Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

USA: Spor o přeběhlíka Snowdena. Co na to Češi?

Volání po shovívavosti vyvolalo rozporuplné reakce. Každá strana má totiž na mysli jiného „pokořitele Národní bezpečnostní agentury“.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pocono

12. 1. 2014 21:38
Naše diplomacie teď dostala
Naše diplomacie teď dostala jedinou šanci začít se chovat jako zástupce ssamostatného státu a vytáhnout hlavu z americké pr...e
0 0
možnosti
Foto

Schima

13. 1. 2014 9:05
No jo, ale jak vidno se může
No jo, ale jak vidno se může přetrhnout, aby tak udělala :-/
0 0
možnosti

Aligator1674

12. 1. 2014 18:59
Tady nejde o to,
že nám někdo čte e-maily, odposlouchává hovory, tajně pořizuje fotografie či spoty z našeho soukromí. Tomu se nevyhneme. Organizace, firmy, politici, vlády atd. si toto jistě, pokud mají rozum, musí uvědomovat, jinak na svoji naivitu mohou doplatit.Záporná stránka věci je v tom, že někdo z oficiálních institucí tyto informace o soukromí dále využívá - resp. zneužívá. Je tu tenká hranice - mezi využitím a zneužitím. Zneužití je i to, že se moje e-mailová adresa dostane do rukou různých obchodníků, kteří pak posílají nevyžádané e.maily s reklamou atd. To se stalo úplně běžnou praxí a lze se tomu většinou účinně bránit. Že je digitální prostor nebezpečný (sociální sítě zejména) je jasné. Lidé nejsou jenom dobří. A zejména dětem a mladistvým se to sice vysvětlí, ale velmi často dobře mínění rady dospělých neberou vážně. Je třeba to stále připomínat.Současný svět je velmi špatný. Lidé si stěžují na kontroly různých institucí, berou to jako omezování osobní svobody, ale těch je stále málo. Příkladů by se dalo uvést více než dost (silniční kontroly, kontroly jakosti potravin, kvality paliv, spotřebního zboží a další). Chtě nechtě musíme připustit, že každý autoritativní režim, je na tom z tohoto hlediska lépe.Když porovnáme zločinnost dneška z minulostí před rokem 1989, tak to je evidentně vidět. Mladí tomu nechtějí věřit a argumentují tím, že se nešlo "na trh" se vším co se stalo, že nebyla taková informovanost. To je jisté, ale stejně to pro minulý režim vychází lépe (nesmí se do toho ovšem počítat počty vězňů, kteří skončili za mřížemi z politických důvodů nebo, že se někomu nechtělo pracovat). Ti tzv. političtí vězni nebyli všichni perzekuováni za účast v odboji za 2.světové války nebo, že nechtěli třeba vstoupit do družstva. Mezi těmito vězni se ocitli různí šmelináři a podobná individua, kteří se dnes možná dovolávají odškodnění s tím, že byli v tzv. 3.odboji. Svět není černý a bílý. Svět bez kontroly je špatný. Nechám si raději omezit nějakým tím moderním způsobem omezit svobodu, ale chci se cítit bezpečně. Chtěl bych, abych nemusel stále něco hlídat, zamykat na několik způsobů atd. Svoboda není o tom, že si každý může dělat co chce. Pravidla je třeba dodržovat. A proto je potřeba kontroly. To, že stále musím vše hlídat, zamykat na několik způsobů, aby mi pojišťovna v případě krádeže provedla náhradu, to je jedna z důležitých věcí, která patří ke svobodě více než možnost např. vycestovat kdykoliv kam chci.
0 0
možnosti

Křivan

12. 1. 2014 15:06
Smiřte se pokrok nejde zastavit
Čip, Vy ho ještě nemáte, Vy nechcete být happy. Není daleko doba, kdy budeme všichni rádi že nosíme nějaký ten čip. Ještě o něj budeme prosit. U některých zvířat jsou již čipy samozřejmostí. Mají před námi náskok. Kdo se nechce připojit, ať zahodí mobil, vypne internet, TV, rádio, ať se nepřibližuje k el.síťi, možná i k plynové a vodovodní. Celý svět bude jedno propojené mraveniště ovládané tlustou, nepohyblivou, plodnou matkou královnou.Snowden nám jen připomenul, jak daleko jsme se dostali. V kombinaci s bezpilotními letadélkami to nemá chybu.
0 0
možnosti

