Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Tři otázky pro Tomáše Martince: o švýcarských kontech Romana Janouška

Vyšetřování kauzy z roku 2008, v níž jde o stamiliony, se jeví čím dál podezřelejší.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
A

Arny

17. 5. 2013 10:47
Řekl jste to díky králi Šalamounovi velmi přesně
A proto nemá smysl v této debatě pokračovat, když jeden z nás dvou nemá žádnou praxi v tom, co je předmětem debaty. Pan Schneider není moje alter ego, jak se mylně domníváte. Mohu Vás také vyvést z mylné představy, že nick Arny=jan.schneider, takže se opravdu nedohadujete s jedním a týmž člověkem. Kdybyste přece jen setrval v představě, že jde o stejnou osobu, tak v rámci jedné minulé debaty by Arny/jan.schneider  sám sebe napadal i obhajoval - trochu divné ne?  Takovou bytost prý objevil při svých toulkách po světě Jára Cimrman a pojmenoval ji "Játy" a v Aglii to zkomolili na Yetti. Jenže kromě Járy Cimrmana Játyho nikdo neviděl, tak pochybuji, že by psal přispěvky na ČP. 
0 0
možnosti
JK
Soudobé Česko není soudobé ŠVýcarsko
Je vidět, že velmi dobře znáte českou realitu (systém ovládaný mafiánskými svazky, které de facto rozhodují o směru finančních toků a o tom, kdo bude beztrestný a kdo ne, a dosahují toho převážně pomocí ovládání osob v politice, policii, soudnictví a státní správě) a jste hluboce přesvědčen, že takhle to funguje všude. Např. i ve Švýcarsku. Je také vidět,  že vůbec, ale vůbec neznáte realitu švýcarského státu (moci zákonodárné, výkonné i soudní) a nedokážete si představit, že nějaký systém může mít i jiné motivy a vlastní zájmy, než ulít něco sám sobě do kapsy a nebýt chycen.                                                                                                                           Švýcarsko má eminentní národní zájem ukázat, že nepodporuje praní špinavých peněz a financování zločinu, a přesně v období 2007-2008 se tento jeho zájem stal výrazně silnějším než kdy předtím. Vy byste ovšem asi nevěřil, že nějaký stát je schopen vybudovat systém výkonu moci (všech tří jeho paží) tak, že jednotlivé články systému "kopou" za zájem státu a ne za svůj vlastní. Přesněji: že se státu podaří dosáhnout toho, že jednotlivým článkům systému moci se pekelně nevyplatí kopat za svůj vlastní zájem proti zájmům státu. Ale je to prostě tak. To zatím Švýcarsko od nás velmi, velmi odlišuje.
0 0
možnosti
A

Arny

17. 5. 2013 7:56
Promiňte, ale jste velice naivní s černobílým pohledem na svět
Nebudu a ani se nechci rozepisovat o historii Švýcarska a tamního bankovního sektoru, byť se to bytostně dotýká Vámi zmiňovaného zájmu nepodporovat praní špinavých peněz. Ať to uznáte nebo ne, tak nejsem hluboce přesvědčen, že typicky české manýry panují ve Švýcarsku, potažmo i v jiných vyspělých zemích. Jsem ale hluboce přesvědčen z vlastní praxe, že každá země, pokud jde o její bankovní sektor, velmi dobře zvažuje jaké informace a komu poskytne v rámci žádosti o právní pomoc ze strany jiné země. Stejně tak pečlivě zvažuje zda a vůbec podnikne nějaká opatření vůči té které bance na jejím území, pakliže získá informace o jakémkoliv podezření."Vy byste ovšem asi nevěřil, že nějaký stát je schopen vybudovat systém výkonu moci (všech tří jeho paží) tak, že jednotlivé články systému "kopou" za zájem státu a ne za svůj vlastní."  Ale věřil. Ono to "kopání" za zájmy státu má i mj. tu mnou popisovanou formu selektivního přístupu vůči požadavkům jiných zemí, resp. vůči opatřením směrem do vlastního bankovního sektoru. Rozhodně si to ale nevykládejte tak, že tím selektivním přístupem jsem hluboce přesvědčen o snaze Švýcarska nebo kterékoliv jiné země, jen krýt něčí trestnou činnost.  
0 0
možnosti
A

