Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Volby 2014 rok předtím

Petr Nováček se v prvním dílu předvolebního seriálu snaží z průzkumů agentur odvodit, kdo by dnes vládl, a zastoupení stran v parlamentu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JZ

Josef Zaruba

11. 5. 2013 20:30
jsem zvedav na Usvit
Analyza pana Novacka opet skvela - hlavni neznamou je ovsem Usvit. Okamura totiz narozdil od VeVerek deklaruje obdiv k myslenkam komunismu. Pokud pri teto retorice zustane, muze CSSD poskodit ve volebnim vysledku mnohem vice, nez VV.  Na druhou stranu, socialni demokracie ma pod Sobotkovym vedenim mnohem vetsi koalicni potencial nez s Paroubkem. Do koalice muze s kazdym, kazdy vcetne TOPky by ji bral. A to nelze rici o Usvitu, kteremu hrozi scenar VV s radikalnejsim populistickym slovnikem a i hlucnejsim rozpadem. 
0 0
možnosti
Č

Černoušek

5. 5. 2013 15:53
scénář
No, to s ČSSD je správný postřeh, ale není to tím, že ta strana je zkrátka totálně zakrnělá a zbahnilá? Jádro staré socdem před válkou tvořili přinejmenším zčásti poctiví, rovní chlapi, kteří znali reálný život - dělníci, odboráři. Dnešní ČSSD je zvláštní směs bývalých liberálnějších komančů, intelektuálů, úředníků, různých podnikatelů, zkoušejících to s týmem B apod. Všechno to jsou bílé límečky, z větší části Pražáci. V čele převážně "kancelářské krysy", které od promoce namnoze nepoznaly nic jiného než politické funkcionaření. Svět závislé práce je jim víceméně vzdálený a cizí, znají ho jen z učebnice pracovního práva. Vyměňují funkce ministrů ve stínové vládě, ale slavná stínová vláda krom občasného krátkého zakníkání některého z jejích členů do médií nic kloudného nebo zaznamenáníhodného neudělala. Nějaké významné, vyhraněné programové cíle (i kdyby jen negativní, tj. dosáhnout negace některých opatření současné koalice) tato strana nemá, nebo jsem o nich zatím neslyšel, protože je za celou dobu nedokázala důrazně a bez mlžení artikulovat.  Nakonec jim podstatnou část možných voličů přetáhne nějaký populistický čertík z krabičky, který vyleze dva měsíce před volbami, ale ty dva měsícu bude velmi hlasitě pojmenovávat to, co lidi pálí (k čemuž se bezbarví, směšní mloci z Lidového domu za celé tři roky "tak nějak" neodhodlali).  Média o něm budou jistě jen náhodou pilně informovat a bude to "nečekaný politický vzestup". Populistický čertík (nebo čertíci) pak po volbách po vzoru starých dobrých Věcí veřejných uzavře koalici se Schwarzenbergem a Bělobrádkem, vezmou do počtu i Sobotku a SPOZ a budou se dohromady tvářit, jako by převzali program občanského sdružení Rekonstrukce státu, bude se radostně "bojovat proti korupci". A pražská a brněnská levicová kavárna se pomine nadšením, že bude "Karel" premiérem ...  
0 0
možnosti
JZ

Josef Zaruba

11. 5. 2013 20:39
vtipny komentar.
mate pravdu ze vitezstvi socialni demokracie nejak nevyzera- i pres vyborne odhady - a pritom by to asi byla vpodstate dobra varianta. 30 procent pro Usvit je cernou vizi - ktere by se ale kazdy rozumny clovek mel bat vic nez komousu. 
0 0
možnosti
LN
Odejít je řešení pro mladé a schopné, vy si užívejte důchodového
komunizmu na dluh.Mimochodem, Bangladéš patří mezi nelidnatější země světa. Nečetl vy jste na základce na hodinách zeměpisu pod lavicí Komunistický manifest?:-P
0 0
možnosti
K

Křivan

4. 5. 2013 17:00
Četl jsem i Nietzscheho Tak
Četl jsem i Nietzscheho Tak pravil Zarathustra a Píseň o sokolu Maxima Gorkého. Komunistický manifest dokonce 2x. Vy jste ho určitě četl také. O žití na dluh tam ale nic není. Žít na dluh nemá s komunismem nic společného, tento fenomén je vlastní úplně jiné ideologii. To přece jako rozumně uvažující člověk musíte znát. Také mi není  jasné kde že je ta Vaše země zaslíbená kam nás posíláte a proč už v ní dávno nejste. Když né Bangladéš (stačí větší vlna a bude tam volno), možná Patagonie. Potom ovšem platí moje druhá myšlenka, ta o kolonizaci. :-D
0 0
možnosti
U

