Lidovky.cz

Znepokojení privatizátoři MUS píšou vrchnímu státnímu zástupci Mečlovi

  9:49

Koláček a spol. vidí v kriminalizaci svých osob prostředek boje uvnitř státního zastupitelství a hodlají se bránit. I právní cestou.

Nový vrchní státní zástupce Stanislav Mečl evidentně nepadl do oka šestici privatizátorů Mostecké uhelné společnosti (MUS). Marek Čmejla, Jiří Diviš, Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Luboš Měkota si v otevřeném dopise, jehož znění poskytli prostřednictvím své mediální zástupkyně Alexandry Rudyšarové i ČESKÉ POZICI, stěžují na jeho výroky týkající se kauzy privatizace hnědouhelných dolů. Manažeři Mečla dokonce obviňují z protiprávního jednání a hodlají se bránit právními prostředky. Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) považuje informace obsažené v dopise za nepravdivé.

Šest zmiňovaných osob čeká kvůli jejich aktivitám při „odstátnění“ MUS soud ve Švýcarsku. Tamní prokuratura případ předala loni v říjnu k soudu kvůli podezření z praní špinavých peněz. Česká republika nyní hledá způsob, jak se k tamnímu řízení dodatečně přidat a nárokovat údajnou škodu 3,5 miliardy korun vzniklou při ztrátě majority státu v MUS. Na dřívější výzvy švýcarské strany k připojení se nereflektovala a o možnost ucházet se o část peněz zadržovaných na tamních kontech v této fázi přišla.

Podle Mečla může za nepřipojení se Česka ke švýcarskému řízení také nečinnost na straně jeho předchůdců ve vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze. Konkrétně jde o bývalého vrchního žalobce Vlastimila Rampulu, jeho náměstka Libora Grygárka a státních zástupců Ladislava Letka a Marcely Kratochvílové, na něž ministr sravedlnosti podal v lednu v této souvislosti kárné žaloby.

Žádná škoda neexistuje!

Podle šestice manažerů však jde o výmluvy. „Skutečný důvod, proč se Česká republika nepřihlásila o miliardy na zablokovaných účtech ve Švýcarsku, je zcela jiný. Opakované a třikrát uzavřené vyšetřování vedené s přestávkami od roku 1998 na české straně neodhalilo žádnou škodu, o kterou by se stát mohl legitimně přihlásit,“ nabízejí jiné vysvětlení Koláček, Měkota a spol. Kriminalizaci svých osob považují za prostředek boje uvnitř státního zastupitelství. 

A v čem konkrétně spočívá údajné Mečlovo protizákonné jednání? Hlavní důvody jsou dva:

  • „Vaše opakovaná mediální vystoupení a nijak neskrývané schůzky s politiky nasvědčují tomu, že vláda Vaším prostřednictvím úkoluje orgány činné v trestním řízení, aby vyrobily důkazy o škodě, kterou jsme měli státu způsobit. Ve Vašich očích zjevně nejsme ničím jiným než ,sprostými podezřelými‘, na které se vždy nakonec něco najde. Takový postup považujeme za zcela protiprávní.“
  • „Kromě výroby důkazů na zakázku se rovněž nijak netajíte tím, že jste státu poskytl ze spisů údaje, které mu mají umožnit zpracovat dokument o připojení ČR k trestnímu stíhání ve Švýcarsku, případně vypracovat civilní žalobu, kterou se stát k trestnímu stíhání připojí. I tento postup je v rozporu s právním řádem.“

Vzhledem k závažnosti těchto tvrzení ČESKÁ POZICE oslovila i Vrchní státní zastupitelství v Praze s prosbou o reakci. „Informace obsažené v dopise nejsou pravdivé. Postup prověřování kauzy MUS v současné době probíhá intenzivně, způsobem zcela standardním, což znamená bez jakýchkoli neadekvátních, protiprávních či ovlivňujících zásahů,“ napsala mluvčí VSZ Iva Vojtková.

Nové důkazy?

Stanislav Mečl ve čtvrtek v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu uvedl, že tým policistů a státních zástupců ke kauze MUS odjede v nejbližších dnech do Švýcarska s novými důkazy. „Domníváme se, že mezi těmito písemnostmi, těmito důkazy, mohou být i takové, které mohou vést ve Švýcarsku ještě ke znovuotevření případu, respektive k jeho vrácení do přípravného řízení. Ale to je samozřejmě plně v kompetenci švýcarské strany, zda zvolí tento procesní postup či nikoliv,“ prohlásil.

To by ovšem do případu vnášelo nové světlo. Počkejme si tedy na další vývoj spletité a léta se táhnoucí kauzy.

Plné znění otevřeného dopisu si můžete přečíst v přiloženém PDF souboru.

Kauze privatizace MUS a okolnostmi ztráty státní majority v této firmě jsme se věnovali v sérii textů, naposledy v článku:
Expremiér Tošovský a jeho ministr Mlynář ke kauze MUS: Ani slovo!

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.