Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zuřivý boj dvou miliardářů

  18:25
Pře mezi podnikateli Davidem Beranem a Janem Světlíkem dostala nový impulz. Ve hře je částka 1,85 miliardy korun, kterou rozhodčí soud přiřkl Beranovi za akcie strojírenského holdingu Vítkovice a kterou by měl Světlík zaplatit ze svého. Ten se bude bránit. Kdo vyhraje válku podnikatelských gigantů, není jasné.

Jan Světlík s Davidem Beranem bojují o miliardy. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Překvapivě rychlé proniknutí obranou nepřítele, jeho ochromení v kleštích a pak postupné doražení. Princip „blitzkriegu“ neboli bleskové války nyní proti sobě zkoušejí dva z nejbohatších českých podnikatelů Jan Světlík a David Beran ve vleklém konfliktu o miliardy a akcie strojírenského holdingu Vítkovice.

Kdo komu vyrazí trumfy z rukou a tím jej dostane do defenzivy? Zbraněmi v tomto případě jsou rychlé soudní předběžné opatření a neméně rychlý exekuční příkaz. Jádrem pak bezmála dvě miliardy korun, které rozhodčí soud přiznal Davidu Beranovi za akcie strojírenských Vítkovic, jež má Světlík zaplatit ze svého.

Světlík se brání

V minulém týdnu bylo rozhodnutí doručeno oběma stranám a nabylo tak právní moci. „Okamžitě podávám návrh na zrušení nálezu a zároveň s tím návrh na odklad vykonatelnosti rozhodnutí,“ prohlásil ihned hlavní akcionář Vítkovic Jan Světlík, který považuje Beranův nárok za vylhaný a arbitráž za zmanipulovanou. Beran, jenž teď má prozatím silnější pozici s platným verdiktem v ruce, trvá na splacení 1,85 miliardy korun, které mu rozhodci přiřkli.

„Věřím, že se s panem Světlíkem rozumně dohodneme na způsobu úhrady,“ tvrdí Beran, jehož impérium stojí na spotřebitelských půjčkách.

„Věřím, že se s panem Světlíkem rozumně dohodneme na způsobu úhrady,“ tvrdí podnikatel, jehož impérium stojí na spotřebitelských půjčkách. Ovšem i Beranovi právníci se připravují na rychlou akci.

Beranova strategie je podle informací LN prostá. Světlík nezaplatí, soud mu nestihne vydat předběžné opatření na vykonatelnost napadeného arbitrážního verdiktu, a tak na něj zkusí poslat exekutora. K tomu potřebuje potvrzení od arbitrů a pak následné rozhodnutí o exekuci. A ačkoliv by šlo o případné zablokování soukromého majetku Jana Světlíka, mohlo by to dopadnout i na strojírenské Vítkovice. Jejich akcie by totiž mohly být předmětem exekuce rovněž.

Miliardář Beran zatím exekuci označuje za spekulace. „Osobně bych nepředbíhal. Pan Světlík ale musel přece počítat s tím, že získat majetek v hodnotě mnoha miliard korun a zaplatit jen pár desítek milionů korun nelze. Nechci zničit jeho a už vůbec vítkovické podniky,“ dušuje se Beran.

Že se ale dohodnou, věří v byznysu málokdo. Ostatně Světlík podal na dva rozhodce i samotného Berana trestní oznámení. Podle něj byl verdikt připraven. „Text rozhodčího nálezu přebírá, většinou doslovně, co napsal David Beran, respektive jeho právní zástupce. Pouze je připojována formulace ‚podle názoru rozhodčího senátu‘,“ zlobí se Světlík. Jednoho z rozhodců viní také z podjatosti, když už v kauzách spojených s bojem o vítkovické akcie figuroval.

Beran to ovšem považuje za absurdní. „Pan Světlík podává trestní oznámení jako na běžícím pásu. Mě nikdo od policie nekontaktoval,“ uvedl.

Letitá zášť

V letech 2002 až 2003 se rozhodl Jan Světlík privatizovat strojírenské Vítkovice. Transakci mu pomohli financovat David Beran a ještě Petr Novotný. Beran získal čtyřicet pět procent, Novotný pět procent akcií.

