Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výdaje na výzkum a vývoj: Na řadě je podnikatelský sektor

U hladiny průměru Evropské unie nás drží výdaje veřejné, a hlavně ty z fondů EU, tedy dočasné, upozorňuje Daniel Münich.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ctenarcp

18. 4. 2014 14:14
Kdo chce patentovat, nechť nastoupí do fabriky, nebo si založí
vlastní firmu. Ale hrát si za veřejné peníze na vynálezce není možné. A určitě ne tak, že se akreditované služby nakupují v privátním sektoru. Smyslem akademického výzkumu je přesný opak. Výzkum vyhledávací, fundamentální. A klidně občas cílený - za peníze ze soukromé sféry. Opačný směr toku peněz je klíčový.
0 0
možnosti

Ctenarcp

18. 4. 2014 14:09
Základní výzkum je výzkum vyhledávací - pro nadané lidi
The impact of academic patenting on university research and its transferhttp://http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048733310002003 ... We find evidence that increasing the incentives for academics to patent may not be desirable above a certain level of patenting activity. In other words, more patenting may not always be good. If academic inventors (in the moretraditional scientific fields such as Chemistry and Physics) become too involved in patenting, ultimately they publish less, and they also interact less intensively with companies via other channels. Interestingly, the thresholds we identify are quite similar for publishing and other channels of interaction with industry. In terms of a possible explanation for these results, we could speculate thatacademic scientists who become too involved in patenting activity may become distracted from (or devote less time to) other activities and focus mainly on the production of new knowledge that is patentable, and from which some financial return can be extracted. This interpretation seems consistent with the fact that we did not find any crowding-out effect between patent stock and spin-off activity.
0 0
možnosti

Ctenarcp

18. 4. 2014 13:56
Patenting and US academic research in the 20th century:
Ano, doba se mění. The world before and after Bayh-Dole The dramatic growth of patenting and licensing of publicly funded research by American research universities in the closing quarter of the 20th century has stimulated some of the highest-profile debates in science and technology policy today. The issue of what aspects of academic research should be public – and what private – lies at the heart of each of these debates. The movement of academic scientists into commercialisation of discoveries and inventions has been extolled by some as a new model of academic research, one which facilitates economic and social returns from universities. At the same time, this trend has been criticised by others as representing a socially inefficient ‘privatisation’ of academic research and as a threat to the ethos of science itself. This paper places these debates in historical context, with a review of changes in American universities’ patenting policies, procedures and practices throughout the 20th century, an assessment of the logic underlying the passage of the Bayh-Dole Act of 1980, and an overview of its effects on economic returns from university research.http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048733306000692
0 0
možnosti

Kalena

18. 4. 2014 13:28
Ale vždyť existuje řada pracovišť, kde dosáhli skvělých
výsledků. Proč se nepíše o takových projektech, a stále se jen řeší, jestli někdo zneužívá státní podporu, nebo má známé, kteří mu umějí přihrát granty? Mě by třeba hodně zajímaly reportáže o úspěšných projektech.Třeba následujících:Šetrný lék nahrazující antibiotika se začal vyvíjet v Brně V Roztokách u Prahy budou čeští vědci vyvíjet novou vakcínu proti herpetickým virům A z poslední doby například:Rakovinu může porazit neviditelná DNA vakcína, u myší funguje Na těchto pracovištích vědci jistě nezneužívají prostředky z kapes daňových poplatníků. Jen nejsou tolik slyšet, protože se věnují práci.
0 0
možnosti

Ctenarcp

18. 4. 2014 12:30
15 milionů je drobnost
vedle celkové státní podpory. GLP a GMP jsou procedury pro firemní výzkum a vývoj. To volá do nebe, aby si v.v.i. nakupovala akreditované služby. Určení UOCHB je naprosto jine. UOCHB ani stát si nemají co hrát na farmaceutickou fabriku. Cílem v.v.i. nemůže být VÝVOJ léků! Pokud se AV ČR nechala zatlačit takto daleko, je nutné provést opravdu zásah podstatně razantnější. Jde o příliš mnoho peněz a doslova zvrhlost. Napadlo Vás někdy, že byste stejný projekt podal u nějaké zahraniční agentury? Já tuším, že ne. Na to jste dostatečně koherentně uvažující.
0 0
možnosti

Ctenarcp

18. 4. 2014 12:19
To je takové
teflonové křivítko s nekonečnou ohebností.
0 0
možnosti

