Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zpožděný sarkofág v Černobylu bude stát asi 70 miliard korun

Na výstavbě sarkofágu, který má jaderný reaktor zakonzervovat na sto let, se finančně podílejí i Češi. „Původně měl být projekt dokončen již v roce 2005, podle posledních odhadů EBRD by měla být výstavba dokončena v příštím roce. I to je ovšem zapotřebí brát s rezervou,“ varuje v rozhovoru Petr Pospíšil, jediný český auditor v Černobylu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

29. 4. 2016 9:34
Současný stav budování nového sarkofágu

Zajímavý rozhovor. Jsem rád, že se na kontrole prací a financování projektu nového sarkofágu v Černobylu podílí i auditor z Česka. U auditora je podstatné aby se vyznal v ekonomických otázkách a byl profík ve svém oboru. Takže následující poznámky berte s nadhledem.

Dovolil bych si upozornit, že sice úvahy o novém sarkofágu jsou dlouhodobé, ale samotný tendr na pro vypracování projektu a jeho provedení byl vyhlášen až koncem roku 2004. Takže značné zdržení bylo už při hledání způsobu zajištění financování a startu projektu.

Jinak je vidět, že pan editor neví nic o radioaktivitě a do dané doby se s ní nesetkal. Tedy setkal, jako každý z nás, protože radioaktivita je přirozenou součástí životního prostředí a pan auditor dostal daleko menší dávku z Černobylu než v řadě situací z přírodního prostředí. Ale nebyl na pracovišti, kde se s aktivitou pracuje. Kdyby se podíval na exkurzi třeba k nám, tak by ho dozimetrická kontrola tak moc nevyváděla z míry.

Minulý týden jsem byl v Černobylu a prá

0 0
možnosti

29. 4. 2016 9:36
Re: Současný stav budování nového sarkofágu

Minulý týden jsem byl v Černobylu a právě třeba u nového sarkofágu a i suchého meziskladu pro černobylské vyhořelé palivové soubory, který také financuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Tedy všude, kde byl nejspíše pan auditor. A je moc dobře, že rozhovor vyšel v Lidovkách až v sobotu. Manželka ho četla až v době, kdy už jsem se vracel z Kyjeva domů. Jinak by po informaci, že je návštěva elektrárny Černobyl považována za nebezpečnější než návštěva Iráku či Somálska asi celý týden nespala :-)

Pravidla, která jsou v daném areálu uplatňována, jsou běžná pro sledované a kontrolované pásmo. A rizika spojená s návštěvou organizovanou podobným způsobem jako pobyt auditorů u těchto objektů a území jsou minimální,

V současné době je podle odborníků, kteří se na stavbě nového sarkofágu podílejí, velice pravděpodobné, že se jim podaří jej nasunout nad starý sarkofág ještě letos. Ale pochopitelně nebudou za každou cenu spěchat. Prioritou je bezpečnost a kvalita. Podrobnější popis současného

0 0
možnosti