Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ztracený syn Obama se konečně vrací – do Keni

USA

  14:15
Sedm let Keňané čekali, až prezident USA Barack Obama navštíví vlast svého otce. Zatímco jeho zvolení vyvolalo ve východoafrické zemi nadšení, návštěva, která začala v pátek, má rozehnat zklamání, jež v Keni Obamovo působení přineslo. Přitom Keňa představuje v Africe americkou jistotu.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta a jeho americký protějšek Barack Obama. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Když v listopadu 2012 Barack Obama vyhrál v USA volby, slavila to 45milionová Keňa jako své vítězství. Dokonce bylo vyhlášeno jednodenní volno. Její obyvatelé berou nynějšího obyvatele Bílého domu jako svého, protože jeho otcem (byť pramálo vzorným) byl keňský student ekonomie stejného jména. Nyní obamovská horečka na východě Afriky opět stoupá, protože americký prezident tento pátek 24. července poprvé za téměř sedm let v postu zamíří do své druhé domoviny.

Keňané se na tento svátek nadšeně připravují. V ulicích se stejně jako před sedmi lety zase prodávají fotografie a portréty globálního politika číslo 1 a stejně jako tehdy od něho bláhově čekají zázraky. Národ je z návštěvy nadšený, ale na vrcholných postech je vidět, že od krajana v čele nejdůležitější velmoci čekali pro svou domovinu mnohem více. Vždyť už jen to, že při předchozích cestách Obamy pod Saharu dostaly přednost jiné země, působilo na Nairobi jako zdvižený prostředníček.

Přitom Keňa představuje v Africe americkou jistotu. Po celou postkoloniální historii zůstávala v západním táboře, ač se Sovětský svaz snažil diktátory pomocí různých finančních či vyzbrojovacích prostředků dostat na svou stranu. Proamerické není jen vedení země, ale i její obyvatelé. Podle výzkumů agentury Pew Research Center na USA pohlíží kladně neuvěřitelných 81 procent dotázaných.

Islamistická hrozba

V současné době je Keňa jedním z nejdůležitějších spojenců USA na africkém kontinentě, který zpoza oceánu dostává ročně miliardu dolarů především na investice do armády. Ta se snaží potírat islamisty v sousedním Somálsku, které se už více než 20 let potácí v chaosu. I díky ní se podařilo vyhnat z hlavního města Mogadiša hnutí náboženských fanatiků aš-Šabáb.

Keňská armáda se snaží potírat islamisty v sousedním Somálsku, které se už více než 20 let potácí v chaosu

Jenže na venkově dál přežívají. A nejen tam – přes průchodnou hranici na severovýchodě se dobře zachytili i mezi somálskými souvěrci žijícími na keňském teritoriu. Aš-Šabáb se svým nepřátelům z převážně křesťanské Keni neváhal dvakrát velkolepě pomstít. Nemluvě o řadě menších útoků a také o únosech cizinců, které připravily zemi o pověst bezpečného turistického ráje.

V září 2013 při útoku na nairobské obchodní centrum Westgate, které bylo znovuotevřeno teprve nyní v polovině července, zahynulo 63 osob. Na začátku letošního dubna brzy ráno vpadla do areálu univerzitních kolejí ve městě Garissa na severovýchodu Keni skupina ozbrojenců, která tam bez milosti postřílela 147 rozespalých studentů. Zachránili se jen ti, co uměli zpaměti citovat důležité pasáže z Koránu, čímž dokázali, že jsou muslimy.

Už jednou byla Keňa cílem spektakulárního teroristického útoku – v roce 1998, kdy v Nairobi a také v tanzanském Dar-es-Salaamu zaútočila bombami na americké ambasády na povel Usámy bin Ládina al-Kajda a zkoušela si, jak Washington bude na masakr reagovat. Tento zločin přitom americko-keňské pouto posílil.

