a zbytek Evropy dali dohromady a začali táhnout za jeden provaz…" Zpráva na liště zpravodajství ČT24: Čínský premiér dnes večer oznámil, že pomůže Evropě při překonávání ekonomické krize. Wen Ťia-pao, čínský premiér: "V současné době, kdy se prohlubuje globální finanční krize, jsou  Čína a Německo hlavními světovými ekonomikami. Jsme strategičtí partneři, musíme pozvednout mezinárodní sebevědomí, společně zvládnout tuto výzvu a neustále se snažit o rozvoj a lepší budoucnost." Paráda! :)
0 0
možnosti
Foto

Martins

30. 8. 2012 21:36
Zpráva je zajímavá, ale...
...dovolím si k ní pár výtek. Nejedná se o výčet úplný, spíš je to, co mě vysloveně praštilo do očí: Írán - chybí jakákoliv zmínka o íránská subverzní šíitské činnosti v Iráku a Bahrajnu, stejně jako v Libanonu. Podpora části šíitských sil v Iráku, šíitské opozice v Bahrajnu a Hizballáhu v Libanonu přitom je nepřehlédnutelná a pokud jsou zmiňovány uvedené země, pak chybějící zmínka o Íránu je podivná. Izrael/Palestina - na první pohled drobná nepřesnost, ale ve výroční zprávě nemá co dělat: žádost o přijetí do OSN podával Mahmúd Abbás nikoliv jako předseda a jménem "Palestinské samosprávy", ale jako předseda a jménem Organizace pro osvobození Palestiny. OOP je podle palestinskoarabského pojetí nadřazena Palestinské samosprávě. Jordánsko, Bahrajn - zcela chybí, i když i tam byl vývoj značně bouřlivý, byť tamní režimy ho zvládly udržet pod kontrolou Libanon, Sýrie - naopak velmi racionální hodnocení, i když samozřejmě v podrobnější podobě by potěšilo více. Ale velmi dobré. Z hlediska systematiky nerozumím členění do regionů - proč je Egypt spolu s Tuniskem a Libyí zmiňován v úvodní textu k "Regionu Blízkého a Středního východu", zatímco Libye je následně hodnocena v rámci "Regionu Afrika" a Tunisko zcela chybí?  
0 0
možnosti
Jen malá douška:
Nebyly ty vámi zmiňované události až letošního data? (Proto jsem psal o tom, že by služby měly zprávy vydávat již v lednu, nehledě na poslance, protože takto je to antikvární historická ročenka, trochu, a je to ke škodě.)Ale ještě něco - podle Roberta Baera usuzuji, že íránské aktivity nejsou subverzívní (na rozdíl od sunnitského globálního terorismu), ale v místech, kde má Írán dosah, se situace (zřejmě k vzteku Západu) spíše stabilizuje. Včetně toho Hizballáhu v Libanonu, jak bylo uvedeno ve výročce.
0 0
možnosti

Peca-On-Line

30. 8. 2012 9:42
Sýrie
Velmi zajímavý pohled na dění v Sýrii nabízí tento článek http://moucka.blog.idnes.cz/c/245839/Pravda-o-Syrii-objasnuje-nutnost-smluv-ACTA-a-SOPA-pro-oligarchii.html Samozřejmě k tomu člověk musí přistupovat stejně kriticky jako k ostatním informaním zdrojům, ale v článku uvedené souvislosti do sebe zapadají a celé to dává větší smysl, než "oficiální zpravodajství". Konec konců armární zpráva, o které je tento článek, v podstatě říká něco podobného.
0 0
možnosti

Urvisu

30. 8. 2012 14:09
Jaroslav Moučka – vynikající článek! Ještě mi povězte, na co by si měl člověk dávat pozor, co by měl brát s rezervou, když názory tohoto autora na americkou a židovskou politiku sdílí v podstatě věškerá mladá generace na středních a vysokých školách v České republice, přihlašují se dobrovolně na kurzy ruštiny, protože z východu cítí do budoucna podstatně větší potenciál pracovních příležitostí a ekonomického růstu, než jak podbízí současná mediální propaganda. Vojenská kontrarozvědka není civilní kontrarozvědka, zaměstnávající mezi informátory tisíce lůzrů, vykolejených existencí a bezcharakterních "kamarádů". Tohle stojí za vypíchnutí: "Fašizující kruhy v americké (AMERICKÉ???) politice a jejich šéfové (KTEŘÍ ŠÉFOVÉ???) chtějí svět zavléci do celosvětového konfliktu, aby na troskách našeho světa vybudovali jednu říši, kde vládne hrstka nejbohatších a ostatní jsou jejich otroky. Až doposud jim šlo o zabezpečení přístupu k surovinám pro nadcházející konflikt. V Sýrii přecházejí do dalšího stádia, kdy již bezprostředně útočí na geostrategické zájmy Ruska (jejich flotila kotví v syrských výsostných vodách) a tím tuto dnes opět silnou zemi vtahují pomalu do plánovaného konfliktu. Když se jim podaří dostat Rusy ze Středozemního moře, ukončí rétoriku "mírových řešení" s Iránem a zaútočí na něj. Tak jako Hiler uzavřel pakt se Sovětským svazem, dokud potřeboval mít krytou východní hranici. Opět se to opakuje jak přes kopírák. Doufejme, že se celosvětový trh zhroutí dříve, než se jim to povede realizovat a nastálé procesy ukončí éru globalizace, jak předpovídá i Paul Craig Roberts, autor Reaganomiky a jeden z předních kritiků současné americké politiky." ................................ "Najčastejšie som sa stretol s reakciami "Please, say truth about Syria". (Prosím, řekněte pravdu o Sýrii)
0 0
možnosti