Zachová se Karolína Peake jako bývalý ministr kultury Jiří Besser?

Když bývalý ministr kultury zatajil podíl v americké firmě, za týden už ministrem nebyl.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ISIFA, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Středeční článek ČESKÉ POZICE o nepřiznaném příjmu Karolíny Peake za prodej vily v Praze-Troji ve výši 18 milionů korun vzbudil řadu otázek. Na některé bychom rádi odpověděli.

Když jsme před dvěma týdny získali prvotní informace o transakcích manželů Peakových, stanovili jsme různé verze, jak se celý příběh mohl odehrát. Například vzhledem k tomu, že společnost Nice View, která od Peakových nemovitosti kupovala, má akcie na majitele, nešlo vyloučit, že jde o prodej „na oko“ a že se „novými“ majiteli stali manželé Peakovi. Dalším scénářem, se kterým jsme pracovali, byla verze, že v pozadí je finanční injekce pro stranu Věci veřejné, která v době transakce právě expandovala. Nevylučovali jsme ani možnost, že šlo o transakci pražských kmotrů.

Informace a dokumenty, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, však ukazují spíše na to, že se jednalo o developerský projekt sloužící k dosažení zisku, i když Karolína Peake v odpovědích pro ČESKOU POZICI uvedla, že původně budovali dům pro vlastní bydlení. To vše je samozřejmě zcela v souladu s platnými zákony.

Ceny zřejmě přiměřené

Zabývali jsme se mimo jiné adekvátností cen. Zopakujme, že manželé Peakovi koupili část pozemků a dům v roce 2003 za 9,7 milionu korun. Vzhledem k tomu, že zatím neznáme stav ani podobu původní nemovitosti, nelze cenu zodpovědně posoudit. Můžeme však konstatovat, že nejde o sumu vybočující z tehdejších poměrů. Objekt prodala Peakovým Češka Jarmila Pírková žijící v Kanadě, která nemovitosti získala krátce předtím v restituci. Peakovi od ní koupili nemovitost s nájemníkem, který neplatil nájemné a nebyl ochoten budovu opustit. Pírková se s nájemníkem soudila. Po podpisu kupní smlouvy se stranou žalující stali Peakovi.

Stavební povolení na kompletní rekonstrukci domu v Troji získali Peakovi v polovině června 2006, krátce před koupí sousedního pozemku, tentokrát od pražského magistrátu. Projekt rekonstrukce s novým pozemkem už počítal, takže asi vládla jistota, že se ho Peakovým podaří získat. Za parcelu o rozloze 172 metrů čtverečních zaplatili 438 600 korun. Cena 2550 korun za metr čtvereční, byť v jedné z nejlukrativnějších částí Prahy, odpovídala tehdejší cenové mapě. Magistrát si na pozemku vymínil věcné břemeno průchodu k sousedním pozemkům Botanické zahrady. Férově je třeba poznamenat, že nikomu jinému než majitelům vedlejší parcely, tedy Peakovým, by původně magistrátní pozemek asi k ničemu nebyl. Peakovým zajistil spojení s veřejnou komunikací.

V listopadu 2009 Peakovi dům po komplexní rekonstrukci i s přilehlými pozemky prodali. Zakladatelská smlouva společnosti s poetickým názvem Nice View byla podepsána 3. listopadu 2009. Ve stejný den firma uzavřela rezervační smlouvu s Peakovými a o deset dní později Nice View dům s pozemky v Troji od Peakových koupila.

Celková kupní cena – 57 milionů korun – se nejeví jako zjevně nepřiměřená. Bez znalostí vybavení a dalších podkladů však částku nelze seriózně posoudit. Troja je exkluzivní lokalitou a srovnatelných transakcí je v ní velmi málo.