Ufonek

4. 5. 2013 12:27
Stačí se probudit
Může to znít trochu idealisticky, ale když jsou všichni tak naštvaní, tak proč nic nedělaj?Obranou demokracie je aktivní občan, protože ať si politika zaplatí kdo chce, o jeho místě ve finále rozhoduje hlavně volič. Kdyby lidé aktivně buzerovali politiky, tak jsme nejprosperujícím státem světa. Bohužel, napsat email nebo nedej bože navštívit svého voleného zástupce (ve většině případů mě zastupuje i když jsem pro něj nehlasoval!) je pro většinu lidí asi moc náročné.Pojmu přímá demokracie dneska asi nikdo nerozumí, protože ta stojí přesně na tom, co říká předchozí odstavec, a mnozí (jako pan O) toho náležitě zneužívají.Zároveň ale musí být i ten zvolený zástupce aktivní, musí interesovaným občanům být schopný vysvětlit, co dělá a proč to dělá a jestli to dělá tak, jak se to občanovi líbí.P.S. doufám, že u nás uspějí piráti (alespoň pár zástupců do EP), nebo kdokoliv jiný, kdo funguje podle výše nastíněného modelu.P.P.S. veškeré volební agentury by se měly zrušit, protože jenom manipulují voliči a jejich představami o tom, kdo je volitelný či ne.
0 0
možnosti
Č

Černoušek

5. 5. 2013 16:04
jj
to máte pravdu, a právě proto je nikdo nikdy nezruší
0 0
možnosti
LN
Je nejspíš úplně jedno, kdo vyhraje parlamentní volby 2014
Stejně stát dřív nebo později skončí bankrotem, protože síla levice v ČR s podporou socialistů a komunistů Barrosova ražení coby vůdčí silou EU žádnou jinou cestu neumožňuje. Stát okrádá občany, občané zase stát, EU předvádí, jak okrást všechny a peníze promarnit za nesmysly. A polovina českých voličů by ráda žila trvale na účet těch ostatních. Má tohle vůbec nějakou budoucnost? Žádnou nevidím. Pro mladé je ještě šance vyjet natrvalo do zahraničí a zbavit se tak závazků platit dluhy po socialistech a komunistech nadělané jejich politikou "však my si toho komunismu ještě užijeme v důchodu na dluh a po nás potopa....".Představa, že by v Česku mohlo vládnout politické seskupení, který by tvrdě i proti odporu EUkracie seškrtalo nesmyslné výdaje a byrokracii, a prosadilo povinnost udržovat každoročně vyrovnaný rozpočet, je z říše naivních snů.Vyhraje ten, kdo bude schopen před volbami voličům rozdat tuny levných párků s pivem a nalít jim do zbytků mozku představu, že to tak bude po volbách každý den...Tak to funguje u nás v Kocourkově.
0 0
možnosti
K

Křivan

4. 5. 2013 12:44
S tím vystěhováním to je
S tím vystěhováním to je dobrý nápad. Myslíte tím opět něco jako je Bangladéš? Jinde je již totiž obsazeno nebo v krátkodobém horizontu obdobně jako u nás. Nebo Vám jde o vyklizení pohraničí pro případnou novou vlnu kolonizace?
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

4. 5. 2013 7:16
Děkuji. Co se týče mé
Děkuji. Co se týče mé poznámky ohledně pana Babiše: Při rozjezdu ČP pan Babiš určitým způsobem pomohl a z některých článků byla cítit loajalita redakce (chci zdůraznit, že nikdy nepřekročila meze vkusu), která již vyprchala. Analogicky se proto domnívám, že pan Babiš směřuje finanční částky na podporu svého podnikání (a tím i myšlenek a politických cílů) do jiných periodik. V rámci úplnosti si ale rovněž myslím, že ČP se daří udržovat si (na české poměry) vysokou úroveň objektivity a názorové plurality. 
0 0
možnosti
M

Monokl

4. 5. 2013 5:22
Zahraničně politické téma
Podle vyjádření prezidenta Zemana (který formálně vyhlašuje termín parlamentních voleb) budou volby poslední květnový víkend společně s volbami do Evropského parlamentu. Postrádám v článku vliv tohoto termínového rozhodnutí na průběh a výsledek voleb ve smyslu zahraničněpolitického tématu jako jednoho z klíčových témat volební kampaně. Současné ustavičné odsouvání řešení ekonomických problémů eurozóny, špatně skrývané narůstající pnutí na ose Berlín-Paříž a "rozvázání rukou" Frau Kanzlerin Merkel po německých volbách letos v září může dát vývoj v Evropě dost do pohybu. A zahraničně politické téma tak může paradoxně v květnu 2014 dominovat i volební kampani do českého národního parlamentu.
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

4. 5. 2013 2:16
Osobně se obávám
Osobně se obávám kontinuálního vývoje ve směru, kterým se nyní naše společnost ubírá, více, než (čistě teoretického) návratu před rok 1989. Společnost nemá vizi změny, což je historický unikát, protože směřování ke změně bylo dříve hnací silou pokroku. Politický člověk dneška představuje bezmocně a pomalu se ploužící zombii. Článek pana Nováčka tuto beznaděj výstižně koncentruje. Na začátku (dnes již povinné) heknutí na téma neblahosti komunismu, dále objektivní (nikoliv však destruktivní) kritika stávajících politických stran, komentář na téma hnutí ANO dávající tušit, že Babiš na Českou pozici již dlouho kašle a nakonec varování před populisty Okamurova typu. Nic více a nic méně než shrnutí současné (nejen) české politické reality - totiž "Absolutní prázdnota".
0 0
možnosti
Foto

T. Svoboda 059

4. 5. 2013 6:35
Pane Kyncle, Váš komentář mi
Pane Kyncle, Váš komentář mi připadá skvěle výstižný,Jenom nerozumím, co jste myslel poznámkou "Babiš na Českou pozici již dlouho kašle" ? 
0 0
možnosti