Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Temelínská karta Rolls-Royce: Černý Petr, nebo žolík?

Britská firma by měla dodat řídicí systémy, pokud vyhraje ruský reaktor. Podle kritiků jde o neprověřenou kombinaci.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FH

12. 5. 2013 19:11
Zolik ci Cerny Petr
Neni tomu az tak davno, kdy Rolls-Royce provadel na JE Temelin tzv. nezavislou validaci a verifikaci software od Westinghouse (slangove "viendvi"), kolegove v CEZ to maji jeste dnes hluboce vryto v pameti a nevidim na tom nic spatneho, ze je Rolls-Royce s ceskym ZATem v nabidce konsorcia.Zajimavosti se ale mohou prihodit, kdyz se ocitne ruka v rukave v Turecku u projektu Akkuyu, kde "volani" po strategickem partnerovi v experimentu Rosatomu zvanem BOO je slyset az do Parize (EdF a mozna i Areva).Kdyz uz nemohu jezdit s Rolls-Royce, tak mam aspon malou radost z toho, ze jeden jejich letecky motor Trent je v Prostejove jako rychlestartujici zaloha na zemni plyn pro CEPS i diky memu pricineni, projekt sice malem pohrbil pad obchodnika s elektrinou, ale z toho co po nem zbylo, byl projekt s motorem Rolls-Royce Trent vlastne nejcennejsi.Pral bych vsem videt u Rolls-Royce vyrobu leteckych motoru, tato firma si svym systemem jakosti atd. lehce doslapne na potreby jaderne energetiky.A jak to bude s tou kartou v pripade ETE 3,4?Myslim si, ze Cernym Petrem ani Zolikem Rolls-Royce nebude, pokud ano, bylo by to slaboduche, Cerneho Petra (snad i zolika) drzi jine figury, ceske 
0 0
možnosti

12. 5. 2013 17:16
Občané bdí,
mají se na pozoru před takovým solárním a oze zloději jako jste vy, kteří díky tunelářskému zákonu prosazenému vládou sociální demokracie a za podpory komoušů okrádají slušné občany a firmy
0 0
možnosti
KV
Neberte si prosím můj příspěvek
jako zpochybňování Vaší vysoké odbornosti v oblasti energetiky, jistě máte mimo přezdívky i patřičné vzdělání v tomto oboru a dlouholetou praxi. To se dá  poznat už z první Vaší věty diskuzního příspěvku.Jde mi o něco jiného, když už jste vznesl otázku co s přebytečnou energií zvláště v nočních hodinách, laik jako já vymyslel určité řešení. Dávám k diskuzi návrh použít tuto energii k bezplatnému vytápění domácností v oblasti zamořené spalinami, na příklad v Ostravě a přilehlých oblastech. Štěstí v očích zdravých dětí by Vás určitě donutilo přehodnotit Váš razantní negativní přístup k jaderné elektrárně.Co takhle se zamyslet nad ekologií, ekonomikou, zdravotním dopadem na občany trochu z této strany.
0 0
možnosti
E

Energetik_Tom

10. 5. 2013 15:14
O mém vzdělání v energetice
O mém vzdělání v energetice můžete pochybovat, jaderně energetická zařízení jsem měl pouze za 55 bodů tedy pouze trojka a k tomu ještě uspěšné praktické zkoušky na Vrabcovi. Já nepochybuji tedy o tom, že jsou i lepší než já a možná jste vy mezi nimi. Ale pravděpodobně jste zapopoměl že dostat reaktor do plného výkonu po tom co se propadne do jódové jámy vlivem prudkého snížení výkonu trvá více jak 24h. Z toho plyne že jaderná elektrárna nemůže pracovat v jiném než v základím oběrovém zatížení a tam je plno už teď a dlouho bude.Váš absurdní nápad s energí zadarmo vůbec neřeší schopnost regulace a navíc je podobně zvrácený jako FVE tunel z dílny ODS. Protože tu energii "zadarmo" zaplatí někdo jiný. Zkuste navrhnout ČEZu aby dával energii bezplatně a pokud to udělá tak vás budu volit na prezidenta. A co bude obsluha reaktoru žrát, už tak požadují dotaci 65euro/MWh?http://ekonom.ihned.cz/c1-59494460-vlada-chce-motivovat-investory-ke-stavbe-modernich-elektraren-garanci-vykupnich-cenV Británii dokonce 110euro/MWh po dobu 35let, to už je teď levnější energie FVE než z jádra.ČEZ dosud prodává energii z elektráren za 51euro/MWh a přitom ještě generuje zisk 17,81mld. Kč za 1 čtvrtletí. Takže těch 14euro/MWh zaplatíme manažerům do kapes, na větší úplatky a sponzoring politiků, tak jak je tomu dosud. Při roční Temelínské produkci 15000000MWh jde o tunel za "pouhých" 210000000 euro za rok.Jediné elektrárny které jsou schopny vyrábět určitou dobu energii bez nákladů a tedy zadarmo jsou OZE.
0 0
možnosti

