Vitásková chystá velké změny v ERÚ. Místopředseda Němeček končí.

Šéfka Energetického regulačního úřadu změnila názor. Odejde místopředseda Blahoslav Němeček, jenž ještě v létě aspiroval na vedení ERÚ.

István Léko 29.11.2011
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Alena Vitásková, která řídí Energetický regulační úřad (ERÚ) od srpna letošního roku, chystá od 1. prosince zásadní personální změny ve vedení úřadu. Nejdůležitější změnou bude, že zatímco ERÚ měl doposud pouze jednoho místopředsedu, od prosince 2011 budou dokonce tři. Klíčovou zprávou je, že ERÚ po více než deseti letech překvapivě opouští současný místopředseda a ředitel sekce regulace Blahoslav Němeček. ČESKÉ POZICI to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů z energetických kruhů. 

Němeček do úřadu přišel v roce 2001 z ministerstva průmyslu a obchodu. Není jasné, proč Němeček, jenž měl ještě letos v létě ambici ERÚ řídit, končí. Vitásková mu sice po svém jmenování okamžitě nabídla pokračování ve funkci, nyní však z doposud neznámého důvodu zřejmě změnila názor. ERÚ na náš dotaz odpověděl, že personální otázky úřad nebude komentovat.

Zatímco ERÚ měl doposud pouze jednoho místopředsedu, od prosince 2011 budou dokonce třiŠéfka ERÚ jmenuje tři nové místopředsedy, z nichž dva již delší dobu pracují ve vysokých pozicích úřadu. Hlavní agendu odcházejícího Němečka, tedy regulaci, přebírá dosavadní ředitelka strategie, analýz a mezinárodních vztahů Martina Krčová.

Druhým místopředsedou ERÚ se stane Antonín Panák, který v současné době řídí - a bude řídit i nadále - sekci legislativně právní. Třetí místopředseda Richard Wieluch, který bude mít na starosti kontrolu a provoz, přichází do ERÚ z byznysu.

Wieluch, v českých byznysových kruzích velmi známý, pochází ze severní Moravy. Od roku 2006 do října 2010 byl předsedou představenstva společnosti Bonatrans Group, která je největším evropským a jediným českým výrobcem železničního materiálu. Bonatrans Group po rozdělení majetku miliardářské rodiny Komárků loni na jaře připadl Karlovi Komárkovi staršímu. Wieluch pracoval od začátku devadesátých let minulého století ve vysokých manažerských funcích i v Severomoravské plynárenské, naposledy zastával funkci předsedy představenstva. Severomoravskou plynárenskou, kde dlouhá léta pracovala i Alena Vitásková, opustil v roce 2000. Poslední rok se Wieluch živil jako poradce.


Robin Ibler Subjektivní názor 10:23 29.11.2011

Počet příspěvků: 1, poslední 29.11.2011 10:23 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.