Ctenarcp

18. 4. 2014 11:36
Mezi oznacenim osoby za podvodnika
a jeho "jednoznacnym usvedcenim" je propast. Opatrne. Ani jedno z overujicich pracovist nevydalo pozitivne formulovane tvrzeni o podvodu. Nemluve o tom, co uvedl Dalibor. Za 20 let by zasadni podvod prece mel vyjit na svetlo jinak. Pokud neco duleziteho neni pravda, reakce je okamzita: http://technet.idnes.cz/musime-pokazde-naletet-vedeckym-podvodnikum-fnj-/veda.aspx?c=A140307_154815_veda_mla http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/veda-a-technika/165542-cern-priznava-chybu-neutrina-zrejme-nejsou-rychlejsi-nez-svetlo/ Asi to cele nebylo tak dulezite. A dalsi clenove tymu asi nemeli tak uplne vhled do problematiky, na kterou ziskavali penize. Daleko jednodussi je vystopovat toky penez z TACR do UOCHB a vytvorit seznam osob hodnych pecliveho dohledu. Uz jsme to probirali. Vsak vite, jak tizivym problemem je vysychani pramene licencnich poplatku. Tak se zkonstruovalo "TACR centrum". Gambling. Sazka v rulete ze statniho. Asi by bylo dobre zverejnit nekde na ustavnim webu, jak financne a expertne jsou servisni firmy zapojene do projektu. Nemam na mysli prehled akreditaci (v SUKL ted bezi vysetrovani). Minim prehled zisku za historii trvani firem. Jejich pripadne vlastni patenty. No a detailni zduvodneni, proc jsou za verejne penize najimany externi firmy na vyzkum...
0 0
možnosti
......
Pak ale UOCHB měl udělat i kariérní systém vzor MPI nebo Janelial Farm. I za cenu menšího počtu laboratoří. Pak by se byl potenciál, který UOCHB měl, mohl i zúročit. Grantový systém se se systémem exkluzívních výzkumných středisek nesnáší. Ten je vhodný pro univerzity, kde nevadí, že profesor občas grant nemá, potože kromě toho učí, a že takový grant je vždy kompromisem toho, co je možné podat, a toho, co si myslí, že by se mělo dělat, ale nedá se za tu dobu stihnut. V tom má Evžen Boura pravdu. Pokud jde o Bezoušku, tak jistě, je to usvědčený podvodník, ale zároveň kolem něj byly skutečně stovky spolupracovníků, kteří ho měli včas zastavit. A co grantové agentury, které - často fakticky na na jeho jméno - daly milióny? A co redakce časopisů, které mu po léta přijímaly články. A co ty experimenty, které nikdo nenafilmoval? Jaké byly?Také tomu by slušný kariérní systém, peer review s on site visit, předešel poměrně účinně. A naopak, každá taková kontrola je perfektní zejména pro samotného vedoucího laboratoře, který je také jen člověk se svými slabostmi, kapacitou vše uhlídat, a taky lokálními vztahy, které jeho možnosti často silně omezují. Zejména pokud se ví, že nikdo nepřijde. Naopak pokud se ví, že kontrola přijde, lecjaká věc leckomu vůbec nepřijde na mysl.
0 0
možnosti

Ctenarcp

18. 4. 2014 8:20
Vážení, asi je na čase rekonstrukce celého hřiště
Dohadovat se o dílčích pravidlech nevede k cíli. Právní prostředí v ČR: Baxa: Legislativu ovlivňují hlupáci„Stav zákonů je takový, jaký je, protože na veřejnoprávní regulaci se podílejí lobbisté a ti, kteří mají být předmětem této regulace. Legislativní proces ovlivňují hlupáci a resortismus,“ prohlásil na konferenci v Seči předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.Podle něj stát sice produkuje velké množství zákonů, zřizuje k nim instituce, ale spravedlnost se příliš naplňovat nedaří. Současně ale Baxa konstatoval, že stav českého práva a jeho tvůrců je odrazem stavu celé společnosti. http://www.novinky.cz/domaci/333853-ceske-zakony-jsou-tak-zamotane-ze-se-v-nich-ztraceji-uz-i-soudci.html Paradoxně i kolem financování vědy se točí nejen mazaní šíbři a stará bratrstva (na sestry nezapomínám ;-)), ale počínaje RVVI a konče řadou akademických funkcionářů veřejných VŠ hlupáci a darebáci škodí a profitují i v akademickém prostředí. Těch vedoucích kateder bez publikační historie by se dalo najít. Ovšem dotování soukromých firem penězi na tzv. výzkum je tragická chyba. Ty peníze jsou buď primárně zneužity k osobnímu profitu. Nebo slouží k udržení nekvalitního personálu na veřejných VŠ a V.V.I. Zatnout TAČR, rozpustit RVVI. Petice za odvolání předsednictva Grantové agentury ČRhttp://http://www.vedazije.cz/petice2014/
0 0
možnosti

Jiri Janecek

18. 4. 2014 12:03
....
Ondrej Liska, politik, Praha To mne v seznamu petentu celkem pobavilo...
0 0
možnosti

Ivan Beneš

17. 4. 2014 22:13
----------------
lepší časy se blíží - výše popisuji, jak se biomedicínská část TAČR od letoška přesunula pod Ministerstvo zdravotnictví. Máte tam v panelu už dva zástupce vašeho ctěného ústavu, tak to by bylo, aby nebylo, ne?
0 0
možnosti