Lidovky.cz

Kdo se bojí konopí?

  23:05

Dokument ČESKÉ POZICE o současném stavu legalizace lékařského konopí v Česku. Kdo na ní vydělá? A co na to Leoš Heger? A co Pavel Bém?

foto: Česká pozice

Legalizace konopí pro léčebné účely je momentálně v legislativním procesu nejdále,jak kdy byla. Z tisíců pacientů by měla sejmout stigma a riziko, kterému se vystavují, když si musejí konopí obstarávat nelegálním způsobem. Když o ní jednal parlamentní výbor pro zdravotnictví, vyrazili jsme na jeho výjezdní zasedání z Prahy do Jáchymova, a to s člověkem, který již dlouho propaguje konopí Stanislavem Pencem. Bylo to v posledním červnovém týdnu a byli jsme svědky incidentu, o němž jsme bezprostředně přinesli záznam. Nyní přinášíme ve formě videodokumentu podrobnosti k samotnému tématu legalizace konopí.

Nejprve připomeňme kontext: Výbor měl na stole návrh na změnu zákona o léčivech, kterou skupina poslanců (Miroslava Němcová, Pavel Bém, Milada Emmerová, Zuzka Bebarová-Rujbrová, Jiří Skalický, Radek John, Jiří Štětina, Jiří Koskuba, Michal Janek) předložila parlamentu letos 1. února. Prvním čtením ve sněmovně prošel návrh, pracovně nazývaný „Léčivé konopí“, 8. června a poslanci jej před druhým čtením přikázali k projednání dvěma výborům: zemědělskému, protože se jedná i o pěstování konopí (20. června projednávání přerušil a do 15. srpna přijímá pozměňovací návrhy) a výboru pro zdravotnictví.

Konopí obsahuje kolem sta aktivních látek (nám známých), které z něj dohromady dělají bylinu, jež dokáže pomoci od bolesti, uvolnit svaly a má i mnohé ještě nedostatečně dokumentované pozitivní účinky na lidský organismus. Jako pomoc pacientům vznikla iniciativa, která sebrala kolem 40 tisíc podpisů a za kterou se postavili poslanci Pavel Bém, Miroslava Němcová a další.

Legalizovat však není tak jednoduché, což byl také důvod, proč jsme se s panem Pencem do Jáchymova vydali. Podle mezinárodní úmluvy OSN o omamných látkách z roku 1961, jejímž jediným vykladatelem a znalcem (jak sám prohlašuje) je Pavel Bém, je legalizace konopí pro lékařské účely vázána mnoha omezeními. V důsledku jejich aplikace znamená vysokou cenu v rozmezí 150 až 300 korun za gram, registr osobních údajů všech zúčastěných (předepisujícího lékaře, lékárníka, pacienta)...

Návrh znamená také otevřené dveře pro korupci. A nejen pro ty, kdo budou chtít podmáznout lékaře, aby si zlepšili náladu. Penc názorně prezentoval členům výboru pro zdravotnictví, jemuž předsedal Boris Šťastný a účastnil se ho i ministr Leoš Heger, na krabičce plné silně aromatické byliny: jedna kytka, 210 gramů. Podle projednávané ceny „legálního konopí“ kolem 30 tisíc korun. Na jednom hektaru vyroste takových rostlin deset tisíc, což činí výnos 300 milionů z jednoho hektaru. Dle návrhu by licencovaných mělo být tři až deset pěstíren, jejichž produkt by byl vykupován jednou státní výkupnou... Bez komentáře.

Jak poslancům řekl Penc: „Na zákonu i vaší diskusi mě velice překvapilo, že nikdo z vás nehovoří o tom, že byste měli léčivo lidem zpřístupnit tak, aby to stát nestálo ty peníze, co to stojí.“

Penc nechal mezi přítomnými kolovat fotografickou dokumentaci růstu květiny, od semínka až po usušenou rostlinu a také přípravy masti a másla. Kontrast mezi prakticky nulovými náklady a 30 000 Kč na měsíc na pacienta je do očí bijící. Ministr zdravotnictví Leoš Heger v zásadě souhlasí, jak vyplývá z jeho prohlášení na zasedání v únoru, ale jak dodává, v současné době se jedná o drogu, která podléhá specifickým omezením. I tento bod je problematický.

„Legalizací“ , tak jak ji přináší novela, by se totiž rostlina dostala do stejné kategorie jako heroin, morfin a podobné tvrdé drogy. Takže kdo by si chtěl pro vlastní potěchu vysadit pár rostlinek sám, byť by měl i předpis, dopustil by se hned několika velmi závažných trestných činů, včetně daňového úniku a neoprávněného nakládání s psychotropními látkami.

Jak na záznamu z neveřejného jednání podvýboru 28. února říká Pavel Bém: „My tady tomu říkáme pracovně legalizace konopí, ono ve skutečnosti tím pravým smyslem je téměř opak.“ Paradoxně, tentýž Pavel Bém, se kterým autor těchto řádků před třemi lety zcela rekreačně a neformálně v Třebíči potahoval ze stejného jointu.

V jaké podobě nakonec návrh legislativním procesem projede, je ve hvězdách. Že na něm nemusí zůstat ani zrnko původního pylu, naznačil i Boris Šťastný na onom neveřejném projednávání zákona koncem února: „Technicky se to dá udělat opravdu tak, že před začátkem prvního čtení mohou navrhovatelé případně vyměnit část nebo celý ten tisk, aniž se cokoli děje. Dostane se to do standardního legislativního procesu, tady na výbor, a už to poběží a nebudeme to zdržovat. Já určitě bych tohleto preferoval. Je na tom odpracován obrovský kus práce.“

Kompletní audiozáznam z neveřejného jednání podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojistění a lékovou politiku dne 28. února naleznete na webových stránkách Poslanecké sněmovny.

Co bude na konci cesty, na první pohled motivované snahou ulevit trpějícím pacientům? Respektive komu ta cesta nakonec přinese nejvíc užitku?

Dokument ČESKÉ POZICE o současném stavu legalizace lékařského konopí v Česku. Kdo na ní vydělá? A co na to Leoš Heger? A co Pavel Bém?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.