Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výsledky voleb by mohla ovlivnit odolnost zavedených stran

Pokud se do Poslanecké sněmovny propracují alternativní strany bez zkušenosti ve velké politice, možná ji to osvěží, ale současně zatíží.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
S

Skeptik39

23. 9. 2013 6:47
„Řemeslo“ je třeba umět, aby z té „mašiny“ něco kloudného vyp...
No to nemyslíte vážně! Měl jste asi na mysli nějaké místo ve správní radě, tip na nákup akcií a tak, že?
0 0
možnosti
V

Vojtech_Praha

22. 9. 2013 12:45
Strana Svobodných Občanů
Tím mám na mysli Svobodné!
0 0
možnosti
V

Vojtech_Praha

22. 9. 2013 12:34
Pravice vs. levice
Vážení - jste jediný český webový server, který ještě čtu a považuji ho za dobrý zdroj informací. Ale jedno bych tu nečekal - že i zde se dočkám "stereotypního" dělení na pravici a levici, když článek specificky rozebírá výhradně strany praktikující levicovou politiku. Tím mám specificky na mysli ODS a TOP09. Zájmová lobystická sdruženích a marketingové projekty raději neřadit nikam. V Česku totiž překvapivě existuje i skutečná autentická pravice, jen se o ní (mám pocit záměrně) nepíše a tento článek je toho výborným dokladem. Jsem s pozdravem.
0 0
možnosti
Č

Černoušek

21. 9. 2013 17:35
jako obvykle mizerný článek
"A teď se, jak slíbeno, vrátíme k onomu politickému středu. KDU-ČS... ANO..." Nějak nechápu, proč pokládáte KDU-ČSL za "středovou". Že to sama o sobě účelově tvrdí? To už je spíš středová strana ODS než KDU-ČSL. Bělobrádkova strana stojí mnohem více napravo - tradicionalistická, ostře konzervativní, katolické náboženství propagující pravice. Dál za KDU-ČSL napravo je už jen DSSS a Bobošíková, dříve také Republikáni Miroslava Sládka. ODS je oproti ní v mnoha ohledech liberálnější a také není svázaná s žádným náboženstvím, za které by kopala. TOP 09 je by na tom byla podobně jako KDU-ČSL, ale vliv Starostů ji posunuje o něco více do středu směrem k ODS.  ANO také není středové. Jeho ideologie je zájem jeho vlastníka, tj. bude asi prosazovat reálně neoliberální agendu, ve které se podniká s nejmenšími náklady a největšími zisky.
0 0
možnosti
SH

22. 9. 2013 6:56
Nechápu, proč se strany snaží
Nechápu, proč se strany snaží ztotožňovat z nějakou politickou orientací, když se většinou chovají úplně opačně a to včetně komunistů, kteří nedávno souhlasili s nepřijetím Dalajlámy na Hrad, protože by to poškodilo naše finanční zájmy v Číně a přišli bychom o kapitál!
0 0
možnosti
K

Kraldavid

21. 9. 2013 17:34
Volby
Volby vyhraje ČSSD!! Fandím hejtmanovi Haškovi
0 0
možnosti
JJ

J94i44b 47J41i27b

22. 9. 2013 8:45
Aby Hašek nakonec nedojel na projevenou vůli voličů ČSSD.
Jen aby nakonec ten Váš Hašek nedojel na Zemanovo prohlášení o tom, že premiérem by měl být ten, kdo lépe uspěje u voličů. Situace z voleb 2010, kdy získal Zemanův Hašek více preferenčních hlasů, se bude opakovat jen stěží! Tenkrát byl Hašek na posledním místě kandidátky a společností rezonovala kroužkovací akce “vyměňte politiky“, která se již opakovat nebude. Tím spíš, že představitel Zemanovy páté kolony v ČSSD je na druhém místě kandidátky. A tak se docela dobře může stát, že Hašek naopak dostane od voličů těžce za uši. Protože nekritičtí obdivovatelé mstivého jezevce z Vysočiny budou nejspíš volit přímo Stranu přátel organizovaného zločinu a skalní voliči ČSSD asi nebudou mít moc pochopení pro Zemanovy diverzanty Haško-Škromachy.
0 0
možnosti
K

