Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

V miliardovém centru ICRC rezignoval americký šéf výzkumu z Mayo Clinic

Profesor Virend Somers, jeden ze strůjců spolupráce amerických nemocnic s českou vědou, reagoval na nejmenování Tomáše Káry.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
C

Ctenarcp

27. 4. 2013 9:38
Peníze
"Štěstí" přeje připraveným. A veřejných prostředků je tolik. A stát je tak slabý. http://www.biocev.eu/files/2012/01/loi_czechbio_cj.pdf Ale ono nejde "jenom o peníze".  Za nitky tahají kluci, které spojuje ještě něco jiného. Typologie postav i prostředí je velmi přesně vystižena zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Anthony_Blunt Proto, když už se o nich píše, tak výhradně podle jejich zadání.  Novináři ...  
0 0
možnosti
M

Medin

26. 4. 2013 21:31
topka
Hosi z topky uz maji obzivu zajistenu: http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/lukrativni-fond-obsadili-lide-z-brnenske-top-09-982698Jiste vite, ze o Vitulove pusobeni na pozici kvestora se povida, ze byl zcela neschopny. Asi potrebovali neco podepsat, no...
0 0
možnosti
SR

Selsky Rozum

26. 4. 2013 17:39
Trestní zodpovědnost ředitele nemocnice
Pokud pan ředitel Kraus nerespektuje rozhodnutí dozorčí rady, která je nejvyšším dozorčím orgánem projektu, de fakto na sebe bere osobní zodpovědnost za neúspěch projektu. Je otázkou, jestli v případě, že v důsledku jeho rozhodnutí Česká republika přijde o koofinancování ze strany Evropské unie, by neměl být hnán k trestní zodpovědnosti. Obzvláště v tomto případě, kdy se jedná o částky v řádech miliard korun.
0 0
možnosti
JK
Míříte na
Míříte na Petra Košku, předchozího ředitele FNuSA? Předpokládáte,  že není vyloučeno, že jeho nové působiště a ICRC plánovaly, řekněme,  dalekosáhlejší spolupráci a transfery, než kolik je na papíře, a že takové podezření souvisí s tím, proč doc. Kára nebyl jmenován do čela ICRC?  Ať tak, či tak,  ICRC poskytne panu Rychlíkovi v příštích letech ještě mnoho materiálu k pokrytí.
0 0
možnosti
M

Medin

25. 4. 2013 20:23
pozor
Petra Kosku bych z toho vynechal - jak s nim s prominutim vyjebali chlapci z ODS pod vedenim Krause. Jsou to prave ti, kteri maji dobry pristup na Min. zdravotnictvi.
0 0
možnosti
M

Medin

25. 4. 2013 18:01
MU
Aby toho nebylo malo, tak Bek (rektor MU) az nepekne drzi Fialovi linii tak, jako by byl rektorem doslova Petr Fiala II. Alespon se pekne ukazuje, jak je pozice Hegera poradne slaba - ODS radi na jeho ministerstvu, spojuji se dve obri nemocnice, ale Vorlickuv Zlutak (kandidoval do Senatu na TOP) je mimo slucovaci proces. Jestli toto je vymena za to, ze zustane na ministrem, tak to teda pekne dekuju... Hlavne kdo bude platit CEITEC po uplynuti soucasneho financniho ramce, ze... To bude teprve rez.
0 0
možnosti
P

Pug

25. 4. 2013 22:15
Problém s výhledem financování po start-up
mají ale všechna centra, tj. ELI, BICOEV, IT4I, ICRC, SUSEN i CEITEC. Kvalifikovaný odhad na roční provoz všech šesti je 7,5 - 8 mld. Kč. To je roční rozpočet AV a GAČR dohromady.  Ty peníze se buď budou muset přelít ze stávajícíh položek podpory výzkumu a inovací, nebo se budou muset vrátit (resp. nebudou profinancovány) náklady na jejich výstavbu. Nebo je třetí možnost, že na provoz těch center vláda přihodí peníze navíc, ale tomu věřím ze všeho nejmíň.
0 0
možnosti
M

