Lidovky.cz

Zuckerberg nemá privátní kancelář. Sedí mezi zaměstnanci

  14:15
Martin Pelant se v české firmě eMan podílel na vývoji řady aplikací. Během studia posledního ročníku ČVUT ho kontaktoval náborář z Facebooku. „Největší hodnotu pro sociální sítě dělají lidé a těch má Facebook nejvíc,“ říká.
Facebook - ilustrační foto

Facebook - ilustrační foto foto: Reuters

Milan Pelant, který dva roky pracuje v londýnské pobočce Facebooku, v rozhovoru mimo jiné říká: „V předchozí firmě byl velký úspěch, když měla aplikace stovky tisíc uživatelů, zatímco ve Facebooku počítáme uživatele na miliardy. Znamená to však, že si člověk musí dávat víc pozor, jaký kód spáchá, jelikož tím může ovlivnit lidi po celém světě.“

Milan Pelant, zaměstnanec londýnské pobočky Facebooku.

LIDOVÉ NOVINY: Hned na úvod se nelze nezeptat: Setkal jste se s Markem Zuckerbergem? Jaký je?

PELANT: Jednou za čas máme firemní hackathon (pracovní setkání v IT žargonu – pozn. red.) a nejzajímavější projekty jsou pak prezentovány Zuckovi osobně. Tímhle způsobem se mi povedlo se s ním setkat. Náš hackathon team letěl do Menlo Parku (sídlo Facebooku v Kalifornii – pozn. red.), kde na nás Zuck společně se zbytkem vedení čekali v zasedačce, abychom odprezentovali svůj projekt.

Zasedačka, kterou Matk Zuckerberg používá, je ze všech stran prosklená – pojmenovali ji proto akvárium –, takže ho vidím, kdykoli navštívím Menlo Park

Kromě toho také každý pátek máme prostor pro dotazy v rámci diskuse Q&A with Mark, kde se ho může kdokoli zeptat na cokoli. Tohle je však primárně pro zaměstnance centrály, protože v Londýně je v tu dobu půlnoc. Překvapilo mě, že nemá žádnou privátní kancelář, nýbrž sedí uprostřed open spacu mezi ostatními zaměstnanci. Zasedačka, kterou používá, je také ze všech stran prosklená – pojmenovali ji proto akvárium –, takže ho vidím, kdykoli navštívím Menlo Park.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké bylo přijímací řízení? Jak probíhalo?

PELANT: Ze začátku jsem dělal dva telefonické pohovory, při kterých sedíte u počítače a řešíte programovací úlohy přes sdílený dokument. Poté si mě pozvali do centrály v Menlo Parku, kde jsem měl jedno interview za druhým. Většina z nich byla o programování na tabuli, pak jsem měl také jeden návrh systému a jeden tradiční pohovor.

LIDOVÉ NOVINY: Kdybych za vámi přišel s tím, že chci pracovat pro Facebook, co byste mi poradil?

PELANT: To samé, co mi poradili recruiteři před mým interview – řešit úlohy na Leetcode.com a Topcoder. com, kde si člověk vyzkouší reálné programovací úlohy z pracovních interview, kde se může v soutěžích poměřovat s dalšími uživateli a kde dostane okamžitou zpětnou vazbu na výsledky své práce. Přihlásit se o práci je pak to nejjednodušší, není třeba čekat na náboráře, toho se taky nemusíte dočkat. Na kariérním webu Facebooku jsou spousty otevřených pozic.

LIDOVÉ NOVINY: V eManu jste pracoval na mobilních aplikacích. Co máte na starost ve Facebooku?

Kdo někdy na mobilním zařízení používal Messenger, určitě si všiml možnosti přidat při pořizování fotografií v reálném čase do záběru různé objekty a efekty. Třeba že člověk vypadá jako vlkodlak, má na obličeji směšné brýle nebo že v pozadí bouchá ohňostroj a podobně. Náš tým vyvíjí základy toho všeho.

PELANT: Jsem momentálně v AR týmu (tým rozšířené reality – pozn. red.), který vyvíjí efekty pro kameru. Konkrétně je vyvíjím pro platformu Android. Kdo někdy na mobilním zařízení používal Messenger, určitě si všiml možnosti přidat při pořizování fotografií v reálném čase do záběru různé objekty a efekty.

Třeba že člověk vypadá jako vlkodlak, má na obličeji směšné brýle nebo že v pozadí bouchá ohňostroj a podobně. Náš tým vyvíjí základy toho všeho. Jádro, které tyto efekty při focení pohání. Vyvíjíme také aplikaci AR Studio, která umožní uživatelům vytvářet vlastní efekty bez znalosti programování.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vypadá běžný pracovní den ve Facebooku?

PELANT: Chodím do práce ráno okolo 9.30, akorát na snídani. Poté se podívám, co se událo přes noc v Menlo Parku, a naplánuji si, co budu ten den dělat. V poledne mezi 12. a 14. hodinou se servíruje oběd a okolo šesté večeře. Zbytek se odvíjí podle týmu.