Josef Novak

12. 1. 2014 12:21
Z hlediska vyššího principu
"Z hlediska vyššího principu mravního, čin spáchaný Snowdenem na tyranu není zločinem." Z hlediska vyššího principu mravního není příliš důležité, jaké bude rozložení sil na příští politické scéně. Na jakékoliv politické scéně. A dokonce kdykoliv. Protože rozhodující otázku, která by mohla ovlivnit naše životy tak, aby se nám žilo spokojeně, nikdo neřeší. A to je: morální stav společnosti.Žijeme ve světě, kde si malá skupinka predátorů přivlastňuje většinu vytvářených hodnot. A proto činy na tyranech, jinak zločinné a odsouzení hodné, nejsou činy trestními !! V antickém Řecku se označovali slovem tyran. Byli viditelní a mohli se stát terčem odporu. V moderní společnosti, kde se politické i ekonomické násilí odehrává v rukavičkách, tomu tak není. Dokážeme jen stěží identifikovat tyrana, a když už, ukáže se, že je to jen bílý kůň, špička ledovce. Že je sám otrokem silnějšího tyrana. Ale přes toto matení pojmů, které způsobila věda, osvícenství a falešná filozofie, něco platí stále. Vyšší princip mravní, který zůstává v lidském vědomí stejně jako hvězdné nebe nad námi. Bože, děkuji ti, že jsou mezi námi lidé jako je Snowden !!!Zničit tyrana není zločin. Proto, aby byl přijatelný i v našich poměrech, neboť přichází čas, kdy všechny prostředky už byly vyčerpány. Až se znovu přesvědčíme, že se politický systém zhroutil a demokracie už není demokracie, ale jen pláštík pro obohacování dalších garnitur, půjde o to, najít východisko za každou cenu. A při zohlednění faktu hladovějících dětí zvláště! Nad všemi hospodářskými teoriemi, nad všemi chaotickými zákony je totiž stále platný vyšší princip mravní a lze nějakým, nám zatím neznámým způsobem, dosáhnout i spravedlnosti.
0 0
možnosti
Foto

Schima

13. 1. 2014 9:08
Moc hezky napsáno
Moc hezky napsáno
0 0
možnosti

K. Balouk

12. 1. 2014 7:45
Jediný, kdo v této kauze
Jediný, kdo v této kauze konal nelegálně, byl Snowden. Z množiny předpokládaných sympatizantů se podle mě nejpříhodněji vyjadřuje pan Michálek. Snowden měl dostatek mechanismů, jak upozornit na údajné porušování práva občanů. Pravděpodobně by se ničeho nedovolal a byl by propuštěn nebo přeřazen na jiný odbor, ale svědomí by měl čisté. Takto oslabil (nejenom) svou zemi a způsobil dosud nedohodnocené procesy. U jiného článku jsem napsal, že fenomém internetu, jeho význam pro lidstvo, nejsme schopni docenit v plné míře. To platí i u bezpečnosti. NSA (a jiné agentury jiných zemí) dělají co mají. A dělají to evidentně dobře. Mimochodem, je směšné, že žádnému autoru v Evropě, minimálně u článků, které jsem četl, nestálo za to, aby si dal práci s popsáním rozdílů legislativy v otázce emailu. Velmi zkráceně, jde o pohlednici, korespondenční lístek. Jde o komunikaci, záměrně předanou třetí straně ke zpracování. Chcete-li komunikovat tajně, pište dopisy, ty mají velmi vysokou ochranu, v USA mnohem vyšší než v EU. A chcete-li jít ještě dále, posílejte kurýry s psaným slovem jako kavkazští a magrebští teroristé. Ale mnohem lepší bude, když se smíříte s tím, že soukromé na síti neexistuje, jak nedávno pronesl jeden ze zakladatelů internetu a tvůrce TCP/IP protokolu, pan Vinc Cerf.
0 0
možnosti

Kiebitz

12. 1. 2014 0:17
Diskrétnost mohou od e-komunikace čekat leda teenagerky
Pokud je slušné připojení, i amatér zmůže hodně. Zejména aktivně, vytvářet avatary a nechat je pracovat. Naopak jsou zajímaví lidé, o kterých v e-světě ani památky. Myslím obchodníci jsou obezřetní, aby sdíleli více, než grimasy a gesta. Je tedy e-svět spíše pro exhibici, než seriozní komunikaci. Pro deprivanty všeho druhu. Silná motivace nejen ohrožuje svět, ale i své nositele. Dříve než svět zapálí, sami vyhoří . Oslabená velmoc je dobrou kořistí, jak se stává "malou" zemí, musí mít velké sítě. Mossad by mohl zaučit.
0 0
možnosti