Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výzkumné středisko AdMaS jako stamilionový průšvih?

Stavařský projekt v Brně, na nějž jde z evropských fondů 818 milionů korun, se vážně zpožďuje. Padlo už i trestní oznámení.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Rohle

4. 3. 2014 10:08
Teď už 7mld zase "zachraňuje"
Teď už 7mld zase "zachraňuje" Marcel Chládek (hlásil to v televizi a v tisku). Zřejmě osvědčený scénář, vyzkoušený už na Štysovi ("z těch 7 jsme to stáhli na 3, více se nedalo" :-) Oposmluvní spolupráce s neschopáky z ODS, které si Marcel na MŠMT dosud ponechal, je dojemná :-)
0 0
možnosti

Alfons

3. 3. 2014 16:46
Omlouvám se, nezadal jsem to
Omlouvám se, nezadal jsem to několikrát schválně, mohl by přebytečné zprávy správce odmazat?
0 0
možnosti

Alfons

3. 3. 2014 16:22
Proč si vymýšlíte takové
Proč si vymýšlíte takové blbosti, nepopiratelným faktem přece je, že jste ztratil 3 mld ve funkci ministra a 1,5 mld bylo ztraceno, když jste byl ve funkci ředitele VaV (kde jste ostatně ze zjevných důvodů setrval jen pár měsíců, než Vás Fiala vyhodil).
0 0
možnosti

Alfons

3. 3. 2014 15:16
Jestli pan Štys (je to vůbec
Jestli pan Štys (je to vůbec on?) tak nevelebí nastavení projektů (tj. počátek Dobešova období a Dobešovy předchůdce) zejména proto, aby zastřel, že sám neudělal vůbec nic a v důsledku školství přišlo už o skoro 5mld Kč z fondů a další ztráty budou následovat.
0 0
možnosti

Jiri Janecek

7. 3. 2014 7:24
...
Kde má UK napsáno, že je to výzkumná VŠ? Na fasádě FHS? A kde to má JČU?Já si teda furt myslím, že smyslem vysokého školství má být poskytovat vzdělání potřebné pro výkon určitých profesí podle potřeb společnosti. A ty "top-vědecké" názory mi přijdou stejně nebezpečné jako humanoidní bludy o VŠ vzdělání jako univerzální hodnotě, kterou je třeba poskytnout všem a to za každou cenu... S tím, že ti vědci by si mohli uvědomovat, že profesi vědce se bude věnovat pár procent absolventů... Já budu padesátkrát raději na katedře didaktiky angličtiny na PedF za profesora, jehož jedinou nepedagogickou aktivitou bude posudek pro MŠMT na učebnici, v němž správně napíše, že je to přebarvený brak, podle něhož se bude blbě učit, než za superborce, jehož studie o Jane Austinové mu vynesou každoroční pozvání na Stanford...Tím teda nechci říct, že situace je ideální... Klidně by se mohla polovina i těch "nevýzkumných" (praktických) VŠ zavřít a ze zbytku vyházet polovina lidí... O habilitacích a profesurách jinde nemluvě... Můžete mi jen kdyžtak uvést dvě jména končících doktorandů s h-indexem = 7?
0 0
možnosti

Kh1

8. 3. 2014 0:32
Tupost vasich slov je
Tupost vasich slov je neskonala. UK je vyzkumnou univerzitou, protoze jeji top falukty si na sebe cistym vyzkumem dokazi vydelat az 70% pprostredku. Jde predevsim o matfyz, lekarske fakulty a prirodovedu. Ostatni balast politologicko-lingvosticko-histrocky --- tady je jeste velky dlu a snad se nema podari z UK tyhle prizivniky vyhnat s bicem v ruce. Zrovna tak JCU nemusi mit nic na fasade nepsane, ale vsem orientovanym je jesne, ze to vyzkumna univerzita neni - hovori za ni jeji vedecke vysledky (lepe receno absence vysledku). At se ti to libi nebo ne, tak vsude ve svete je docent a profesor predevsim hodnot vedecka ... A je to tak sptavne. A koickeho by bylo, kdyby ten tvuj profa z didaktiky v tom posudku ono napsal o ucebnici sve.Katedry didaktiky patri k tomu nejvetsimu povlu na vsech fakultach, kde se pripravuji budouci ucitele. A pokud by jedina odpborna cinnost profesora spocivala v psani posudku na ucebnice, tak se nikdy nemel stat profesorem.
0 0
možnosti

