Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

To si snad Řecko dělá legraci...

Evropská komise v pondělí 6. února oficiálně oznámila, že termín pro nespuštění bankrotu Řecka skutečně tentokrát (?) vypršel.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

C65h69á80n 94Š46í52m97a

5. 3. 2012 6:53
Řecká lekce Eurozóně.
To čeho jsme svědky považuji za řeckou lekci Eurozóně  a těm, kteří ji takto vystavěli. Řekové dělají dobrou službu. Lepší to řešit teď než za dalších 10 let. Za každou lekci se ale platí.
0 0
možnosti
F

Fabius

15. 2. 2012 12:26
posielam zaujimavy link
http://dolezite.sk/Argentina_versus_Grecko_133.html prosim vsetci by ste si to mohli precitat nech mate predstavu o tom, preco neustale sype EU prachy do Grecka.
0 0
možnosti
V

Vladimir1950

10. 2. 2012 13:27
pp. murdoch a studýnka a Řecko
Konečně smysluplná diskuse, oceňuji..Udeřili hřebíček na hlavičku..
0 0
možnosti
M

Murdoch

9. 2. 2012 13:59
Ještě si dovolím jen tak
Ještě si dovolím jen tak bezděně a s lehkou dávkou ironie přiložit link na dnešní článek z Patrie - dal by se ve zkratce nazvat Bank of England opět v akci:-)http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2006165/bank-of-england-podpori-slabou-ekonomiku-dalsimi-50-mld-gbp-sazby-ponechava-na-historickem-minimu.html ; Zdravím, murdoch
0 0
možnosti
BJS

Bohumil J. Studýnka

9. 2. 2012 15:55
Ale jo ...
... mají holt ty svoje národní zájmy. K jejich zabalení patří  jistě i trochu pokrytectví, ale Briti to ani moc nebalí ( na rozdíl od svých bratranců). V rámci své bankovní profese dříve a později v GE (měli jsme centrálu pro Evropu a Střední Východ v Londýně - dobrá kombinace?) , jsem s těmi Angličany prožil od roku 1980 až do 1997. Pořád jsem  pro ně  sice byl jen "foreigner"  - spíše však "oversees partner" , ale vždy po čase už ne "bloody foreigner". Ta neokázalá tolerantnost a přitom splendid isolation. Pak je tu  ta gigantická postava Winstona S. Churchilla ( ne ta před URO Praha Žižkov - ta  na Parliementary Square  - obrazně).BTW George Osborne nový ministr financí není sice Peter  Oborne  komentátor z Mailu (připomínám skvělou debatau BBC zmíněnou v článku s panem A. Altafajem - drmoločem frází EK)  ... ale mohl by být novým Geoffrey Howe  (1979) z bývalé  vlády M. Thatcher. Ostatní státy  jedou také jen svoje národní zájmy a ani to pokrytecky nekryjí - vnucují nám to k věření a oslavování. Zase něco napíšu - ať je legrace. Zdraví,  BJS
0 0
možnosti
JMK

Judr. Marek Kalina

8. 2. 2012 7:34
RE:
A jak by se asi Řecko bránilo celoevropské přesile? Pokud by byli tak šílení, mohli by sepsat druhý díl dávného verše - Poutníče, zvěstuj Lakedaimonským, že zde ležíme, jakož i zákony kázaly nám...
0 0
možnosti
A

Auriga

8. 2. 2012 20:40
v idealnim svete...
Opet mluvite o svete, ve ktere 10 mrtvych zapadnich vojaku neprohraje pulce evropskych vlad pristi volby. Jak se brani Afghanistan 10 let celosvetove presile?
0 0
možnosti
BJS

Bohumil J. Studýnka

7. 2. 2012 20:58
To: Murdoch
Ještě telegraficky-  pozn. S tím G&S odkazuji na svůj článek  na ČP: "Trhy již rozhodly ...".  Ano, je to evidentní; a také současný  šéf ECB etc., etc.K té druhé věci - kdo nám zaručí, že tam v EU to není stejné. Odkládají se tam na rekreaci a zajištění  nepoužitelní a nepohodlní politici. "Na západ od nás" ... ano, tak to je. Zůstali jsme Východem a Balkánem.Vždy jsem byl anglofil - tam je se třeba učit. Bohužel koruna k libře do měnové  vazby  asi nepadne, spíše marka.  Bank of England je taky unikátní  - od 17. století, druhá nejstarší na světě. Ona Národní banka československá ovšem, ta mívala svoji slušnou úroveň (Vilém Pospíšil, Karel Engliš). Červená výroční kniha  Deset let NBČs z roku 1936 bývala ještě po desetiletích respektovanou  literaturou. (Ztratil jsem ji při povodni 2002 - bohužel).
0 0
možnosti
M

