Lidovky.cz

Zruší zadlužené vlády hotovostní peníze?

  6:14

Převedení všech peněžních transakcí do elektronické podoby by mohlo státům pomoci doplnit příjmy rozpočtů a vyrovnat se dluhy.

Zoufalá situace veřejných financí mnoha západních států by jednoho dne mohla vyústit v radikální rozhodnutí – zrušení hotovostních peněz a jejich převedení do elektronické podoby. Myšlenka to není nová a na první pohled působí jako utopie. Ale pozor: Nepodceňujme beznaděj vlád, jež jsou na mizině!

Jak píše ve svém článku z konce března editor webu Financialsense.com Cris Sheridan, na jedné straně tu máme masivně zadlužené vlády, které pasou po jakýchkoli dodatečných daních, a na druhé mnohamiliardová šedá ekonomika, jejímž hlavním cílem je vyhnout se jejich placení. Jen v USA se podle nedávné studie o „stínovém“ hospodářství odhaduje objem nevybraných daní na pět set miliard dolarů ročně. To mimochodem představuje více než polovinu nynější úvěrové kapacity dvou záchranných fondů eurozóny.

Přitom relativní velikost americké šedé ekonomiky není zdaleka taková, jak se odhaduje u problémových evropských zemích. Zatímco ve Spojených státech amerických se hovoří o jejím osmiprocentním podílu na HDP, například v Řecku a Itálii je to 25, respektive 27 procent. Potenciál nevybraných daní je tedy obrovský.

Miliardy do rozpočtu

V České republice činí objem šedé ekonomiky v poměru k HDP podle studie karetní asociace Visa Europe 17 procent – více než pět set miliard korun. Pokud by se tyto peníze podařilo dostat pod kontrolu a zdanit nynější sazbou 15 procent (pro fyzické osoby), případně 19 procent (firmy), znamenalo by to finanční injekci do státního rozpočtu ve výši 75 až 95 miliard korun.

Podle Douga Caseyho, investora a autora úspěšných knih o financích, nelze opomíjet ani další důvod, proč vlády nemají rády hotovostní peníze – jejich výroba je drahá a poměrně často se musejí kvůli opotřebení obměňovat. Mimochodem v ČR je v současné době v oběhu přibližně čtyři sta miliard korun v bankovkách a mincích.

Aby si tedy vlády mohly alespoň na část peněz z šedé ekonomiky sáhnout, dokáže si Cris Sheridan představit následující postup:

  • Zákaz hotovostních transakcí.
  • Sloučení veškerých informací o transakcích pod jeden účet, aby bylo možné zjistit případné nesrovnalosti mezi příjmy a výdaji.
  • Znemožnění příjmu jakékoli státní, případně státem regulované služby (sociální dávky, důchody, zdravotní pojištění, bankovní úvěry...), dokud nebudou uhrazeny všechny daňové povinnosti.

Zkrátka velký bratr v jedné ze svých nejobludnějších podob. Těžko si lze zavedení podobného systému představit, aniž by to vyvolalo radikální odpor ve společnosti. Nehledě na to, že kriminalizace hotovostních transakcí by zajisté vedla ke znovuoživení klasických barterových obchodů, používaní alternativních platidel, jako je zlato či stříbro, nebo jiných decentralizovaných způsobů placení.

Proto mnohem pravděpodobnější variantou, jak se zoufalé vlády budou snažit se svými dluhy vypořádat, je jejich plíživé znehodnocení prostřednictvím inflace. Pokud tedy nepřijde revoluce jiného typu. Nejenže nelze podceňovat zoufalé vlády, které jsou na pokraji bankrotu, ale ani jejich obyvatele.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.