10. 5. 2013 11:03
Ekonomické a ekologické zvěrstvo
je dotovat tzv. oze. Jádro je jediný čistý, stabilní, relativně levný a bezpečný zdroj, na který se ČR může spolehnout. Z toho plyne, že další investeci do jaderné energetiky jsou pro ČR nezbytné.
0 0
možnosti
E

Energetik_Tom

10. 5. 2013 10:22
Když pomineme že výstavba
Když pomineme že výstavba dalších jaderných reaktorů je hloupost, ekonomické a ekologické zvěrstvo, tak to vypadá že Martin Roman nakonec jen "utře hubu":http://www.motejlek.com/cez-pod-vedenim-martina-romana-prodal-lukrativni-firmu-i-c-energo-napojenou-na-temelin-skryte-ji-koupil-romanuv-pravnikAle nechci dopředu podceňovat jeho všehoschopnosti a vlivné kontakty. Uvidíme. Zajímalo by mne jesti už mají vyřešenou akumulaci nebo zajištěnou vyrovnanou a trvalou spotřebu pro vyrobenou přebytečnou energii, zvláště v nočních hodinách. Protože jádrem oslepení soudruzi nějak pozapoměli, že jaderná elektrárna se svou mizernou a neekonomickou regulací výkonu, mimo základní zatížení fungovat nebude.
0 0
možnosti
J

Jenicek

11. 5. 2013 12:44
Tak si něco přečti, vodborníku
http://nejedly.blog.idnes.cz/c/132724/Soumar-pro-obnovitelne-zdroje.htmlKonkrétně je zmiňována jaderná elektrárna Emsland, umožňující změny výkonu v rozsahu až 120 MW za minutu, přičemž ve výkonovém pásmu 45% až 100% disponuje celkovým regulačním výkonem 730 MW. Jaderná elektrárna Unterweser již v současné době přibližně 100 dní v roce snižuje výkon až na 55%. V souhrnu mohou německé jaderné elektrárny poskytnout v časovém intervalu 15 minut regulační výkon 9 600 MW, nicméně ten a další disponibilní regulační výkon mnohdy nestačí vyrovnávat kolísající výrobu v OZE a Němci tak musí využívat výpomocí od jiných operátorů ve středoevropském regionu.
0 0
možnosti
M

Martintruhlik

9. 5. 2013 14:31
Potřebujeme Temelín?
Cena energie díky OZ klesá, v USA probíhá energetická revoluce s těžbou břidličných plynu.... má vůbec cenu uvažovat o Temelínu? vrchol všeho je garantovaná cena energie z Temelína. stejně jako kdyby stát garantoval českým drahám, že za místo v pendolínu dostanou plnou cenu, ať už budou lidi s předraženym pendolínem jezdit nebo ne.
0 0
možnosti

9. 5. 2013 17:31
Hovadina
 Díky tzv. oze nic neklesá - když už tak díky dotacím do tzv. oze, a  to je podstatný rozdíl. Rozdíl je také v tom, že neklesá cena energie ale cena silové elekřiny, což ovšem pro konečného spotřebitele (firmu, stát či občana) nic neznamená. Co má význam, je koncová cena pro spotřebitle a ta díky dotacím a regulacím tzv. oze bezprecedentně zvýhodňujícím raketově roste. Výsledek je ten, že evropský energetický trh je totálně rozvrácen. Nevyplatí se stavět žádné nedotované zdroje, tedy nejen jaderné ale i plynové a namále mají už  i uhelné. Můžeme tedy očekávat, že jak se zhroutil trh s elektřinou tak se v nedaleké budoucnosti  kvůli nedostatku stabilních zdrojů zhroutí i  díky tzv. oze destabilozovaná energetická síť. A pak nastane to pravé tóčo.  Snaha garantovat výkupní ceny je řešením i když polovičatým. Nejlepší by samozřejmě bylo okamžitě zrušit veškeré povinné a dotované výkupy elektřiny z tzv. oze, a to v celé Evropě. Pak by se situace samozřejmě ihned obrátila, trh s elektřinou by se stabilizoval a státy a jejich občané by ušetřili ohromné prostředky. Investovat do jádra a plynu a by bylo výhodné a ziskové. Investovat do tzv. oze by bylo extrémně nevýhodné.Ovšem i pokud se to nestane je jasné jak je výše dokázano, že bez jádra se energetická síť v Evropě zhroutí. Co se týče plynu z břidlic tak na ten, vzhledem k tomu jaký hysterický postoj k němu Evropa zaujala, nelze spoléhat.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

9. 5. 2013 6:29
Prý každá elektrárna musí být
Prý každá elektrárna musí být postavená tak aby odolala včem možným a i nemožným destrukčním situacím, od zemětřesení přes výbuch až po náraz letadla...... Tak taková konstrukce nebude nikdy stavěna protože každá síla má jiný kmitočet a postavit odolnou stavbu na všechny kmitočty nikdo nezaplatí!
0 0
možnosti