Vláda dala podnět NKÚ ke kontrole hospodaření státních hmotných rezerv

Nečasův kabinet chce zjistit, zda v agendě strategického úřadu nedochází k neprůhledným obchodům či praktikám.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vláda Petra Nečase dala tento týden podnět kolegiu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), aby provedlo změnu plánu činnosti na rok 2012 a zařadilo do něj i kontrolu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Měla by se zaměřit především na účelnost vynakládání státních prostředků, zejména na kontrolu již uzavřených smluv, jejich výhodnost pro stát, dodržování smluvních ujednání a vymáhání případných smluvních pokut. Vyplývá to z vládního materiálu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Někteří ministři ODS navrhli, aby kontrola NKÚ byla rozšířena o prověření takzvaných zvláštních účtů, veškerých smluv vedených jako záměny a obměny a kontrolu všech takzvaných rotačních smluv, což jsou – zjednodušeně řečeno – transakce, které slouží k „občerstvování“ zásob surovin. Kabinet tuto žádost akceptoval.

Totiž: Výdaje na pořízení, ochraňování a skladování hmotných rezerv se hradí ze státního rozpočtu. Na úhradu výdajů na pořízení státních hmotných rezerv, při jejich obměnách a záměnách může SSHR použít též příjmů za prodané státní hmotné rezervy. Tyto příjmy jsou převoditelné do příštího roku a nejsou příjmy státního rozpočtu. NKÚ má pro vládu zjistit, zda právě v této mimorozpočtové agendě nedochází k neprůhledným obchodům či praktikám.

Předkládací zprávu vládě přichystalo ministerstvo průmyslu a obchodu, které v současné době připravuje aktualizace zásadních strategických dokumentů, jako jsou například Státní energetická koncepce, Surovinová politika ČR či Koncepce surovinové a energetické bezpečnosti ČR. Všechny tyto materiály se mimo jiné dotýkají problematiky státních hmotných rezerv.

„S ohledem na požadované úspory a nezbytnou optimalizaci struktury i objemů státních hmotných rezerv, a současně za situace, kdy dochází k nastavování nových pravidel pro ochraňovatele státních hmotných rezerv novelou zákona o nouzových zásobách ropy, považujeme za nezbytné vyhodnotit dosavadní hospodaření Správy státních hmotných rezerv,“ uvádí se ve vládním materiálu, na jehož přípravě se podílelo i ministerstvo financí.

Úřad bez řádně jmenovaného šéfa

Na dění v SSHR a na jeho obchody si chtěl posvítit už ministr Kocourek, jenže neměl na to patřičnou politickou odvahu

SSHR je ústředním orgánem státní správy, jenž má na starosti hospodářská opatření pro krizové stavy a spravuje státní hmotné rezervy v hodnotě desítek miliard korun. Předsedu jmenuje vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu, tento resort však nejprve musí získat souhlas ministerstva financí. Po parlamentních volbách v roce 2010, kdy na ministerstvo průmyslu a obchodu přišel Martin Kocourek (ODS), se pod tehdejším předsedou Ladislavem Zabem začala otřásat židle. Kocourek se netajil tím, že si na dění v SSHR a na jeho obchody hodlá posvítit, jenže neměl na to patřičnou politickou odvahu. Státním hmotným rezervám byly vytýkány problematické nákupy v řádu stamilionů korun.

Od loňského listopadu, kdy Zabo, který SSHR řídil od ledna 2007, rezignoval (oficiálně ze zdravotních důvodů) nemá úřad řádně jmenovaného šéfa. Vláda na zasedání 16. listopadu 2011 zadala ministrovi financí a ministrovi průmyslu a obchodu, aby do konce roku společně našli pro tento post vhodnou osobu. Jenže tento termín nebyl dodržen.

Řízením SSHR byl dočasně pověřen současný místopředseda úřadu Tomáš Perutka, který je považován za člověka s vazbami na místopředsedu TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska. Než loni dostal trafiku v SSHR, byl Perutka v letech 2009 a 2010 ekonomickým náměstkem ministra obrany. Do této funkce ho uvedl ministr Martin Barták. V září 2010 však Perutku z postu odvolal Alexandr Vondra.

V lednu 2012 stanovila vláda pro jmenování nového ředitele SSHR termín konec března. Kandidáti sice byli navrhováni, avšak premiér Petr Nečas zatím nekývl ani na jednoho. Ani další stanovený termín, konec dubna, nebyl dodržen.

O personálním obsazení pozice šéfa SSHR jsme publikovali například článek: Kalousek vítězí. Šéf státních hmotných rezerv stále není vybrán.