Pro pochopení nevraživosti dvou mocných mužů českého byznysu je třeba zabřednout hodně do minulosti. V letech 2002 až 2003 se rozhodl Jan Světlík privatizovat strojírenské Vítkovice. Transakci mu pomohli financovat David Beran a ještě Petr Novotný. Beran získal čtyřicet pět procent, Novotný pět procent akcií. Jejich cesty se však záhy rozešly – údajně se rozkmotřili kvůli vztahům s vládnoucí garniturou Jiřího Paroubka. V roce 2005 se pak Beran, jehož podíl byl v akcionářské smlouvě ohodnocen na 78 milionů, a Novotný pokusili prodat své akcie dalšímu miliardáři Karlu Komárkovi mladšímu.

A začal boj. Světlík tvrdil, a později mu to soudy stvrdily, že má na akcie předkupní právo. Ve spleti klasických soudů i arbitrážních bitev bylo důležité rozhodnutí rozhodčího soudu z roku 2008. Ten uložil Beranovi vydat akcie Světlíkovi, který mu měl za ně zaplatit právě jen 78 milionů korun. Ostravský magnát Světlík tak bezmála plně ovládl svůj strojírenský holding. Beran přitom u arbitrů neuspěl s protinávrhem, že podíl má hodnotu tří až čtyř miliard korun.

Pokora s opomenutím

Na tom nyní staví i Světlík kritiku nového rozhodnutí. „Arbitři o tom nesměli rozhodovat znovu, jde již o věc rozhodnutou,“ tvrdí.

Beran oponuje, že právě z vypracovaného verdiktu je zřejmé, že rozhodci naopak pravomoc měli. Rozhodovali totiž o tom, že se Světlík bezdůvodně obohatil, když akcie získal za nízkou cenu. „Rozhodci v původním rozhodčím nálezu konstatovali, že k obohacení v danou chvíli nemohlo dojít, protože takový stav nastane až v budoucnu, kdy David Beran akcie vydá,“ zdůvodnili Beranovi lidé v tiskové zprávě, na jakém základě pak šel miliardář k tribunálu znovu. A vysoudil 1,69 miliardy plus úroky, tedy celkem již zmíněné 1,85 miliardy korun.

„Arbitři o tom nesměli rozhodovat znovu, jde již o věc rozhodnutou,“ tvrdí Světlík.

Beran se nyní dožaduje placení i s tím, že on přece původní verdikt naplnil. „Pohrdání soudem a nerespektování pravomocného rozsudku je pro mě nepochopitelné. I já jsem před lety musel respektovat rozhodčí nález a musel jsem vydat své akcie. Věřím, že emoce ustoupí a budeme se korektně a pragmaticky bavit,“ tvrdí.

Útok ředěním akcií

Rozhodně ne však pokorně a dobrovolně. I on arbitrážní verdikt napadl u obecných soudů. A stejně jako Světlík žádal předběžné opatření, aby se verdiktu rozhodců nemusel podřídit. Jemu soud v tomto bodě vstříc nevyšel. Proto bude zajímavé sledovat, zda v případě dvoumiliardové platby naopak justice Světlíkovi vyhoví.

Bitvu o akcie pak Beran, jehož salonní zjev doplňuje i partnerka bývalá miss Terezie Dobrovolná, prohrál. Ty ovšem nadále leží v soudní úschově. Nárok si na ně totiž dělá ještě pořád i Karel Komárek se svou skupinou KKCG. U něj navíc skončil pětiprocentní podíl Petra Novotného. A Světlíkovi, kterému stejně jako Beran nemůže přijít na jméno, může z pozice menšinového akcionáře „okopávat kotníky“.

Světlík v roce 2010 navýšil jednostranně kapitál strojírenských Vítkovic a „naředil“ tím Beranův podíl na pouhých 11,5 procenta.

Dobu, po niž akcie ležely v soudním trezoru, Světlík, nositel vyznamenání uděleného prezidentem Milošem Zemanem, neprováhal. V roce 2010 navýšil jednostranně kapitál strojírenských Vítkovic a „naředil“ tím Beranův podíl na pouhých 11,5 procenta. Tím se zbavil největšího ohrožení ze strany rivala, který navíc tou dobou pobýval často v zahraničí a své byznysové aktivity v Česku trochu opomíjel. Dnes ovšem tvrdí, že navyšování kapitálu vůbec nasměřované na Berana nebylo. Dle Světlíkova vnímání přestal být Beran akcionářem Vítkovic již v roce 2006.

Vítěz v tuto chvíli se odehrávající bleskové války ale rozhodně slavit nemůže. Právníci, na něž již miliardáři vynaložili stamiliony, povedou bitvu dál.

Autor: