Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Těžká cesta ke vzniku třetí největší univerzity v Česku

Už dva roky se sbližují Vysoká škola báňská s Ostravskou univerzitou v pilotním projektu slučování. Má výhody, ale klade i řadu otázek.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Černoušek

2. 2. 2013 9:30
!
Velmi rozumné, doufám, že se to podaří. Když už nic, ušetřilo by se (snad) za byrokratický aparát a platy vedení.  Dělení na "humanitní" univerzity a "techniky" se podle mého názoru vyžilo. Což neznamená, že by přiblížení nebylo těžké, na obou stranách fungují dlouhodobé vzájemné předsudky.
0 0
možnosti

Martinxax

10. 1. 2013 13:15
Asi k ničemu nedojde
Pokud znám situaci na VŠB, tak problém je hlavně v tom, že slučování nechtějí některé fakulty an bloc, a pro Vondráka tak vzniká dost složitá situace. On to evidentně chce a zároveň musí vystupovat jako reprezentant vůle své akademické obce. Ta je ovšem buď vlažná nebo radikálně proti. Zvláště se ten odpor týká HGF, což je vlastně původní základ celé ostravské technické univerzity.Na OU až takový odpor Močkoř nemá, ale ani zvláštní podporu, protože akademici jsou rádi za svá teplá místa, a jakékoliv škatule škatule tyhle teplé jistoty ohrožuje.A tak je to v tomto státě se vším. Velké cíle a malé zájmy. Pravidelně vítězí ty zájmy.
0 0
možnosti

Utajený Vládce Času

14. 1. 2013 20:45
ale dojde
Ano, klidná, teplá místa. Kdo by o ně nestál, v dnešní nejisté a stresující době.Vondrák je ale vizionář, jenž dokáže své představy měnit v realitu.  S tím, že větší část akademické obce je nyní proti slučování,  si hravě poradí.PS: Odpor je marný! ;-)
0 0
možnosti

Petr H.

9. 1. 2013 15:01
mmě se to nezdá
Jsem absolventem obou těchto škol a tyto projekty spojování univerzi a technických vysokých škol se mi moc nezdají. Na celém světě a v evropě to tuším začalo je klasická tradice na rozdělení univerzity(fakulty filozofocká, přírodovědná, medicína, práva) -technické vysoké školy (fakulty stavební, elektrotechnické, strojařina, infomatika). Když pominu jistou rivalitu mezi oběma větvemi je pro mě otázkou jak může na jedné škole vedle sebe fungovat, tak vzdálené obory jako sociologie, filozofie, geotechnika, medicína či stavařina. Spojením se stejně tyto školy nevyrovnají těm kterým musí konkurovat u nás - Karlově univerzitě, Masarykově u., ČVUT a VUT a o to jde především aby ve srovnání obstály a Ostrava byla jedním z hlavních rozvojových pólů ČR (Praha, Brno, Ostrava).
0 0
možnosti

Martinxax

11. 1. 2013 4:56
Spojení má logiku
Píšete, že spojením se ty školy nevyrovnají významným VŠ. No, to není až tak dalece pravda. Dnes se na všechno používají čísla, ne normativní úvahy, jestli sloučením nevznikne neústrojná slepenina. A v číslech to je docela jasné - 35 tisíc studentů a spojená akademická produkce (měřená body v RIVu) by školu dostaly někam mezi první 4-5 vš v ČR. A to už svou váhu má. A o to jde. Za situace, kdy se počty mladých příslušného věku snižují, bude o kvalitní uchazeče mezi vš docela boj a hlavně, hlavně, jde o peníze od státu. A znáte to - silnější pes víc--- To platí nejen v přírodě, ale všude, kde se rozdělují zdroje a moc.
0 0
možnosti