Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Veřejné vysoké školy: O naše mzdy se nezajímejte!

Z 26 veřejných vysokých škol se zákon o svobodném poskytování informací rozhodla dodržet jedna jediná – a ani u ní to není jisté.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Černoušek

30. 12. 2012 8:59
hlavní zlo
ano, a to nepodléhání jednotným, celostátně platným tabulkám je hlavní zlo současného nastavení vysokoškolské organizace. stát to financuje, ale neexistencí tabulek se vzdal ingerence do toho, jak budou učitelé odměňováni. 50 zajíců = dobrý příměr, je to přesně tak, jak píšete. Dobrá reforma vysokého školství by měla zajistit systemizaci míst, spojených zároveň s celostátně jednotným tabulkovým platem. Stát by měl platit nikoli normativ na hlavu studenta, ale jednak systemizovaná místa (osobní složka), jednak infrastrukturu (věcná složka - např. udržování budov, vytápění...atd.). Rozhodovat volně o penězích by mohla fakulta, resp. univerzita, pouze ve druhé složce. V první složce by byla pošťákem, který předává veřejné peníze. O zřízení nových syst. míst by rozhodovala Akr. komise současně s udělením akreditace oboru a místa by existovala jen po dobu trvání akreditace.  Ve většině jiných kontinentálních zemí je tomu právě tak. Učitel má postavení "veřejného úředníka" a je zařazen do určité platové třídy, bez ohledu na to, zda je např. docentem starověkých dějin nebo biochemie, a bez ohledu na to, zda vyučuje plný úvazek na FF UK nebo na FF v Pardubicích.Takový systém ovšem žádá jednotná kriteria a jednotný dohled, jednotné a důkladné akreditace, jednotnou celostátní a transparentní habilitační proceduru (mj. s povinností písemně odůvodnit negativní hlasování)...   
0 0
možnosti

Academicus

28. 12. 2012 19:42
odborný asistent státní vysoké školy v Brně
tarifní plat ve 14. platové třídě
0 0
možnosti

V.Hricák

28. 12. 2012 17:35
Zaráží mne jedna věc.Platy ve
Zaráží mne jedna věc.Platy ve veřejném,chceteli státním sektoru podléhají mzdovým tabulkám.Podle těchto tabulek lze vcelku jednoduše zjistit,do jaké tabulky,vzhledem k dosaženému vzdělání,věku a zařazení,ten,či onen zaměstnanec patří.Skutečnou mzdu může do jisté míry ovlivnit pohyblivá složka-prémie,vypočítávaná procentuálně ze základu.Pokud tedy pominu vedlejší příjem,např. z publikování,měl by plat vysokoškolského kantora být plus,mínus stejný v celé zemi.Pokud tomu tak není,je něco špatně.Nikdy jsem nezáviděl nikomu peníze.Pro pořádek při zacházení s penězi daňových poplatníků by ale měla platit stejná pravidla ať jde třeba o Karlovu univerzitu,nebo tuctovou vysokou školu v provinčním městečku.Samostatnou kapitolou je potom soukromé školství.Tam bych neviděl problém,i kdyby měli kantoři platy desetkrát vyšší.Stát by měl garantovat standard v kvalitě a tomu by měly odpovídat i odměny vyučujících.I když to s tím nesouvisí,jsou na tom podobně i vysocí ministerští úředníci,jejichž odměny mnohdy v násobcích převyšují platy jejich šéfů na ministerských židlích.
0 0
možnosti

Mgr.Pavel

28. 12. 2012 21:06
A co granty?
Zapomínáte že spousta vědců na VŠ je placena z různých grantů. A tam se platí hodně rozdílně.. Navíc, o běžné akademiky a jejich platy v článku nejde, ale jen o nejvyšší vedení škol.
0 0
možnosti

Akatosh

28. 12. 2012 12:48
Když už.
Když už ani vysoké školy nedodržují zákony. Soud jim zakáže nakládat s jejich majetkem. Proč to vždy musí dospět tak daleko? Nevyplatilo by se zainteresovaným (povinným) dodržet zákon již dříve? Bez nákladů navíc?Které by tedy mimochodem měli platit ti co situaci zavinili.
0 0
možnosti

