Lidovky.cz

Způsob výběru soudců v Česku by se měl radikálně změnit

  15:12
Nové soudce dnes fakticky vybírá osm předsedů krajských soudů, každý podle úplně jiného klíče. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) proto hodlá podepsat zásadní reformu, jež má odstranit podezření z klientelistických vazeb a nepotismu a nahradit roztříštěný systém centrálním výběrem soudců. Justice ale jeho plány ostře odmítá.

Ministr Robert Pelikán. foto:  Petr Topič, MAFRA

Když přijde řeč na způsob, jakým jsou v Česku každoročně vybírány desítky nových soudců, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nešetří ostrými slovy. Současný systém považuje za netransparentní a budící podezření z klientelistických vazeb a nepotismu. Nové soudce totiž dnes fakticky vybírá osm předsedů krajských soudů, každý podle úplně jiného klíče. LN již v červnu informovaly, že Pelikán chystá ambiciózní reformu, která by roztříštěný a kritizovaný systém nahradila centrálním výběrem soudců v režii ministerstva spravedlnosti.

„Soudce dostává na 40 let moc rozhodovat o právech a povinnostech ostatních lidí. Neměla by je vybírat justice sama, uzavírat se do sebe a hledat lidi, kteří pěkně zapadnou do současného systému, který podle řady lidí vykazuje deficity. Stanovení pravidel pro výběr a přípravu kandidátů na soudce je jediný nástroj, který ministerstvo má pro formování justice,“ vylíčil LN své cíle Pelikán. Původní plán – stihnout vše do říjnových sněmovních voleb – Pelikánovi nevyšel. To však neznamená, že by na reformu rezignoval.

Nezávislost soudní moci

Po ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny se sice stane ministrem v demisi, ale své místo by si měl udržet i v plánované jednobarevné vládě ANO pod vedením Andreje Babiše. K vydání ministerské instrukce a novel dvou vyhlášek by mělo dojít v nejbližších dnech. Nepřímo to potvrdil i Jakub Říman z tiskového oddělení resortu: „Ministerstvo spravedlnosti v současné době zapracovává připomínky pracovních komisí Legislativní rady vlády.“ To znamená, že vydání už formálně nebrání vůbec nic. Sám ministr ale sdílnější být nechtěl: „Počkejte si, až to bude venku.“

Nová úprava způsobu výběru soudců nesmí vzbuzovat obavu, že má umožnit vybírat soudce na politickou objednávku, a nesmí ohrozit nezávislost soudní moci

Reforma by měla vypadat v zásadě identicky, jak ji Robert Pelikán v červnu prezentoval. A to přesto, že se proti ní justice sešikovala jako jeden muž. V srpnu vydalo ostré vyjádření kolegium předsedů krajských soudů. Ti odmítli, aby ministerstvo upravovalo způsob výběru soudců podzákonnými předpisy, a ne zákonem: „Nová úprava způsobu výběru soudců nesmí vzbuzovat obavu, že má umožnit vybírat soudce na politickou objednávku, a nesmí ohrozit nezávislost soudní moci.“

Předsedům vadí, že by kandidáty na soudce již nevybírali oni, ale komise jmenovaná ministrem spravedlnosti. „Musí být zajištěno, že to nebude výběr na základě politických kritérií a že bude garantována odborná a ostatní způsobilost kandidáta na funkci soudce. A k tomu nemůže stačit hodinový pohovor před pětičlennou komisí, kterou jmenuje ministr,“ popsal LN jejich výhrady středočeský předseda Ljubomír Drápal.

Uzurpovaná pravomoc

K výtkám krajských předsedů se v říjnu připojila i Soudcovská unie. A to přesto, že její prezidentka Daniela Zemanová dlouhodobě kritizuje současný stav a volá po změně. „Je špatně, že soudci jsou v každém soudním kraji vybíráni jinak, je třeba to sjednotit. Předsedové krajských soudů ale mají pravdu, že to nejde upravit novou instrukcí a novelou dvou vyhlášek, ale že je třeba změnit zákon,“ míní Zemanová.

Klíč k porozumění celému problému je, že pravomoc vybírat soudce si krajští předsedové ve skutečnosti uzurpovali. Nikdy ji ze zákona neměli a je zcela proti logice, aby ji měli.

Pelikán však argumenty justičních špiček nevyslyšel. „Klíč k porozumění celému problému je, že pravomoc vybírat soudce si krajští předsedové ve skutečnosti uzurpovali. Nikdy ji ze zákona neměli a je zcela proti logice, aby ji měli. Ministerstvo ale v minulosti na výběr soudců rezignovalo, předsedům se jejich role zalíbila a teď o ni nechtějí přijít,“ vysvětlil LN s tím, že předsedové historicky odmítli každý návrh, který změnu způsobu výběru soudců obsahoval. „Skutečný důvod je mocenský. Vůlí předsedů krajských soudů je, aby nikdy žádný systém nevznikl,“ tvrdí ministr.

Pelikánův plán

  • Na českých soudech aktuálně působí více než tři tisíce soudců, každoročně jich je obměněno zhruba padesát až sto.
  • Soudcem se v Česku může stát bezúhonný český občan, kterému je alespoň 30 let a absolvoval magisterská studia na české právnické fakultě a má složenou odbornou zkoušku (justiční, advokátní, notářskou nebo exekutorskou) a zdárně prošel psychologickým vyšetřením.
  • Soudce jmenuje prezident na návrh vlády, které adepty navrhuje ministr spravedlnosti. Reálně však soudce nevybírá ministerstvo, nýbrž osm předsedů krajských soudů, každý dle jiných pravidel.
  • Robert Pelikán (ANO) chce dnešní chaos nahradit systémem centrálního výběru soudců, který by řídilo ministerstvo spravedlnosti. Novinkou by byla dvouletá příprava na funkci soudce po složení odborné zkoušky zakončená simulovaným soudním jednáním.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.