Nice View, která má akcie na majitele, o sobě žádné informace, včetně těch povinných, nezveřejňuje, a to od svého založení. Společnost zakládal advokát Daniel Slavík. Jedná se o právníka, který v rámci své činnosti takové úkony může běžně dělat pro jiné osoby. Slavík zakládal i jiné společnosti, a to i takové, o kterých se psalo v nepříliš lichotivých souvislostech a ve spojení s pražskými kmotry. Jako příklad uveďme firmu Kardio Port, která dodává klinice IKEM zdravotnický materiál. O ní začátkem února letošního roku Hospodářské noviny uvedly, že má blízko k lobbistovi Romanu Janouškovi.

Otázky, na něž odpověď zatím neznáme

Otázkou především zůstává, proč byly mezi Peakovými a společností Nice View uzavřeny dvě kupní smlouvy: jedna na pozemky za cenu 27,9 milionu, druhá na dům za 29,1 milionu korun. Rozdělení transakce na prodej domu a okolního pozemku není sice ničím protizákonným, v praxi se však takový postup příliš nepoužívá. Hrozí totiž, že katastr nemovitostí může odepřít zapsat vklad vlastnického práva vyplývajícího z jedné ze smluv, nelze vyloučit ani jiné komplikace, které mohou vyústit v obtížně řešitelný právní stav.

Ve stejný den jako kupní smlouvy byla podepsána i smlouva zástavní. Ve prospěch manželů Peakových byla vložena na nemovitosti zástava ve výši 32 milionů korun. Důvodem bylo, že při podpisu kupní smlouvy nebyla celá částka kupujícím zaplacena najednou. Poslední splátka byla dle splátkového kalendáře zaplacena k 15. prosinci 2010. Jen pro úplnost dodejme, že sedm měsíčních splátek přišlo na účet manželů Peakových poté, co se Karolína Peake stala poslankyní. Jenže o této skutečnosti neinformovala v čestném prohlášení o příjmech a majetku nabytém v průběhu výkonu funkce, a to je v případě právničky Peake záhadou.

Odpovědi, které sama na toto téma poskytuje, se totiž mění. V Poslanecké sněmovně Peake ve čtvrtek jako důvod svého „opomenutí“ uvedla chybu své účetní. O den dříve však v e-mailu redakci ČESKÉ POZICE napsala, že příjem uvádět nemusela, protože kupní smlouva byla uzavřena v roce 2009, tedy před vznikem jejího poslaneckého mandátu. Tento argument však oslovení právníci zpochybili. Připadají vám tato zdůvodnění identická?

Další otázkou je, zda byl o transakci informován Finanční analytický útvar ministerstva financí. Pokud totiž takové peníze dorazí na účet klienta, banka ho obvykle kontaktuje a ptá se na jejich původ. V daném případě by banku asi uklidnilo předložení prodejní smlouvy na nemovitost a nic by nehlásila. Karolína Peake se ale stala v květnu 2010 jako poslankyně takzvanou politicky exponovanou osobou a na splátky obdržené po tomto datu by banka pravděpodobně měla aplikovat přísnější kritéria.

Jak je vidět, některé nejasnosti zůstávají a budeme se jimi pečlivě zabývat. Prozatím se nad případem vznáší především ta záhada, proč tedy vlastně Karolína Peake příjem neohlásila sněmovně a majetek neuvedla ani v rozhovorech pro novináře? Pokud nám totiž ve shora uvedených úvahách něco neuniklo, šlo o právně čistou transakci. Možná si Karolína Peake připadala na poměry v české kotlině příliš bohatá...

Rozhodně se nabízí jedno zajímavé srovnání. Bývalý ministr kultury Jiří Besser zatajil podíl v americké společnosti Comoros Group v hodnotě 1,5 milionu korun a za týden už ministrem nebyl. Jak zareaguje Karolína Peake?

Dean :-))))) :-))))) 12:27 31.10.2012

Počet příspěvků: 36, poslední 31.10.2012 12:27 Zobrazuji posledních 36 příspěvků.