V tom našem máme v pondělí dopoledne plánování a ve čtvrtek odpoledne setkání, kde se prezentuje pokrok zbytku týmu. To si však každý tým volí sám podle toho, co mu vyhovuje. Čas od času mívám večer videohovor s lidmi z centrály, ale většinou komunikace přes chat stačí.

LIDOVÉ NOVINY: Firmy ze Silicon Valley jsou veřejnosti známé svými netradičními kancelářemi s hernami, odpočinkovými zónami a podobně. Jaké je to ve Facebooku? A máte čas to při nabitém pracovním dnu vůbec využít?

Relax zóny nevyužívám každý den, ale jednou nebo dvakrát za měsíc je to příjemné odreagování. Spíš je však navštěvuji při návštěvě Menlo Parku nebo když někoho pozvu do kanceláří.

PELANT: Naše kalifornská centrála má relax zón spoustu: park na střeše, pokoj s videohrami, posilovnu, spoustu restaurací s jídlem zdarma. V Londýně toho tolik nemáme, nicméně i tady se něco najde. Například virtuální realita Oculus, místnost s herními konzolemi, deskovými hrami, hudebními nástroji a lezeckou stěnou nebo třeba antigravity pokoj a samozřejmě kulečník, ping-pong nebo fotbálek.

Pak také jednou za měsíc proměníme jídelnu v něco většího, například v laser tag arénu nebo velkou autodráhu. Relax zóny nevyužívám každý den, ale jednou nebo dvakrát za měsíc je to příjemné odreagování. Spíš je však navštěvuji právě při návštěvě Menlo Parku nebo když někoho pozvu do kanceláří.

LIDOVÉ NOVINY: Když porovnáte práci ve Facebooku se svými předchozími pracovními zkušenostmi, je v něčem specifická?

PELANT: V dosahu. V předchozí firmě byl velký úspěch, když měla aplikace stovky tisíc uživatelů, zatímco ve Facebooku počítáme uživatele na miliardy. Znamená to však, že si člověk musí dávat víc pozor, jaký kód spáchá, jelikož tím může ovlivnit lidi po celém světě. Další změnou je infrastruktura a nástroje, které si vyvíjíme sami takzvaně inhouse, a rychlost jejich zapojování. S týdenním cyklem pro mobilní aplikace kód, který napíšu dnes, bude už za pár dnů běžet uživatelům v mobilu.

LIDOVÉ NOVINY: Liší se Facebook v něčem od dalších firem v Silicon Valley?

S týdenním cyklem pro mobilní aplikace kód, který napíšu dnes, bude už za pár dnů běžet uživatelům v mobilu

PELANT: V jiných firmách v Silicon Valley jsem nepracoval, ale soudě dle toho, co říkají ostatní, má Facebook nejlepší kulturu, založenou na otevřenosti a důvěře. Týmy i vedení sdílí svoje plány. To vede k lepší spolupráci, při které se minimalizuje riziko, že více týmů pracuje na stejné věci, aniž by o sobě věděly.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké je národnostní složení?

PELANT: Londýnská kancelář je jedno z nejrozmanitějších prostředí, která jsem kdy zažil. Jsou tu lidé z celého světa. Co se týče Čechů a Slováků, jich si vybavuji asi pět, ale aktivně jsem je nehledal.

LIDOVÉ NOVINY: Jak moc při práci používáte Facebook a další nástroje z vlastní dílny?

PELANT: Jako hlavní komunikační platformu používáme Workplace. Je to Facebook pro firmy a byl vyvinut tady v Londýně. Pro chatování používáme Work Chat, do Workplace skupin sdílíme team status, zpětnou vazbu, firemní oznámení a tak dále. Workplace používáme víceméně na veškerou online komunikaci. Je to takový náš interní Facebook, na kterém jsou zaměstnanci často více aktivní než na normálním Facebooku.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jste na tom vy sám s používáním sociálních sítí?

Londýnská kancelář je jedno z nejrozmanitějších prostředí, která jsem kdy zažil. Jsou tu lidé z celého světa. Co se týče Čechů a Slováků, jich si vybavuji asi pět.

PELANT: Mou nejpoužívanější sociální sítí je, jak jsem už zmínil, Workplace. Druhou pak Facebook, na který jsem přešel z Google+, když jsem tu začal pracovat. Co se týká různých žebříčků sociálních sítí, největší hodnotu pro sociální sítě dělají lidé a těch má Facebook nejvíc.

Martin Pelant (27)

  • Vystudoval Fakultu informačních technologií na ČVUT v Praze. Během ročního studijního pobytu v USA se na konferenci Google I/O 2012 zapsal do programu Glass Explorer, díky čemuž se stal prvním vlastníkem brýlí s rozšířenou realitou Google Glass v Česku.
  • Ještě coby student nastoupil roku 2011 jako vývojář pro mobilní systém Android do české společnosti eMan.
  • Od roku 2015 trvale pracuje v londýnské pobočce Facebooku.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.