Karel383

21. 9. 2013 14:24
5 stran ve Sněmovně
Posledních několik období ylo vždy pouze 5 stran ve Sněmovně. Myslím si, že se dostanou ty současné, pouze VV vystřídá KDU-ČSL, která si prošla zajímavou očistou. Dovedu si představit, že se nafouklá babišova bublina vůbec nedostane. 
0 0
možnosti
N

Necris

21. 9. 2013 15:31
naopak
myslím že A. Babiš má dobrou šanci, už jen proto jak na něj Kalousek plive - je si dobře vědom že jsou lidé zklamaní jeho rádobyelitářským klubem.Babiš něco vybudoval a zaměstnává spoustu lidí, ale co udělal Kalousek? Hlavně se staral o smlouvy značně nevýhodné pro daňové poplatníky.A u ODS zase nevýrazný Kuba s Němcovou - to jsou vážně velmi úspěšné osobnosti :-)Takže suma sumárum aby se v ODS a TOP09 ještě velmi nedivili....
0 0
možnosti
JJ

J41i38b 97J66i43b

21. 9. 2013 3:38
Noví a nevyzpytatelní
Noví a nevyzpytatelníJiří Pehe18. 09. 2013 | 08:43Přečteno 4591 krátPošli e-mailemNěkteří odborníci lamentují, že pokud se do Poslanecké sněmovny, jak naznačují průzkumy, dostane hned několik menších, vesměs nových stran, bude těžké sestavit stabilní vládu. Je ale třeba rozlišovat mezi stranami, které mají propracovanou organizační strukturu i demokratické mechanismy vnitřního rozhodování, a netransparentními stranami zformovanými okolo jednoho vůdce.Ze stran, které by se mohly nově dostat do PS, jsou předvídatelné v podstatě jen dvě: lidovci a zelení. Obě už v PS byly, lidovci dokonce mnohokrát. Zelení při své premiéře v PS v roce 2006 roli čitelného partnera nezvládli, byli stranou příliš ovládanou jediným člověkem. Od odchodu z parlamentní politiky se ale vnitřně stabilizovali, Martin Bursík ztratil ve straně vliv a odešel.Zvláštním případem je Strana práv občanů-zemanovci, která není politickým nováčkem, a má solidní organizační strukturu. Zároveň je to ale strana vybudovaná okolo Miloše Zemana, který dění ve straně nadále, i z Hradu, významně ovlivňuje. Jak jsme viděli v případě zvolení Miloslava Šloufa do čela pražské kandidátky SPOZ a jeho následného vyškrtnutí, zřejmě na základě Zemanovy osobní intervence, není vždy jasné, kdo, kdy a podle jakých kritérií v této straně rozhoduje.Zcela okolo konkrétních osobností jsou pak vybudována populistická hnutí, jako je ANO Andreje Babiše, Úsvit Tomia Okamury, nebo Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové. Tyto subjekty se svou vnitřní organizační nejasností a vlivem jedné osobnosti na vše, co strana dělá, podobají zkrachovalým Věcem veřejným.Pokud se v příští vládní koalici octnou KDU-ČSL nebo SZ, budou coby předvídatelné, středové demokratické strany vládu spíš stabilizovat. SPOZ by byla koaličním partnerem méně stabilním, protože vnitřně méně transparentním.Jak by dopadlo vládní účinkování Babiše, Okamury nebo Bobošíkové si může každý spočítat. Pokud by se sešli ve vládě všichni tři, stačí si pro představivost vynásobit Vítu Bártu nebo Karolínu Peake třemi.Není třeba se ale hned děsit politických nočních můr. Skutečně reálnou šanci ze zmíněných subjektů má jen Babišovo ANO.Chceme-li si představit, co by znamenala jeho účast ve vládě, stačí si, při vší úctě k jeho podnikatelským výkonům a některým osobnostem, které okolo sebe shromáždil, odpovědět na jednoduchou otázku: umíte si představit tohoto miliardáře, jak se při své případné účasti ve vládě disciplinovaně podřizuje vnitřním demokratickým mechanismům hnutí, které de facto ekonomicky vlastní, a jak plně uznává autoritu premiéra z nějaké větší strany tak, aby vláda fungovala méně chaoticky, než dříve za účasti VV?Budeme-li realističtí, případný úspěch netransparentních nových subjektů jednoho muže nebo ženy--vedoucí, až k jejich případné účasti ve vládě--je bohužel ze všeho nejvíc příslibem dalších předčasných voleb za pár let.Právo, 18.9.2013http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=21001 
0 0
možnosti