Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 4
  • Poslední: 29.4.2016 14:15
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Současný stav budování nového sarkofágu

Zajímavý rozhovor. Jsem rád, že se na kontrole prací a financování projektu nového sarkofágu v Černobylu podílí i auditor z Česka. U auditora je podstatné aby se vyznal v ekonomických otázkách a byl profík ve svém oboru. Takže následující poznámky berte s nadhledem.

Dovolil bych si upozornit, že sice úvahy o novém sarkofágu jsou dlouhodobé, ale samotný tendr na pro vypracování projektu a jeho provedení byl vyhlášen až koncem roku 2004. Takže značné zdržení bylo už při hledání způsobu zajištění financování a startu projektu.

Jinak je vidět, že pan editor neví nic o radioaktivitě a do dané doby se s ní nesetkal. Tedy setkal, jako každý z nás, protože radioaktivita je přirozenou součástí životního prostředí a pan auditor dostal daleko menší dávku z Černobylu než v řadě situací z přírodního prostředí. Ale nebyl na pracovišti, kde se s aktivitou pracuje. Kdyby se podíval na exkurzi třeba k nám, tak by ho dozimetrická kontrola tak moc nevyváděla z míry.

Minulý týden jsem byl v Černobylu a prá

Re: Současný stav budování nového sarkofágu

Minulý týden jsem byl v Černobylu a právě třeba u nového sarkofágu a i suchého meziskladu pro černobylské vyhořelé palivové soubory, který také financuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Tedy všude, kde byl nejspíše pan auditor. A je moc dobře, že rozhovor vyšel v Lidovkách až v sobotu. Manželka ho četla až v době, kdy už jsem se vracel z Kyjeva domů. Jinak by po informaci, že je návštěva elektrárny Černobyl považována za nebezpečnější než návštěva Iráku či Somálska asi celý týden nespala :-)

Pravidla, která jsou v daném areálu uplatňována, jsou běžná pro sledované a kontrolované pásmo. A rizika spojená s návštěvou organizovanou podobným způsobem jako pobyt auditorů u těchto objektů a území jsou minimální,

V současné době je podle odborníků, kteří se na stavbě nového sarkofágu podílejí, velice pravděpodobné, že se jim podaří jej nasunout nad starý sarkofág ještě letos. Ale pochopitelně nebudou za každou cenu spěchat. Prioritou je bezpečnost a kvalita. Podrobnější popis současného

Re: Současný stav budování nového sarkofágu

stavu i s fotkami je zde: http://www.osel.cz/8816-cernobyl-tricet-let-pote.html (Vždy se mi zobrazuje v okně jen malá část původního příspěvku, tak jsem to řešil těmi dodatky, aby byl v oknech zobrazen celý. Pokud je to jen problém zobrazení na mém počítači, omlouvám se za duplikování).

Re: Současný stav budování nového sarkofágu

Dík, trocha reality do téhle zpolitizované až na hranici bulváru tragické havárie neuškodí.