Velvyslanec v Moskvě Kolář má namířeno ke Kellnerovi do PPF

Aktualizováno. Špičkový diplomat Petr Kolář zřejmě zamění prosazování zájmů České republiky za lobbing pro finanční skupinu nejbohatšího Čecha.

Martin Shabu 13.8.2012
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bývalý český velvyslanec v USA a současný ambasador v Moskvě Petr Kolář končí v diplomacii. Dle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE má tento špičkový diplomat namířeno k oficiálně nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Zlákala ho prý nabídka majitele finanční skupiny PPF, aby zastupoval zájmy společnosti v zahraničí, zejména v Rusku. Kellnerova banka Home Credit & Finance Bank (HCFB) je jedničkou na ruském trhu v poskytování spotřebitelských úvěrů, a stejně tomu je i v případě jeho obchodního řetězce Eldorádo, jenž prodává bílou techniku a elektroniku.

„Měl by Kellnerovi dělat v zahraničí to, co pro něj doma dělá Láďa Mlynář,“ prozradil ČESKÉ POZICI dobře informovaný zdroj, jenž si přál zůstat v anonymitě. Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář v PPF odpovídá za vztahy s veřejným sektorem a za mediální obraz skupiny.

„Nezlobte se, ale nebudu to komentovat. Víte, proces odvolávání velvyslance v Rusku není jednoduchá věc,“ odpověděl Kolář na dotaz ČESKÉ POZICE. Na otázku, zda míří do byznysu, velvyslanec v Moskvě reagoval: „Uvidíme, jak se věci vyvinou. Včas své rozhodnutí oznámím.“ Redakce ČESKÉ POZICE se pokoušela získat vyjádření PPF, avšak to se během pondělního večera nepodařilo.

O skutečnosti, že Kolář na podzim končí na postu velvyslance, informoval jako první deník E-15. Dle informací ČESKÉ POZICE ambasador vyčkává do podzimu, neboť koncem léta má do Ruska přijet oficiální návštěva z České republiky na vysoké úrovni.

Aktualizace: V úterý dopoledne mluvčí PPF Radek Stavěl zprávu ČESKÉ POZICE komentoval: „PPF žádnou dohodu o zastupování v Rusku s panem velvyslancem nemá. Takové spekulace vytvářejí lidé, kteří neznají naše priority a nerozumí realitě podnikání PPF v Rusku.“ Kolář k tomu pro Aktuálně.cz poznamenal: „Server ČESKÁ POZICE nemá správné informace a mrzí mě, že mě trochu podcenili.“ Za to se panu Kolářovi omlouváme – dle zdroje ČESKÉ POZICE se skutečně nejedná o nabídku PPF zastupovat její zájmy pouze v Rusku, nýbrž o hájení zájmů skupiny po celém světě (jak ostatně vyplývá i z již dříve uvedené citace našeho zdroje).

Budoucnost s „topkou“?

Podle několika českých diplomatů patří Kolář k těm nejlepším diplomatům, jež Česko má. Během své kariéry na ministerstvu zahraničních věcí vystřídal kromě USA a Ruska ještě místa velvyslance ve Švédsku a Irsku. V letech 1998 až 1999 pracoval v kanceláři prezidenta republiky Václava Havla. Nakonec se stal i náměstkem ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) pro dvoustranné vztahy (2003 až 2005).

Vystudovaný etnograf se zapojil i do tuzemské politiky a ovlivnil dění okolo takzvaného Sarajevského atentátu na konci roku 1997. Nesrovnalosti s financováním tehdy vedly k rozpadu ODS a vzniku Unie svobody. V té době byl Kolář velvyslancem ve Švédsku a v listopadu 1997 prohlásil, že o fiktivních sponzorech ODS Lajosi Bácovi a Radžívu Sinhovi věděli tři lidé: místopředseda Libor Novák, ministr zahraničí Josef Zieleniec a tehdejší předseda strany Václav Klaus.

V současnosti má Kolář nejblíže k TOP 09 a jejímu předsedovi Karlu Schwarzenbergovi. Čeští diplomaté tvrdí, že Kolář má na „knížete“ veliký vliv. A podle nepotvrzených práv měl Kolář rozehránu ještě jednu partii – že by se mohl stát ministrem zahraničí. Schwarzenberg bude totiž v horké fázi prezidentské kampaně nucen opustit vládu Petra Nečase, aby se mohl volbám věnovat naplno, a v rámci rošády by Kolář přistál v Černínském paláci. „Už jsem taky slyšel, že v Moskvě končím, abych si uvolnil ruce a mohl převzít vedení TOP 09, anebo že chci kandidovat na prezidenta,“ okomentoval pro ČESKOU POZICI tuto variantu Kolář.