Murdoch

8. 2. 2012 19:43
Tak jsem juknul na Váš článek
Tak jsem juknul na Váš článek "Trhy již rozhodly..." a jak vidno, v náhledu na GS se prakticky shodujeme. Pro mě je to důvod ignorovat veškerá jejich oporučení. Nevím, jestli si to pamatuji dobře, ale nebyl to právě pan Neil, který na jaře 2008 predikoval roční bull target 200 dolarů za barel? Samotná GS už určitě mezitím uzavírala lukrativní put opce.   Co se EU týče - možná to tak dopadne, ale je tu alespoň ta nějaká šance... Co se Británie a Bank of England týče - prostě nemohu souhlasit - licoměrnost v jejich vystupování je vidět na sto honů - když se krize dotýká přímo staré dobré Anglie, tak se znárodňuje Northern Rock, Royal bank of Scotland etc., když se nás to netýká, tak se vysmíváme všem politickým řešením, protože jediné rozumné je přeci prosté ekonomické řešení - země nekonkurenceschopné a insolventní ať opustí eurozónu. Nuže proč nenechali v duchu svých ušlechtilých idejí zkrachovat své banky, aby se trh "očistil"? Bank of England v tomhle příběhu sehrávala významnou roli - BBC pak o tom dokonce natočila oslavný dokument na pokračování:-)
0 0
možnosti
BJS

Bohumil J. Studýnka

7. 2. 2012 14:52
Taky zdravím,
vážený přispěvateli. Nejsme tak daleko v eklekticismu od sebe. Na té konferenci mluvil i šéf investiční části G&S  - Jim O´Neil. Koncert eklekticimu - umění možného  - v jeho případě rozumu.Kritizuji je -  G&S -  viz starší články, ale ... . V sobotních LN vyšly dva rozhovory - se zmíněným O´Nielem a se zasloužilým a mnoholetým francouzským europoslancem a celoživotním poživatelem požitků Společné zemědělské politiky EU dotovaným francouzským  zemědělcem  Josephem Daulem (šéf lidovecké frakce EP). Kromě  přímé parafráze výroků francouzských prezidentů typu "vy Češi jste propásli šanci držet zobák" tam bylo vše co bych z EU a Francie nebral.Pan O´Neil se ovšem čte jako  doušek  svěží vody po překonaném bezvědomí. Doporučuji přečíst ty LN k porovnání otevřenosti a reálnost postojů.
0 0
možnosti
M

Murdoch

7. 2. 2012 16:44
Taktéž zdravím, ale asi Vás
Taktéž zdravím, ale asi Vás zklamu, neb důsledně ignoruji veškerá doporučení, která říká, píše, či deklaruje kdokoli ze slovutné investiční banky GS. Tato banka je svým konáním přímo zosobněním neetického hamižného kapitalismu. Nebyla to GS, kdo v příkrém rozporu s vlastní obchodní strategií neustále nabízela balíčky subprime hypoteční deriváty ve velkém svým klientům? Klientům doporučení long, sami short pozice a ještě si o tom posílali zaměstnanci žertovné emaily... A nebyla to zrovínka GS, kdo zrovna Řekům pomáhal před přistoupením do EMU kamuflovat fiskální výkazy? A já jim slepě budu věřit, že nyní už to myslí upřímně? U jejich cílovek více než u kterékoli jiné společnosti platí "Když radí nakupovat, prodávej, když radí prodávat, nakupuj".  Co se eurodotací týče, ano v ideálním případě zrušit, stejně tak nesmyslné kvóty na výrobu cukru a bůhví čeho ještě... Ale pořád je pro mě lepší úřednický šiml z Bruselu, než zdejší klausovský klientelistický a zlodějský kapitalismus, kdy jeden zloděj kryje druhého, manipulují se státními/municipálními prostředky a stejně tak i s justicí. Věřím, že přes veškerou byrokracii a nesmysly, které EU produkuje, se na západ od nás takové prasárny bez pohnání k odpovědnosti dělat nemohou. Proto čím více pravomocí se přesune z rukou českých nenasytných strak, tím lépe pro ČR a její občany...
0 0
možnosti
JMK

