Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vznik národního obchodního řetězce? Naivní představa Miloše Zemana.

Myšlenka je to v principu správná, měla však být vyslovena a realizována zhruba před 15 lety, píše o prezidentově nápadu Petr Havel.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PZ

Petr Zachrdla

2. 9. 2013 7:51
Proč ekonom a prezident Zeman
Proč ekonom a prezident Zeman nerozumí základní ekonomické problematice? Přeci mu musí být jasné, že čím spravedlivěji bude chtít rozdělit zisk, tím menší budou zdroje. Buď lidem lže vědomě a pak se chová jako pravý soudruh nebo jim lže nevědomě a pak je to diletant. Nevím co mě děsí více.
0 0
možnosti
CB

Ctirad Bednář

2. 9. 2013 10:40
Chtěl jste říci, že za důležité pokládáte bohaté zdroje
(ale jen pro někoho), a na spravedlnost se máme vykašlat?
0 0
možnosti
PZ

Petr Zachrdla

3. 9. 2013 21:52
Chtěl jsem říct přesně to, co jsem řekl.
Čím spravedlivěji přerozdělujete jakékoliv zdroje, tím méně těch zdrojů existuje. Je to jednoduché. Určitě jste si všiml, že když kdokoliv (chci aby to znělo apoliticky) řekne, že se někomu vezmou peníze snížením dotace nebo zvýšením daně (mateřská, důchodci, nezaměsnaní, podnikatelé), tak jsou lidé vždy nespokojeni. To je logické bez ohledu na politickou příslušnost. Jsme nedokonalí lidé. Bohužel pokud chceme žít na evropské úrovni, tak to něco stojí a nabízí se otázka koho zdanit nebo komu snížit dávky. V tomto se politické strany liší. Ty levicovější strany by všechno chtěli rozdělit spravedlivě. Na první poslech to zní férově. Problém nastává v okamžiku, kdy se zamyslíte nad tím co je slovo "spravedlivě".  Levicové strany by chtěly více zdanit podnikatele, aby dosáhly "spravedlnosti", protože peníze, které přerozdělují, někde musí vzít. Jenže podnikatelů je méně než všech pracujících lidí, tak aby dosáhli potřebné sumy pro rozdělení, musí zvýšit daň podstatně více než kdyby všem lidem zvýšili daň o jediné procento. Z pohledu zaměstnanců je to v pořádku do okamžiku než firmy začnou stěhovat firmy mimo ČR, protože daň je vůči tržní ceně tak vysoká, že již nejsou schopni vytvářet zisk. Aby jste věděl jak jsem k tomu došel, mnoho velkých firem vydělává jen pár procent zisku, které v absolutní hodnotě mohou vytvářet obrovskou sumu, ale tato částka je poskládaná po halířích. Pokud tedy dojde ke zvýšení daní, musí firma inovovat a přijít na trh s produktem kde bude vyšší přirážka. Na to však potřebují peníze, které nemají, protože je odevzdali na daních.   Méně dramatické je to u menších firem, které však budou zvažovat jestli jim to podnikání za to stojí. To může vést k propouštění a zmenšování zdrojů. Dostáváte se do situace, že jste vše přerozdělil "spravedlivě", ale koláč se zmenšil. Tento post je velmi zjednodušený, protože do něj vstupuje mnoho faktorů, ale doufám, že je to takto alespoň trochu jasnější, jak jsem to myslel.
0 0
možnosti
CB

Ctirad Bednář

3. 9. 2013 22:43
Moje otázka byla pouze řečnická,
nesmyslost Vašeho komentáře byla zřejmá a nepotřebovala dalšího vysvětlení. Zisk je rozdíl mezi výnosy a náklady, a ať ho rozdělíte spravedlivě nebo nespravedlivě, ten rozdělovaný koláč je vždycky stejný.
0 0
možnosti
PZ

Petr Zachrdla

4. 9. 2013 13:41
Koláč stejný není.
Ano, zisk je rozdíl mezi výnosy a náklady. My se však bavíme o agregovaných výnosech a agregovaných nákladech. Zde platí, že podnikatelé budou podnikat tak dlouho, dokud průměrné jednotkové náklady budou nižší než tržní cena. Pokud však je hodnota překážek (nákladů) vyšší než hodnota příjmů, nemusí se některým podnikatelům vyplatit podnikat v ČR. Na straně agregovaných nákladů tedy zůstaly mimo jiné i náklady státu, ale na straně agregovaných výnosů zmizely příjmy firem, které odvětví opustily. U malých firem je to podobné. Vyplatí se mi podnikat na sebe, pokud vydělám více jako podnikatel, než jako zaměstnanec. Pokud se to vlivem daně nebo byrokratické zátěže srovná, opustím trh a stanu se zaměstnancem nebo nezaměstnaným. Každopádně stát přišel o moje peníze. Koláč se logicky musel zmenšit. Pokud mi nevěříte, zkuste třeba Zásady ekonomie od Makiwa. Snad je to tam vysvětleno lépe.
0 0
možnosti
CB

Ctirad Bednář

6. 9. 2013 6:47
Koláč je na počátku stejný, ať ho rozdělíte spravedlivě, nebo
nespravedlivě. Váš výklad zní rozumně, jenže nyní již nemluvíte o spravedlivém rozdělení zisku. Mluvíte o tom, že z koláče se notně uždibovalo před závěrečným dělením zisku a že na podnikatele zbylo příliš málo. To však není spravedlivé, to je nespravedlivé. Ani náznakem z toho nevyplývá, že spravedlivé dělení zisku by hrálo nějakou negativní roli a umenšovalo zdroje, a že se tudíž Zeman nějak zesměšnil.
0 0
možnosti
LN
Kořala Zeman kecá do všeho, protože ho to kecání živí :-)
Rozebírat jeho žvásty nemá smysl. On nikdy nestál za pultem a nikdy nic neprodával. O obchodě nemá šajnu. To je kecálek Miloš Zeman. :-P
0 0
možnosti