Lidovky.cz

Zuckerberg o WikiLeaks

  13:54

V rozhovoru pro americký magazín Time neřekl zakladatel Facebooku o WikiLeaks nic převratného.

Co má společného Facebook a WikiLeaks? Otcové obou projektů, které od základů mění pohled na svět, se víceméně shodují v jednom: otevřenost a transparentnost dělá svět spravedlivějším. Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, se stal osobností roku amerického magazínu Time. Tedy dle redakce. V hlasování veřejnosti jasně zvítězil zakladatel WikiLeaks Julian Assange (Zuckerberga dali čtenáři až na desáté místo).

„Jak vnímáte, co Assange dělá, a má to něco společného s tím, co děláte vy?“ zněla jedna z otázek zástupce šéfredaktora magazínu Time Ricka Stengela během interview s čerstvým laureátem. „V obecné rovině se mohou některé základní myšlenky shodovat. Smyslem naší práce je, abyste porozuměli tomu, co se děje s lidmi ve vašem okolí. Domníváme se totiž, že vám to umožňuje být s nimi v širším kontaktu,“ odvětil Zuckerberg. A pokračoval:

„Příběh WikiLeaks je fascinující. Zároveň si však nemyslím, že bychom se byť jen přiblížili jeho konci. Osobně to cítím tak – na základě mediálních výstupů, které jsem si přečetl –, že tomu nerozumím natolik, abych mohl situaci otevřeně komentovat. Takže nebudu. Rozhodně však jde o fascinující zvrat událostí. A neméně fascinující je sledovat reakce různých institucí.“

Rick Stengel vzápětí reagoval slovy Assange. Ten mu již dříve v rozhovoru řekl, že zatímco se sociální sítě obecně především týkají hledání souznění s blízkými lidmi, WikiLeaks jde spíše o útoky na instituce. Na to Zuckerberg odvětil: „Rozhodně se ráno nebudíme s myšlenkami na svrhávání institucí.“ A jak je jeho zvykem, převedl téma na možnost lidí sdílet své názory s ostatními.

Co nám jedna historická osobnost říká na téma jiné historické osobnosti? Například dle editora serveru ReadWriteWeb Marshalla Kirkpatricka jsme se dozvěděli následující: Zuckerberg nechce komentovat WikiLeaks, ale příznivci tohoto kontroverzního projektu by měli vědět, že Facebook mlhavě podporuje stejné obecné principy. A odpůrci WikiLeaks by zase měli vědět, že Facebook je odlišný a mnohem bezpečnější.

Kirkpatrick se domnívá, že jak Time, tak PR tým Facebooku měli brát tuto otázku mnohem seriózněji. Možná ji však vážně brali, a právě proto byl obsah odpovědi natolik mlhavý. Může si Facebook v současné situaci, kdy se americká prokuratura snaží najít cestu, jak obvinit Assange z konspirace, dovolit jasnou podporu WikiLeaks? A naopak, jen sebevrah by se přímým odsouzením WikiLeaks vydal na pospas iontovým dělům jejích zastánců.

PR týmu Facebooku proto musíme spíš zatleskat. Kampak se však poděla ona proklamovaná otevřenost a transparentnost?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.