Medin

25. 4. 2013 13:31
Brno
Podle toho, co beha po Brne, by bylo dobre se zamerit na nasledujici: slouce FNB a FN u sv. Anny a role, jakou v tom hraje reditel Kraus. Temer nulovy odpor, s jakym to probiha, je velmi zvlastni. Neni jiste tajemstvim, ze Kraus ma zajistene kryti od ODS a bude reditelem sloucenych nemocnic. Komu tedy vadi Kara?  Docela mne prekvapuje nemastny/neslany postoj Fialy. 
0 0
možnosti
JK
Ano
Ano, i mě přístup pana ministra překvapuje. Zejména proto, že není vůbec zanedbatelná pravděpodobnost, že ČR ty cca 2,4mld. (?), které na ICRC mohla dostat od EU, zaplatí z vlastního rozpočtu sama přerozdělením na úkor jiných vysokých škol a Akademie věd. Alternativně na úkor navýšení státního dluhu.  Pokud by platila spekulace, že jde o zájem ODS, přístup pana ministra (nominován ODS) je asi vysvětlitelný.  Může ovšem také jít o boj dvou obřích biomedicínských evropských projektů v Brně - Masarykova univerzita (CEITEC se svou velkou biomedicínskou částí) je ve vedení ministerstva školství zastoupena hned třemi muži: panem ministrem, prvním náměstkem a náměstkem pro vysoké školy, který byl v minulosti klíčovým mužem v pozadí schválení,  dokončení a spuštění CEITEC.
0 0
možnosti
C

Ctenarcp

25. 4. 2013 7:17
Dobrý den, pane Rychlíku,
přemýšlím, jak Vám přiblížit zdroje sváru. Snad následovně: http://www.denik.cz/galerie/kamen_icrc.html?mm=710571 http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/zdravi_mayo_icrc_brno_20070807.html http://www.tribune.cz/clanek/12794 A ještě jeden problém. Zkuste si u více odborníků ověřit slova doc. Káry:„Všechny projekty, které realizujeme, jsou schváleny etickými komisemi Mayo Clinic a FN u sv. Anny. Chtěl bych tedy vyvrátit domněnky, že kolegové ze Spojených států k nám jezdí jen proto, že je zde výzkum levnější nebo že lze u nás dělat to, co není v USA povoleno.“ Z jakých dalších důvodů jezdí kolegové z USA? A jednu podstatnou připomínku. "Lobbing" o evropské finance žádá velmi propracovanou technologii. Dokázala by ČP nalézt těch několik velmi málo jmen, která stojí v pozadí řady velkých bio-med projektů a osobně na nich extrémně profitují? 
0 0
možnosti
JK
To tedy mají západní odborníci v Česku strašně blbé
To tedy mají strašně blbé všichni američtí i jiní západní profesionálové, kteří k nám jezdí, nebo u nás i pracují, aniž by pro ně bylo jakkoliv relevantní,  že "je zde výzkum levnější nebo že lze u nás dělat to, co není v USA povoleno". A že jich v Česku je! Že by snad neměli žádnou racionální motivaci, ale sami na to ani při své vysoké odbornosti ještě nepřišli? Tomu přece sám nevěříte.A co teprve všechny ty výzkumné, vzdělávací a jiné odborné západní instituce, které vynaložily čas a peníze na to, aby u nás dokonce otevřely své pobočky, i když fakt, že  "je zde výzkum levnější nebo že lze u nás dělat to, co není v USA povoleno" je v jejich činnosti irelevantní! Lidé mají různé motivace, když jedou pracovat "na druhý konec světa":° touhu po změně,° touhu po obohacení životopisu,° touhu po poznání jiné země, jiné společnosti, jiného ho prostředí a "jiného materiálu" (ať jde o témata k výzkumu, jiný trh, jinou kohortu pacientů   vyrostlých v jiném prostředí a jiných podmínkách, jinou výrobu, jiný typ spolupracovníků, anebo jinou společnost - čistě osobní přání zkusit žít jinde),° touhu po příležitosti snadno ve volném čase procestovat jiný kus světa,° rodinné důvody (třeba děti na studiích nebo praxi někde v Evropě, nebo přání dopřát dětem poznání, že svět není homogenní, nebo prostou příležitost "po letech se utrhnout"), ° dobrodružství,° přání zkusit si rozjet něco nového, k čemu v mateřské zemi je méně příležitostí,  a řadu dalších. Motivace, které mají instituce, jsou také mnohočetné, i když na rozdíl od motivů jednotlivců jsou v pozadí téměř vždy peníze, snaha získat je dlouhodobě nebo krátkodobě (expanzí byznysu, rozšířením trhu, zvýšením povědomí o firmě,  získáním přízně dárců v rámci fundraisingu, sáhnutím si na nějaký grant, příjmem z poskytnuté licence apod.) Podle projektu ICRC, který byl (stále je?) veřejně dostupný,  i tady uvedené motivace platí.   Realita je málokdy tak černobílá, jako články z polobulvárního tisku, a často s nimi má společné jen osoby a obsazení. (O tom, že se v pozadí sporu mohou prát domácí, tj. moravské nebo české party, nepochybuji, tam ale jádro vašeho příspěvku nemíří.)
0 0
možnosti