Judr. Marek Kalina

7. 2. 2012 12:18
RE:
Co je dřevního na tom, aby dlužník, co nesplácí své závazky byl nucen prodat majetek a závazky uhradit???
0 0
možnosti
H

Hector

7. 2. 2012 11:52
To si snad dela legraci Studynka.
Ten, kdo brani bankrotu jsou nemecke a francouzske banky, ktere pojistuji recke dluhy a tudiz by na bankrotu, v soucasne dobe, velmi silne prodelaly. Z pohledu Recka by byl bankrot idealni reseni (viz Island, ktery je dnes za vodou) - Recko ma nejrychleji rostouci ekonomiku v Evrope (ono ani neni divu, kdyz mate jednu tovarnu stavba dalsi je rust o 100 %) a lichvarske uroky normalni cestou nikdy splatit nemuze. Prirozene, pozadavky EU a MMF na "setreni" hospodarskou situaci recka jen zhorsuji, jeste zadna zeme na svete se nedostala z krize tim, ze dala na rady MMF, naopak. Navic, recky dluh je z vetsi casti umely a splacenim se opet sanuji nemecke a francouzske banky. Drevni pojeti ekonomiky Judr. Marka Kalina a mistra Studynky je asi na stejne urovni, jako chapani ekonomiky chemickeho inzenyra Kalouska.
0 0
možnosti
M

Murdoch

7. 2. 2012 12:39
Zdravím, v podstatě bych
Zdravím, v podstatě bych doplnil jen tolik, že Kalousek je alespoň předvídavý v tom smyslu, že si dokáže prokalkulovat, co české ekonomice uškodí méně - jestli půjčka z devizových rezerv ČNB nebo negace sanačních snah Merkozyho a spol. Na rozdíl od jiných:-) Argumentace Británií mě vždycky pobaví - v roce 2008/2009 britská vláda ruku v ruce s "nezávislou a striktně apolitickou" centrální bankou komerční banky jak na běžícím pásu a dnes se blahosklonně usmívají a vědí, jaké je to správné řešení - nikoli politické, ale ryze ekonomické pochopitelně:-)) Hlavně ať nás samotné to nic nestojí a ruce pryč od londýnské City a poplatků za finanční transakce. Možná jsou některé z francouzských, německých a řeckých bank tak šikovně zajištěné, že by jim i řecký default přinesl profit, možná proto Commerzbank volá po bankrotu, ale většina velkých francouzských a německých bank dosud reportuje ztráty z odpisů dluhů - a to nemalé ( v řádech mld. eur). Nejhorší dopad to má/bude mít asi na samotné řecké banky. Kdo ví, co tomu říká Péťa Kellnerů:-) Pan autor je takový eklektik - ze střípků poskládá mozaiku k obrazu svému, ikdyž ty střípky ( Munchau, Tůma, Británie) tvořily původně úplně opačný obrázek:-)
0 0
možnosti
JMK

Judr. Marek Kalina

7. 2. 2012 9:06
Zabavit majetek
Řecký stát má přece majetek. Nechápu, proč nejsou věřitelé uspokojování z prodeje tohoto majetku - státní podniky, pozemky, nemovitosti, je toho hodně, co by se dalo prodat, aby řekové konečně uhraduili co dluží. Vojensky by řecko odporovalo jen těžko, věřitelé by byli uspokojeni a i pro Řekys samotné by bylo lepší, kdyby tímto nad nimi de facto vykonával nucenou správu. Je naprosto neslžýchané, že si v takovéto situaci ještě dovolí řečnit a nějaké nárosdní hrdosti. Copak si nějakou mohou momentálmně dovolit???
0 0
možnosti
A

Auriga

7. 2. 2012 22:45
cesta nejmensiho odporu
Myslim, ze Rekove by se vojensky (presneji nasilim) sakra branili. Poznal to uz Xerxes. A proc by nekdo valcil s Reky, kdyz muze ty penize bez valky, a nove i bez voleb, ziskat od nas?Jak jsem jiz psal, cela situace vznika predstiranim, ze existuje neco jako mezinarodni pravo. Jinak s Vami samozrejme souhlasim, ze Recko neni predluzene a nema zbankrotovat. Je to typicky (movity) neplatic, na ktereho ma byt vyhlasen konkurz a konkurzni spravce ma za dozoru veritelskeho vyboru rozprodat majetek k uspokojeni veritelu a predat oteze zpet Rekum.Ovsem leda v idealnim svete.
0 0
možnosti