Arny

16. 5. 2013 13:36
To opravdu nevím
...
0 0
možnosti
A

Arny

16. 5. 2013 10:36
Uvažujete bystře, ale...
"Preci kdyz se objevi penize na mem uctu tak minimalne financni urad muze po mne pozadovat dokumenty, ktere ukazuji na puvod penez, na to komu patri a z ceho pochazeji."  -  Jako bezúhonný občan to samozřejmě doložím, protože jsou to mé poctivě vydělané peníze. Jako práč mám dvě možnosti - mám to dobře "ošetřeno" a taky doložím "čistý původ". Když mi to i přesto budou chtít zdanit, no proč ne - zdaněno = vypráno, se ztrátami se počítá. A nebo to jako práč nedoložím, budu dělat mrtvého nekontaktního  brouka k penězům se nedostanu a nejspíš tak konám, protože k tomu mám nějaký dost vážný důvod. "Navic danovy urad postupuje tak, ze takovych pripadech vymeri dan a je na danovem poplatnikovi aby se dovolal neopravnenosti vymerene dane a predlozil k tomu potrebne doklady." -  Jako bezúhonný daňový poplatník se budu bránit proti nedůvodně vyměřené dani určitě. Jako práč se budu chovat, tak, jak jsem již popsal. "Takze FU nic nebrani domerit dan vcetne penale a podat podnet policii na podezreni ze spachani trestneho cinu kraceni dane." - K doměření daně jsem se již vyjádřil, jak z toho budu "smutný" coby práč špinavých peněz. A že na mně někdo podá trestní oznámení - tak mně stíhejte a dokazujte mi trestnou činnost, když vám neřeknu ani slovo o původu peněz a vůbec nejsem povinen se s vámi bavit. Jsem zvědavý pro jaký trestním čin mne budete stíhat a jak mi budete dokazovat úmysl. "Mimochodem uvedene penize evidentne sly z bank v CR a kazda banka ma povinnost hlasit transakce od urcite vyse/urcite povahy a kontrolovat u puvodce transakce k cemu to bylo. Zvlast kdyz penize odchazji na ucet v zahranici a v takove vysi. Dalsi vyznamny zdroj informaci." - No a co? Přece si nemyslíte, že já a ti co vědí o kriminálním původu nebo určení peněz Vám to prozradíme. Můžete se hrabat v účtech jak chcete...A upozorňuji Vás, že pokud nějakým  způsobem zasáhnete do mých práv jako bezúhonného občana, tak se s Vámi budu soudit - kdo bude platit soudní výlohy, do toho Vám nic není. "Zda se mi, ze za kazdou cenu se snazite dokazat, ze neni mozne neco takoveho jako prani penez pro magistratniky, ODS, TOP, CD, ekologicke zakazky a x dalsich pres Janouskovo konto postihnout." - To je jen drsná realita, která irituje i mne.
0 0
možnosti
M

Murdoch

16. 5. 2013 13:51
Uvažujete bystře, ale nevím,
Uvažujete bystře, ale nevím, proč vyhrožujete jakýmsi zásahem do práv:..."Mimochodem uvedene penize evidentne sly z bank v CR a kazda banka ma povinnost hlasit transakce od urcite vyse/urcite povahy a kontrolovat u puvodce transakce k cemu to bylo. Zvlast kdyz penize odchazji na ucet v zahranici a v takove vysi. Dalsi vyznamny zdroj informaci." - No a co? Přece si nemyslíte, že já a ti co vědí o kriminálním původu nebo určení peněz Vám to prozradíme. Můžete se hrabat v účtech jak chcete...A upozorňuji Vás, že pokud nějakým způsobem zasáhnete do mých práv jako bezúhonného občana, tak se s Vámi budu soudit - kdo bude platit soudní výlohy, do toho Vám nic není...  Toto se děje legální cestou, kdy banky reportují Cícerově/Kalousově finančnímu gestapu transfery nad obvyklou výši/eventuelně za neobvyklých okolností - viz v minulosti ještě jako odbor na MF posvětivší nákup slepičárny za 1,2 mld CS fondy. Takže Cícerovci ty informace měli/mají a pokud nejsou k tíži Kalousovy rodné strany, tak je orgánům činným v trestním řízení blahosklonně předali/předají - tedy pokud inkriminovaná strana si mezitím od Kalouse ušatého nekoupí odpustky:-)
0 0
možnosti
G