Úspěšný syn problematického otce

Navzdory tomu všemu nechával Obama vlast svého otce během svého prezidentování překvapivě stranou. Čekalo se, že brzy vyjede za předky stejně jako v roce 1963 zavražděný prezident John Fitzgerald Kennedy, který navštívil Irsko. Zejména když to amerického lídra v dřívějších letech do Keni táhlo ve snaze pochopit své africké kořeny.

Obama se jako student práv s batohem dostal k Viktoriinu jezeru a hrobu svého otce ve vesnici Kogelo až tři roky po jeho smrti

Otec, který měl vážné problémy s alkoholem, Baracka Obamu opustil v jeho dvou letech a vrátil se do Keni. Od té doby ho viděl už jen jednou během měsíční návštěvy Havaje v roce 1971. V roce 1982 zahynul tento muž, který svému americkému synovi zanechal v Keni kupu dalších sourozenců, při autonehodě. Obama se jako student práv s batohem dostal k Viktoriinu jezeru a jeho hrobu ve vesnici Kogelo až tři roky po jeho smrti.

Poté přijel ještě v roce 1992 se svou přítelkyní a dnešní první dámou Michelle. Nejslavnější výlet však absolvoval v roce 2006 jako nadějný senátor s prezidentskými ambicemi, kdy kvůli někdejšímu baťůžkáři upravili příjezdovou cestu do obce.

Osudné volby 2007

Jenže v nejvyšším postu si s návštěvou dal na čas. Mohou za to keňské vnitropolitické poměry. Na konci prosince 2007 se v Keni odehrály vyrovnané prezidentské volby, po nichž se hlavní soci prohlásili za vítěze. Aby svůj nárok posílili, poštvali proti sobě svá etnika Kukuje a Luy, což po řadě střetů a masakrů mnohonárodnostní zemi málem strhlo do propasti občanské války.

Nakonec uzavřeli kompromis. Komplikovaně vládli spolu – jeden v roli hlavy státu a druhý jako premiér. Život už to však nevrátilo nejméně 1300 lidem. Proto dal Obama, který patří k pětimilionovému etniku Luo, při své africké premiéře v roce 2009 raději přednost Ghaně, jež je v Africe dávána za vzor úspěšné demokratizace.

Na konci prosince 2007 se v Keni odehrály vyrovnané prezidentské volby, po nichž se hlavní soci prohlásili za vítěze. Aby svůj nárok posílili, poštvali proti sobě svá etnika Kukuje a Luy,

Také při své další cestě na kontinent před dvěma lety navštívil státy, kde navzdory všem problémům demokracie zapouští kořeny: Senegal, Jihoafrickou republiku a Tanzanii. Přivezl s sebou obrovské investice do elektrifikace šesti zemí včetně Keni, což se zdá málo oproti mesiášskému očekávání, které si s ním Afričané při nástupu spojovali.

Dokonce to z jejich hlediska vypadá, že Obama pro ně dělá méně než jeho předchůdci Bill Clinton a George W. Bush. První prosadil zákon, díky němuž má africké zboží (komodity) přístup na severoamerický trh bez cel, druhý se zasadil o prudké zvýšení prostředků na financování projektů v boji proti AIDS, malárii a dalším nemocem.

Kenyatta před soudem

Nicméně nad Keňou se stále držel mrak tragédie z roku 2007 a dokonce ještě potemněl. O prezidentské křeslo se v roce 2013 ucházel Uhuru Kenyatta – syn muže, který přivedl vlast k nezávislosti a také jedna z nejbohatších osob Afriky. V politice působil už mnoho let předtím a v roce 2007 byl jedním z nejdůležitějších rozeštvávačů národa. Proto ho Mezinárodní trestní soud v Haagu s tříletým zpožděním začal stíhat za zločiny proti lidskosti.

