Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zákon o úřednících? Znovu a lépe!

Neziskové organizace vyzývají premiéra Petra Nečase, aby odmítl návrh zákona o úřednících. Nezajistí prý odpolitizování státní správy.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

15. 9. 2012 10:57
Ochrana úředníků před politiky
jeA)  nezbytná, neboť zajišťuje kontinuitu odborného vedení resortu (viz Sir Humphrey, Yes Minister),b)  riskantní, nebezpečná až škodlivá - viz nepřiměřeně vysoká, Langrem účelově nastavená, ochrana až neodvolatelnost policejního prezidenta. Neboli - všechno záleží na tom, jak (a kým) se tato věc uchopí.Proto bych nový zákon o úřednících zatím neřešil a snažil se v první řadě zajistit vymahatelnost zákonů stávajících, jež je mnohdy hanebně nízká. 
0 0
možnosti
JK

J84i78ř33í 73K28o45p17i77s

14. 9. 2012 18:25
Otázka zní!
Chtějí politici skutečně odpolitizovat státní správu? Co jim jen dalo práce otrávit a vystrnadit lidi kteří tomu rozuměli a dělali to pro věc samotnou a dosadit si své spolehlivé spolutuneláře se smluvními platy! To jsou kroky, které jsou de facto nevratné.
0 0
možnosti
X

Xy

14. 9. 2012 10:53
úřednický zákon
1. Platný zákon o státní službě předkládal a prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Špidla, nikoli ministr vnitra Gross.2. Kvantitativní analýza je vzhledem ke vzdělání autorky pochopitelný přístup, takto se lze snáze vyjádřit ke složitému problému, o kterém víme jen málo.V daném případě to nesedí. Platný zákon řešil právní postavení úředníků v podstatě v plném rozsahu, navrhovaný zákon naopak ponechává pracovní poměr (tedy režim zákoníku práce) a řeší vlastně jen odchylky pro tuto zaměstnaneckou skupinu.3. Zúčastnění pisatelé  zatemňují věc tím, že se vyjadřují zkresleně k pojmu vrchnostenská správa. Zjednodušeně pro laiky:Termín je nadále  používán v české a např. německé teorii správního práva (u nás v návaznosti na starší terminologii, včetně prvorepublikové).  ((u Vrchnostenská správa znamená v podstatě jednostranné rozhodování veřejné moci o právních poměrech adresátů. Tato úloha exekutivy v moderním státě přetrvává, ale je výrazně doplňována druhou podobou veřejné správy. Ta zajišťuje (zprostředkovává)  službu společnosti i jinými než nařizovacími (jednostranně rozhodovacími) formami a metodami. S dělením působnosti obcí a krajů, které vykonávají vlastní (samosprávnou) působnost a u nás vedle toho i tzv. přenesenou působnost ( tj. státní správu), to nemá nic společného.Obecná tendence (nejen u nás)  v posledních dekádách je omezit počet úředníků ve zvláštním režimu (oproti zákoníku práce), hlavně kvůli úsporám. Tedy zvýšené povinnosti i motivace jen těm, kteří se podílejí na rozhodovací pravomoci, nikoli všem, kdo sedí v budově úřadu.
0 0
možnosti
LN
Stát by se měl v první řadě postarat o snížení množství úředníků
placených z peněz vybraných státem na daních. Jak to dopadne, když úředníci přijatí do státních služeb v neomezeném počtu získají "definitivu" a víc než dvanáct platů ročně, vidíme aktuálně v Řecku, ale i v byrokracií zbytnělé EU.Omlouvám se, že můj příspěvek se netýká přímo projednávaného zákona, nicméně otázka MNOŽSTVÍ a s tím spojených primárních i sekundárních nákladů je zcela zásadní.
0 0
možnosti
PS

15. 9. 2012 11:10
Přesně!
280 tisíc úředníků státu či samospráv a desetitisíce placených (nebo dokonce uvolněných) členů samospráv je pro zemičku s počtem obyvatel odpovídajícím střednímu indickému nebo většímu americkému městu, toxický koktejl.Ochrana úředníků by měla smysl tehdy, kdyby to byli skuteční odborníci v počtu třikrát menším, a nešlo zejména o bandu parazitů, vymýšlejících si "práci pro práci". Navíc, zejména na obcích a městských částech stat. měst, pracují nebo spíše "pracují" v úřadech téměž výhradně příbuzní starosty, tajemníka nebo členů samosprávy. Ovšem např. případ papaláše Hadamczyka, který si platil svoji štětku z prostředků Státního fondu ŽP, o Nečasovi a J.Dobešovi nemluvě, potvrzuje, že i cenrální úřady jsou zamořeny přítelíčky a placenými dámičkami politiků.Není důvod, proč by takovíto lidé měli mít ochranu 12 nebo více platů odstupného.To opravdu není.  
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

12. 9. 2012 5:51
Zadání zřejmě nezní "znovu a
Zadání zřejmě nezní "znovu a lépe" ale "diskutovat a nechat věci tak jak jsou". Zákon tu máme a těch 16 mld ročně by se státu už mnohokrát vyplatilo. Od doby co čekáme na zlepšení úrovně úředníků, tato každoročně zoufale klesá z mnohokrát popsaných příčin. Model (hotového) zákona o státní službě je silně insirován apolitickou strukturou účedního aparátu evropské komise a možná že ne ideálně, ale z převážné většiny by v průběhu několika let začal plnit svojí funkci. Zřejmě i z toho důvodu se jeho přijetí nikdy nedočkáme a do té doby dokud tu verbež co nám vládne nevyházíme z oken, budeme (nejen) v této oblasti účastníky hry na slepou bábu. 
0 0
možnosti