Gustafa

16. 5. 2013 8:28
To ale efektivita institutu
To ale efektivita institutu majetkového přiznání bude v následujících letech po jeho zavedení nulová. Kluci budou říkat - peníze mám z doby předtím, neotravujte. Majetková přiznání by začala nést ovoce až u případných budoucích zlodějů, tedy těch, kteří v době začátku účinnosti jsou mladší 18 let (těžko by pak mohli říci to mám zdoby minulé). ČSSD splní slib, koza zůstane celá...
0 0
možnosti
A

Arny

16. 5. 2013 11:02
Nemyslím si to
Nejedna zákonná norma byla přijata právě proto, že konkrétní jednání bylo pro společnost škodlivé a bylo třeba preventivního a zároveň represívního nástroje k ochraně společnosti. Určitě nelze argumentovat tím, že nemá-li zpětnou platnost je k ničemu.  Právě funkce normy  preventivní a represivní má do budoucna nežádoucí jednání omezit na minimum a o to jde. "Vyřádit" se  pomocí retroaktivity s odůvodněním, že jedině tak je norma efektivní, mi v této problematice nepřijde adekvátní. 
0 0
možnosti
CP

Ceska Pozice

15. 5. 2013 19:42
vycerpavajici odpoved
jak v Cesku obhajit kazde svinstvo. Ovsem by mne zajimalo jak uvedene penize, ktere jsou prokazatelne Janouskovy zdanil. Kdyz je zdanil, tak preci puvod musi byt jasny. A tudiz duvod proc mu pristaly na uctech musi byt jasny a podlozeny prislusnou dokumentaci.A kdyz je nezdanil, tak se dopustil danoveho deliktu a to pomerne vazneho.Jak to, ze za nej neni stihany? Kdyz uz ne za prani spinavych penez.\Takze policie, SZ a FU az tak bezmocni nejsou. Oni jenom chteji byt....
0 0
možnosti
A

Arny

16. 5. 2013 7:41
To, že se peníze "objeví" na mém účtu nebo přes něj "protečou"
neznamená, že jsou moje a že je mám povinnost zdanit. Zkuste někoho stíhat za daňový delikt, když neznáte původ peněz a on sám Vám k tomu nic neřekne - jako podezřelý nebo obviněný má na takový postoj ze zákona právo.  Co se takovému člověku asi tak může stát? Pokud se k penězům nepřihlásí někdo jiný - kdo prokáže jejich "čistotu", tak zůstanou zablokovány na účtu. I praní peněz má svou "ekonomickou stránku". Do pračky dáte 100 Kč. a na konci pracího procesu máte vypraných čistých třeba jen 50 Kč.  nebo i méně, protože každý, kdo se na praní podílí z toho něco musí mít. Zadarmo to nikdo dělat nebude. Nebo na konci procesu je čistá nula - nepovede se to. Někde ty peníze zablokují  a nevyplatí se k nim hlásit, protože riziko odhalení závažné trestné činnosti, ze které peníze pocházejí, je vyšší než peněžní zisk. To, že se nepovedlo jednou vyprat nevadí - tak se nastartuje další proces praní.
0 0
možnosti
G