Kh1

28. 12. 2012 0:45
platy asistentu, profesoru a na AV CR
Opet mohu mluvit jen o "sve" fakulte, takze to vezmu kratce:1) Platy na jednotlivych pozicich jsou zverejneny ve vyrocni zprave, ktera je na webu volne ke stazeni2) Nastupni plat asistenta po Ph.D. je u nas 25 tisic hrubeho3) Prumerny plat profesora (Prof.) se pohybuje mirne nad 80 tisici4) Doporucuji panovi z Piratske strany poptat se take po platech lidi z Akademie ved - ta je na "cecek" statniho rozpoctu prisata opravdu dukladne. Hezky Novy rok :-)
0 0
možnosti

Martin Kranz

28. 12. 2012 10:13
platy v AV CR
Nepochybně inteligentní vysokoškolák z Pirátské strany nemusí čekat na doporučení vševěda KH1 z anonymní fakulty - bude-li chtít, může si sám vyhledat každoroční výroční zprávu Akademie věd (je na webu stejně jako ona nijak nespecifikovaná fakultní výroční zpráva, o níž mluví pan KH1). V té za rok 2011 najdeme na stranách 93 - 95 mj. průměrné výdělky (!) lidí ze všech pracovišť (to znamená veškeré příjmy s odměnami, grantovými příplatky atd., nikoli holé tarifní platy, ty jsou mnohem, mnohem nižší, odhaduji - skutečně odhaduji - tak o 35 procent); mimochodem za celou AV (se špičkovými vědci i třeba se studenty a nepočetným administrativním personálem) byl v roce 2011 průměr 33 913,- Kč. Co je to proti více než osmdesátitisícovému platu, tj. garantovanému tarifu (! - nikoli veškerému výdělku či příjmu) VŠ profesora, který mu jde ze státního rozpočtu (z kapitoly MŠMT) jaksi automaticky, bez jakéhokoli dalšího pedagogického, publikačního či badatelského přičinění (za to jsou další penízky navíc)?Tak co, pane KH1, stojí Vám to naivňoučké a prostoduché nasazování na AV za to? Když už s ní bohužel nechcete táhnout za společný badatelský provaz (proč asi? bojíte se srovnávání?), aspoň si dejte pozor, abyste si sám nenaběhl.I Vám hezký rok 2013.
0 0
možnosti

P81e30t66r 70J84e29ž75e15k

27. 12. 2012 19:59
Zaměstnanec vVŠ
Mohu sdělit, že mám poloviční úvazek v akademické pozici za cca 9500,- kč čistého jako základní plat. Ten se může navýšit publikační a výzkumnou činností. Zákon podmiňující zveřejnění výše příjmu osoby, jejíž mzda pochází z veřejných rozpočtů, pouze po schválení informace příjemcem mzdy, považuji za totální nesmysl. Nikdo placený z veřejných rozpočtů nemá co ovlivňovat svobodné informace o jeho platu. Zákon, který stanoví opak, je součástí utajování rostoucích rozdílů mezi platy zaměstnanců veřejných institucí, v nichž jsou zaměstnáni a pouze přispívá k závisti, která plyne z nedostatku informací, nikoli z jejich přemíry.
0 0
možnosti

Vinet2012

27. 12. 2012 19:18
Zkreslení faktů
Bohužel lidé mimo univerzitu mají velmi zkreslené představy o těch, kteří na univerzitách jsou. Já se na jedné známé pohybuji již více jak 20 let a vidím, že je to něco absurdního! Odměny nejsou dávány za práci, ale za to, jak minimálně překážíte svým nadřízeným, kteří chtějí mít klid, protože často mají více jiných zaměstnání a univerzitu berou jako sociální zaopatřovací ústav, kde mají svoje jistoty a to jak platu, tak i platby daní. Takže zveřejnění jejich platů je věc jedna, ale kdyby se zveřejnily celkové příjmy, tak by se ukázalo, co mají za příjmy a možná by se někdo začal ptát, jak je to možné. A dalo by to i odpoveď na to, kde je naše vysoké školství!
0 0
možnosti