Kh1

7. 3. 2014 0:56
Ze by ty fondy nejak
Ze by ty fondy nejak souvisely se Stysem? Cim a komu se jako statni urednik revansoval, nebo snad pomohl vytunelovat? Abych to rekl trochu diplomaticteji a nepoburoval Vas svoji primosti, tak se zeptatm, zda nahodou nebyl nejak "pozitivne motivovan", aby v urcitem smeru konenal nebo spise nekonal. Jde o otazky recnickou. Vnucuje se myslenka, zda to nebylo za ty tituly po ruznu cestou posbirane ...? To je opet otazka recnicka. Protoze jeho vedecky vykon (nebo spise nevykon) titulum neodpovida. Zvlaste kdyz si nalistujete v jakych oborech se habilitoval a ziskal profesuru - neni mezi nimi fyzika? Ano je, a to je obor, kde profesori v Cesku dosahuji h-indexu 20 az 30.
0 0
možnosti

Kh1

5. 3. 2014 2:38
Z toho Styse se mi chce
Z toho Styse se mi chce zvracet.Stys, Stys, Dalibor Stys, ...? Neni to ten "prof." a "doc.", ktery se habilitoval na te "elitni" taky-VS v Liberci? To uz hovori temer za vse. Navic by me zajimalo kam zmizel ten uzasny ustav, ktery sam sobe zalozil v Novych Hradech. No nic, vyhledal jsem si jeho zaznamy naWeb of Science. Tak tedy profesor s h-indexem 9 je dosti ubohe, zrovna tak 51 publikaci tamtez. V mem oboru je bezne, ze profesor ma h-index minimalne 20 a publikaci ve WoS minimalne 200. No kazdy holt nejsme habilitovani v Liberci a nemeli jsme ustav pri Jihoceske "univerzite".Zaverem bych tedy rekl, ze zase jeden mafian resp. "aparatcik" vedy ...
0 0
možnosti

Jiri Janecek

5. 3. 2014 6:25
...
Jednou na vysoké škole byl Andrej Tarkovskij se svými přáteli na nějaké chatě a tam při pití vodky vyvolávali duchy. A ten duch Tarkovskému sdělil, že po dokončení školy natočí šest filmů... "Jen šest" podivil se Tarkovskij... "Ano, ale dobrých..." doplnil duch...Je snad přínos Tarkovského pro světovou kinematografii desetinnový v porovnání třeba s Františkem Belfínem? Je Tarkovskij nýmand v porovnání třeba s Tomášem Magnuskem, který 6 filmů natočil před svojí třicítkou?Tolik tedy z mého pohledu k počítání čárek... Možná, kdyby pan Štys publikoval každou věc dvakrát (jako vy příspěvky v této diskuzi), měl by těch čárek 102... A pokud 8x jako pan Alfons, mohla by se i paní Syková jít s hanbou spláchnout do záchodu... Zkuste si odpovědět, co je smyslem a posláním vysokého školství? Opravdu to je produkovat co nejvíce impaktovaných publikací?
0 0
možnosti
-----
http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy/ministerstvu-skolstvi-se-v-lonskem-roce-darilo-cerpat-1?highlightWords=v%C3%BDrazn%C4%9B+p%C5%99ekro%C4%8Dit+stanoven%C3%BD Bylo to přesně takhle. 5 mld. ve VaVpI v polovině roku 2012, kdy prof. Fiala převzal ministerstvo, bylo každopádně dobře spočítaných. Kolik to mohlo být ve VpK jsme v tiskové zprávě neuváděli. Samozřejmě, že nakonec ztráty budou, zejména proto, že všechny stavby se táhnou a ani v jiných projektech už nebude možné utratit peníze za úspory a neuznatelné náklady. Hausnumera těžko předkládáte Evropské komisi, ovšem novinářům a jejich prostřednictvím vzteklým blogerům to není problém ...
0 0
možnosti

Kh1

5. 3. 2014 2:33
Stys, Stys, Dalibor Stys,
Stys, Stys, Dalibor Stys, ...? Neni to ten "prof." a "doc.", ktery se habilitoval na te "elitni" taky-VS v Liberci? To uz hovori temer za vse. Navic by me zajimalo kam zmizel ten uzasny ustav, ktery sam sobe zalozil v Novych Hradech. No nic, vyhledal jsem si jeho zaznamy naWeb of Science. Tak tedy profesor s h-indexem 9 je dosti ubohe, zrovna tak 51 publikaci tamtez. V mem oboru je bezne, ze profesor ma h-index minimalne 20 a publikaci ve WoS minimalne 200. No kazdy holt nejsme habilitovani v Liberci a nemeli jsme ustav pri Jihoceske "univerzite".Zaverem bych tedy rekl, ze zase jeden mafia resp. "aparatcik" vedy ...
0 0
možnosti
....
Jedná se o období moje ve funkci ředitele odboru vav a pak ministra. Co jsme mohli jsme zachránili a nastavili pozitivní podmínky tam, kde příjemci zvládli svou roli. Z těch sedmi miliard bxly na konci roku tři. Více se nedalo.
0 0
možnosti