Gustafa

15. 5. 2013 14:19
Také mi to přijde jako
Také mi to přijde jako nejjednodušší řešení. Ale dost by záleželo, jak by se ošetřila retroaktivita - situace po příštích volbách: ČSSD sestaví vládu s Kalouskem (založí třeba novou stranu středu) a prosadí majetková přiznání. Kritici budou argumetovat, že OK, ale pouze na majetek nabytý od doby účinnosti tohoto insitutu (měl jsem před 10 lety plat v řádu milionů za rok, ale výpisy z účtů ani pracovní smlouvu jsem někde ztratil, jak to pak můžu dokázat). Aplikace na Janouškovy peníze, přesněji řečeno na peníze na účtu, ke kterým má Janoušek dispozitivní právo: Janoušek bude říkat, že toto jsou peníze nabyté v době, kdy se původ majetku prokazovat nemusel, navíc doklady již dávno nemá. Jak tedy ošetřit retroaktivitu?
0 0
možnosti
A

Arny

16. 5. 2013 7:13
Retroaktivita je nemyslitelná
Změna politických a ekonomických poměrů po roce 89 s sebou zákonitě přinesla i praní špinavých peněz, které bude trvat tak dlouho, dokud to bude možné a dokud to bude výnosné. Přijmout zákon se zpětnou platností by podle mne znamenalo:A) utopit se v množství  předem prohraných soudních sporů s těmi,  jejichž majetek by se stal předmětem rozhodnutí o konfiskaci z důvodu nedoložení původuB) zopakovat si něco podobného jako únor 48Ani jedno nepovažuji za akceptovatelné a pro stát přínosné. Takže se nejspíš budeme muset smířit s tím, že určitá skupina našich spoluobčanů má už "vypráno i usušeno". Jak uvádím výše, prát se bude tam, kde to bude možné a tak dlouho, kde výnosy budou převyšovat riziko ze sankce při odhalení. Považuji proto za smysluplné, aby se konečně zákonodárci rozhoupali a učinili kroky k tomu, aby se praní do budoucna nevyplácelo. Z minulosti se můžeme maximálně poučit, ale zkusit do ní zpětně vrtat nemá smysl.  
0 0
možnosti
V

V.Hricák

15. 5. 2013 13:10
Ještě jsem nepotkal státního
Ještě jsem nepotkal státního úředníka,a i Martinec do dneška státním úředníkem byl,který by se s takovou vervou a nasazením bral na ochranu majetku a peněz daňových poplatníků.Vaše teorie zní sice krásně,ale,alespoň pro mne,nevěrohodně.Cesty páně jsou sice nevyzpitatelné.Ale cesty politiků a vysokých st. úředníků jsou v drtivé většině rovné-přímo k penězům.Netroufám si vůbec odhadnout,jak vysoké procento jmenovaných lidí nebylo ještě korumpováno.Jedno,jestli kladně,nebo záporně.
0 0
možnosti
V

V.Hricák

15. 5. 2013 13:01
Bankéř zůstane bankéřem a
Bankéř zůstane bankéřem a peníze nesmrdí.To platí zřejmě na celém světě,teda i ve Švýcarsku.Jenomže země,která je z bankovního sektoru výrazným spůsobem živa asi nepotřebuje,aby pověst jejich bankovních domů kazili naši kradáci svými amatérskými praktikami.Tak že,ani já nevěřím,že by švýcarským bankéřům šlo jen a pouze o spravedlnost.Ale i při praní špinavých peněz zřejmě platí ono okřídlené,že když dva dělají totéž,není to vždy totéž. 
0 0
možnosti
V

V.Hricák

15. 5. 2013 12:53
Pokud jsou informace v tomto
Pokud jsou informace v tomto článku pravdivé,myslím,že vaše nedávné pochybnosti nad správností odchodu Martince z čela protikorupční policie dostávají vážné trhliny.Tím vůbec nechci tvrdit,že je Bradáčová čistá,jako lilie.Jenom si myslím,že není kouře bez ohně.A ať už byl důvod útoku Bradáčové proti Martincovi jakýkoliv,byl zřejmě oprávněný.
0 0
možnosti