Mgr.Pavel

27. 12. 2012 18:18
Stanislav Štech - ???
S.Stěch: "Nikdy totiž nedokážete odůvodnit, proč mají někteří lidé různé typy odměn .." - tím nám vpodstatě říká, že se na VŠ přidělují odměny bez odůvodnění za co? To jako nějak náhodně? Já žil v představě že odměny se dávají za nějaký konkrétní výkon či čin..
0 0
možnosti

Ctenarcp

27. 12. 2012 17:16
Pracující inteligence
 Manageři. A větší zastoupení dělníků a rolníků v řídících funkcích univerzit.http://cs.wikipedia.org/wiki/Trofim_Lysenko  Někteří; manageři se domnívají, že efektivním způsobem řízení je armádní management. Pěkný příklad ze života (a vývoje americké atomové bomby) uvádí Richard Feynman v knize "To snad nemyslíte vážně, pane Fenmane": ... Ačkoliv jsme jirn poslali instrukce, jak na to, nikdy se jim to pořádné nepovedlo. Nakonec Emil Segrě řekl, že existuje jediná možnost, jak to dát do pořádku - rozjede se tam a podívá se, co vlastně dělají. Jenže vojáci řekli: „Ne, naší zásadou je udržovat všechny informace o Los Alamos na jednom místě."V Oak Ridge věděli jenom to, co se pokoušejí připravit, ale nevěděli nic o tom, k čemu to bude dobré. Lépe řečeno, na vyšších místech věděli, že mají separovat izotopy uranu, ale nevěděli, jak účinná bude bomba nebo jak přesně pracuje. A lidé na nižších úrovních už  vůbec nevěděli, na čem pracují. A armáda si přála, aby to takhle zůstalo - žádná výměna informací. Jenže teď Segrě trval na tom, že v Oak Ridge analýzu nikdy nesvedou a celý projektna tom zhasne. Takže nakonec se tam rozjel, aby zjistil, co se děje. Jak se procházel po závodě, uviděl, že tam ručně přemisťují nádrže vody, zelené vody - což byl roztok uranového nitrátu. „Takhle s tím chcete zacházet, až to bude purifikované?" žasl.„Takhle si to představujete?"„Samozřejmě - proč ne?"„Mohlo by to vybouchnout!"Cože? VybouchnoutiNačež armáda prohlásila: „Tady to máme! Neměli jsme k nim žádné informace pouštět. Teď jsou celí vyplašení!"Vyšlo najevo, že armáda si byla vědoma toho, kolik uranu potřebujeme k výrobě bomby - dvacet kilo nebo kolik to je - a taky věděla, že tolik vyčištěné suroviny v závodě nikdy najednou nebude. Takže žádné nebezpečí nehrozí! Jenomže  nevěděli, že neutrony jsou nepoměrně účinnější, když se zpomalují ve vodě.  http://zz.hastrman.com/knihy/data/To-nemyslite-vazne-pane-Feynmane.pdf Atd., atd. ...
0 0
možnosti

Vinet2012

27. 12. 2012 16:02
platy
Pracuji na UNI a kdyz vidim, jake maji platy Ti, kteri nenesou zadnou zodpovednost, tak je mi z toho hodne spatne. Jiz nekdo slysel, ze by byl dekan po skonceni mandatu povolan k zodpovednosti za promarnene prilezitosti nebo za to, ze vedl spatne fakultu? Ne, nic takoveho se nikdy nestalo. Misto toho se stale domnivame, ze dekan, prodekani, rektor, prorektori musi byt akademicti pracovnici ovence tituly, ale jejich schopnosti jsou prekonany beznym prumyslovym managementem. A proto to na skolach takto vypada! Zkuste tam chvili pracovat a uvidite, ze tam jsou amateri. Aby obstali, nemaji zadne naroky a tak si tam vsichni delaji, co chteji. A na to je i desetina toho, co berou velke penize, na ktere musi jini poradne makat!
0 0
možnosti