Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zrušte eurodotace!

Evropa

  16:42

Komplikované, zbytečné, předražené, podvodné – i takové často bývají přívlastky projektů financovaných z Evropské unie.

Bulharsko, které je členskou zemí Evropské unie již tři roky, nečerpá ani cent z evropských peněz. Do podobné situace se dle serveru Aktuálně.cz řítí i Česká republika, jež doposud nedokázala Bruselu vysvětlit, proč si za sedm let členství v unii nevybudovala kvalitní systém kontroly vynakládání evropských peněz. Praha byla před měsícem auditory EU pokárána za zvyšující se míru chybovosti při čerpání eurodotací. Roste i počet podvodů spojených s unijními penězi. Česko má nyní pozastavené platby ve třech operačních programech - Doprava, Životní prostřední a Severozápad.

Tato fakta vyprovokovala ČESKOU POZICI k zamyšlení, zda by nebylo lepší, kdybychom systém evropských dotací zcela zrušili. Existuje pro to minimálně pět argumentů:

  • Bulharsko se bez evropských peněz obešlo a nezdá se, že by mu kvůli tomu hrozil kolaps.
  • Zabránilo by se pochybným tendrům a navyšování vysoutěžené ceny. Mezi pochybná veřejná výběrová řízení, která šetří policie, patří například „cinknuté“ elektronické losovačky za dvě miliardy korun. Pozornost evropských úředníků vzbudily i jiné projekty, například zdvihací železniční most přes Labe za 1,5 miliardy korun či prodražující se stavba dálnice D8 za 16 miliard.
  • Přes Česko má během let 2007 až 2013 protéct na eurodotacích kolem 700 miliard korun. Jde tedy o poměrně značnou částku, která budí zájem různých „vykuků“. Policie se přitom potýká s nedostatkem odborníků, kteří by fondům rozuměli a dokázali do rizikového prostředí proniknout a případné podvody odhalit.
  • Ministerstva a kraje, které za administraci projektů odpovídají, často hlásí, že jsou projekty doslova zavaleny. Horší to však bývá se smysluplností projektů, které se mnohdy píší jen pro to, aby se peníze vyčerpaly a politici nebyli popotahováni za jejich pomalou administraci. Tento fakt ilustroval rozhovor, jehož byla ČESKÁ POZICE nedávno svědkem. Vysoký státní úředník si stěžoval, že energetické firmy v Česku nechtějí využívat peníze z Bruselu. Prý je to pro ně složité a zbytečné. Pokud však do toho budou státem nuceni, „tak tedy něco napíší“.  Jsou to přitom právě firmy z energetického sektoru, které nedostatkem kapitálu v současnosti netrpí.
  • Českým i evropským problémem, soudě alespoň podle vyjádření politiků a ekonomů, je snižování schodků veřejných rozpočtů. Zároveň ale platí, že dotace na projekty Brusel hradí pouze částečně. Je tedy na obcích, městech, krajích a ministerstvech, aby do veřejně-prospěšných projektů vložily peníze na spolufinancování. Což schodky prohlubuje.

Výčet potíží spojených s eurodotacemi tím samozřejmě nekončí. V současnosti se totiž členské země EU připravují na programovací období pro léta 2014 až 2020. Ačkoliv opakovaně zaznívá, že Česko má nesmyslně mnoho operačních programů (26), existují snahy zejména krajů, ale také některých ministerstev, uhájit princip „co úřad, to vlastní balík peněz k rozdávání“. To se přirozeně líbí politikům, kteří si skrze rozdělování unijních peněz zvyšují moc.

Za této situace by ČESKÁ POZICE premiéru Petru Nečasovi doporučila, aby jeho vláda vyzvala Brusel ke zrušení evropských dotací.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!