Alfons

3. 3. 2014 16:11
Z jakych 7 miliard? To
Z jakych 7 miliard? To hausnumero jste si prece vymysleli, aby výsledná ztráta vypadala menší. Krom toho už Fiala pustil miliardu a pul, Vy jste ztratil 3, celkem tedy skoro pět, další ztráty následují. Pro fondy jste přece neudělal vůbec nic, na nastavení není nic odlišného oproti stavu, než jste nastoupil....
0 0
možnosti
.....
Proč to pan Rychlík otevřel je zřejmé - je to nejproblematictější projekt. Pokud jde o to ostatní - diskutujete s člověkem, který vybudoval výzkumnou infrastrukturu z fondů Phare už v roce 2005. Takže o tvorbě a využívání Frim něco vim. Zatraceně hodně jsme ho odvedli univerzitě aniž by byla kdy šance cokoliv čerpat. Byli jsme pro ni cizí těleso. Ano, ten problém, že nová centra "nejsou naše" bude jistě všeobecný. Pak ale fakulta neměla projekt podávat. To jsem říkal například na akademickém snemu - velké infrastruktury začnou řídít své instituce. Ale jelikož jsou dobře vybavené a podléhají rigoróznímu hodnocení, k němuž jinak mateřské instituce nelze přimět, je to tak dobře. Zajisté je těžko obviňovat ministerstvo školství ze znění vyhlášky ministerstva financí nebo z rozhodování fakultních senátů. Mimoto, pamatuji se, že mnozí tehdy vyhlášku vítali, protože nemuseli odvádět ty zatracené odpisy. :-) Podobně problém doktorandů. Prostě univerzita musí studenty přijímat tam, kde je centrum potřebuje. Celkové množství pěněz z ministerstva na VŠ přece nepokleslo. To je ten všeobecný problém. Univerzity by rády byly co nejvíce nezávislé, ale když je problém, běží na ministerstvo.
0 0
možnosti

Tobul

1. 3. 2014 21:39
jenom krátký komentář
Neobviňuji ministerstvo za znění vyhlášky, obviňuji ministerstvo z ignorování vyhlášky.Vámi zmíněný příklad, že jste odváděli do FRIM, aniž byste "mohli" čerpat je právě to, na co jsem se snažil upozornit. Je fikcí, že univerzity řídí jejich management - ve skutečnosti jsou to senáty, včetně rozhodování o rozpočtu a investicích. Byl to senát Vaší univerzity, který na Branišovské rozhodl, kdo bude či nebude čerpat "vámi vytvořený " FRIM.Nedávno jste napsal zajímavý článek o nápadu řízení VŠ sborem profesorů - realita jak víme je zcela odlišná - zmínil jste senátory - věčné studenty, kteří ovládají univerzity. Stálo by za analýzu, kolik profesorů je členy senátů VVŠ. Souhlasím s Vámi, že by bylo dobře, kdyby zásadní projekty VaVpI "řídily" svoje instituce - prakticky, ve stávajícím legislativním rámci je to zcela vyloučené.Už vůbec si nedovedu představit, jak by se měl řídit projekt, na kterém by participovalo více univerzit, každá s jiných systémem tvorby rozpočtu, stylem řízení, jinými senáty ... to pak skutečně nezbývá, než si do čela projektu dát osobu, která je s politickými "decision-makery" zadobře. A je jedno, jestli na fotografii je druhá zprava či zleva.Jenom taková blbá otázka - u všech kandidátů na rektory se zkoumá jejich vědecký výkon - proč tedy o nic nehlasují vědecké rady.Bohužel česká povaha zřejmě preferuje spolčení neschopných proti schopnějším - např. s velkým zájmem budu sledovat "boj" profesora Maříka o jeho centrum. Oba si jistě pane docente dovedeme představit, že jedno hlasování senátu může poslat sebelepší projekt "do kopru". Ovšem hlavní sdělení mého předchozího komentáře zůstává - univerzitní projekty nejsou schopny generovat odpisy, které by zajistily jejich udržitelnost- a NIKDO to neřeší. P.S. Nejsem v obraze, zda je ADMAS nejproblematičtější projekt, osobně bych si tipnul na projekt, který je mnohem blíže k Praze, ve výrazně větším objemu.
0 0
možnosti