Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ztráta „vertikality“ a naše civilizace

Denně jsme přesvědčováni, že lidského ducha lze potlačit či znásilnit materiálnem. Takový svět nemá a ani nemůže mít dlouhodobou perspektivu. Nepředstavuje nic než další výzvu pro člověka, aby se pokusil s tím něco udělat, aby změnil takto redukovaný pohled na život. Píše Miroslav Bárta.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J34i47ř16í 81K82o79p54i47s

22. 6. 2014 20:07
Možná paralela?

"Těžko lze dnes zcela porozumět, jaký byl původní účel těchto staveb. Podle nejpravděpodobnější teorie se jednalo o rozsáhlé komplexy, které v sobě spojovaly motiv putování k posvátnému místu, svatyni, a motiv odpoutávání se od země. Jednalo se o útvary, kdy se zdůraznění pozemskosti a pomíjivosti stávalo nezbytným předpokladem pro nastoupení cesty k nadpozemskému a transcendentálnímu. Tyto řady jsou často paralelní a obvykle směřují k jednomu ústřednímu bodu, snad centrální svatyni nebo obětišti (tyto části se však často nedochovaly). Když dnes procházíte kolem těchto polí, zmocní se vás nutně pocit marnosti a pomíjivosti."

Jakpak se asi budou naši potomci dívat třeba na rozsáhlé kancelářské "kravíny"? Nebudou se také ptát, k čemu tyto, z jejich pohledu zhůvěřilosti, asi tak mohly sloužit?

0 0
možnosti
VK

22. 6. 2014 15:11
CHYBA

Velice mi schází časový údaj o Göbekli Tepe, který zapadá (dle jiných údajů) do předešlého pěti-tisiciletí mayského kalendáře který končil 2012.

Tím pádem je mnohem starší než věk Abrahamovi doby.

0 0
možnosti
VV

22. 6. 2014 13:37
Výborný článek

Výborný článek, který podněcuje přemýšlení a zájem hlavně u vnímavého čtenáře.

Je jenom málo autorů, kteří dovedou tak elegantně a jemně popsat problematický stav současné, moderní, do sebe zahleděné a “cool” společnosti.

Vždy jsem s určitými rozpaky četl Havlovy filozofující úvahy a nevěděl, jak jeho specifický, divadelně-ideologický projev uchopit. M. Bárta termínem “filosof symbolických forem” toto napravuje.

Pro mnohé čtenáře a debatéry je chápání historie, jako cesty ducha a vědomí, náročné a znepříjemňuje jim pohodu a bezstarostnost. Jak ale profesionální znalec egyptské kultury, Dr. Bárta, poukazuje a historie člověka poučuje, vertikále , tzn. světu, který nás přesahuje, se nelze vyhnout.

0 0
možnosti
MV

22. 6. 2014 13:05
Bych to tak černě neviděl.

Vývoj nabral na akceleraci a alespoň povrchově ho celý pojmout v jeho souvislostech znamená poměrně komplexní analytické dovednosti, stejně jako obrovský rozměr vstřebávaných informací.

A to hovořím o levelu, vím, že to existuje, a celkem chápu o co tam jde, olus tak nějak chápu provázanost s ostatníma poznatkama a tuším jak se to promítá do běžnýho života, tzn do hry , kterou tu všichni hrajem. A pokud se budu dál snažít, dokážu se prokousat I do hloubky jednotlivejch segmentu. A po nějakém case to nakonec dokáži I použít.

Tzn člověk pokud se pohybuje v celém rozměru lidského počínání dneška , to už nutně zahrnuje otázky smyslu existence, jejich počátků I konců. Tzn rozměr uvažování jako nikdy v historii.

Čím dál vice lidí dokáže, alespoň nějak uvažovat relativisticky v rozměrech makrokosmu, ale I zároveň vnímá existence kvantového světa.

Myslím si, že to co lze historicky pozorovat v krajině či sbírkách , jako různé hmotné artefakty, roste dnes přímo v hlavách lidí. Se to přeneslo p

0 0
možnosti
MV

22. 6. 2014 13:06
Re: Bych to tak černě neviděl.

Se to přeneslo podle mne úplně logicky do virtuálna, jako plno ostatních věcí.

Tzn I když lidi přímo neputují na různá posvátné místa vzhlíží k různým myšlenkovým konstrukcím ve svejch hlavách, a to je následně propojuje a determinuje nějaký předpoklady.

Je to o dnešním druhu komunikace a ten taky podle mne bude čím dál vice odhalovat o čem si lidi uvažují, že to je a mělo by být :-).

Můj subjektivní názor je: aktuálně je to o hledání novejch motivací proč to celé hrát. Ty staré po 10000 let fungující jsou logicky ty tam a o tom bude tohle století. Něco jak energetický skok, tak nutně očekávám motivační skok.

Stačí se podívat na debaty o vzdělávání. Dříve nebo později a nemůže to být tak dlouho, další generace dětí projde úplně jiným vzdělávacím procesem, kterýho výsledek bude významný rozdíl pohledu na svět a uvažování o něm

0 0
možnosti
ER

E. Riegerová

22. 6. 2014 12:13
vertikalita versus horizontalita

Dle mého, příliš zeširoka vyjádřeno to, co by se dalo sdělit v méně větách. Lze s tím souhlasit. Jen je pojem "vertikalita" nadměrně obecný, vešlo by se do něho kde co. V článku ale není nic o tom, co tedy s tím dělat. Máme znova začít stavět menhiry? Nebo máme čekat, na feministkami marně hlásané povznesení skrze "ženskou spiritualitu"? O té ale také nikdo neví, co by to mělo být (pokud to není prostě kontradikce). Tahle spiritualita by asi byla spíš horizontální!

Tak nevím, co s tím.

0 0
možnosti
SP

22. 6. 2014 4:23
Vytecna esej

VYBORNE! Nadherne vyjadreno. V prostoru "4 rohu" zde na americkem jihozapade se setkavame se stejnymi problemy.

Anthropologie na AZUNI by Vas urcite potrebovala.

0 0
možnosti