Mezinárodní trestní soud v Haagu začal stíhat za zločiny proti lidskosti uchazeče o prezidentské křeslo v roce 2013 Uhuru Kenyattu až s tříletým zpožděním

Američané sice k dohodě o zřízení stálého tribunálu pro stíhání válečných zločinců nepřistoupili, protože se obávají, že by jeho jurisdikce mohla dopadnout i na jejich představitele a vojáky, ale pro peskování vůdců z rozvojového světa jej pokrytecky využívají jako příhodný nástroj.

Významný představitel afrického odboru ministerstva zahraničí Johnie Carson prohlásil, že Kenyattovo vítězství „by mělo své dopady“. Tímto nekonkrétním, ale jasným poselstvím dala americká diplomacie najevo, že si jeho vítězství nepřeje. Pro tohoto kandidáta to však byla vynikající reklama, protože se mohl před Keňany prezentovat jako hrdý Afričan vzdorující tlaku Západu, který k rovníku stále hledí přes kolonizační brýle. Volby vyhrál.

Geopolitika nad ideály

Počátkem října 2014 dobrovolně odjel Kenyatta do Haagu, kde stanul před tamním tribunálem jako první sloužící hlava státu. Ale Mezinárodní trestní soud se na jeho kauze naprosto znemožnil. Žalobci o dva měsíce později stáhli obvinění s více než alibistickým zdůvodněním, že proces blokovaly keňské orgány, které jim odmítaly vydat požadované důkazy a zároveň zastrašovaly svědky.

Z Obamova hlediska je Kenyatta nyní čistý, takže ke slovu místo demokratizačních ideálů zase může přijít geopolitika

Každopádně z Obamova hlediska je Kenyatta nyní čistý, takže ke slovu místo demokratizačních ideálů zase může přijít geopolitika. Na africké šachovnici je keňský prezident příliš důležitou figurou, aby byl zanedbáván. To se pak nechají stranou práva homosexuálů nebo somálských utečenců, se kterými se vláda nijak nepárá.

Ostatně z Nairobi odletí Obama do Etiopie, která má pro USA rovněž strategický význam jako důležitý spojenec a hospodářsky rychle rostoucí kout Afriky. Nicméně o demokracii a dodržování lidských práv tam nelze vůbec hovořit. Za všechno mluví fakt, že státostrana v květnových volbách obdržela 100 procent hlasů.

K otcovu hrobu jindy

Obamův program byl dlouho utajován, i proto, že nebezpečí teroristického útoku je velké. Americké ministerstvo zahraničí dokonce varuje své občany před cestou do Keni v době Obamovy návštěvy. Jistá je jen prezidentova účast na podnikatelském fóru. Nelze ale předpokládat, že by se sešel s nairobským právníkem, který ho požádal o ruku jeho 17leté dcery Malie a nabídl za ní podle starých tradic 50 krav, 70 ovcí a 30 koz.

USA a Keňa se potřebují. Jásot, který se ozve, až Keňan z Bílého domu po vystoupení z Air Force One svým „spoluobčanům“ zamává, to jen potvrdí.

Čas nebudeme mít ani na příbuzné. Navzdory velkým očekáváním a opravě hrobu jeho otce, ze kterého chtějí keňské úřady udělat turistickou atrakci, nezavítá tentokrát do Kogela. A jeho nevlastní bratři už v médiích vyjadřují své rozhořčení.

Lze předpokládat, že nejvíce času bude prezident Obama věnovat usmiřování se svým keňským protějškem. Těžko přitom budou vytahovat vzpomínky na své otce. Obama senior byl jako ekonom kritický vůči Kenyattovi staršímu, který tehdy vládl tvrdou rukou diktátora a postaral se, aby už ve státních úřadech nebyl zaměstnán. Někteří příbuzní dokonce spekulují, že za fatální nehodou Obamy staršího byla ve skutečnosti politická pomsta.

Staré rodinné spory ale budou muset jít stranou. Obě země se potřebují. Jásot, který se ozve, až Keňan z Bílého domu po vystoupení z Air Force One svým „spoluobčanům“ zamává, to jen potvrdí. 

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...