Lidovky.cz

Známé osobnosti dělají z kouření náhražky cigaret trend

  10:01
„Cigareta“ Iqos se na rozdíl od tradiční nezapaluje, tabák se v ní zahřívá. Proces probíhá v krabičce, jež je k mání v mnoha barvách. Tato náhražka cigarety se v poslední době stala hitem sociální sítě, když ji podpořilo zhruba deset celebrit. Odborníky ale kampaň zneklidnila a lékaři varují: Obsahuje nikotin a způsobuje závislost.

Do konce letoška by měl být IQOS k mání už zhruba ve 20 zemích. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

K dostání je bílá i maskáčová. Ladit může s hodinkami nebo autem. Řeč je o „cigaretě“ Iqos. Na rozdíl od té tradiční se nezapaluje, tabák se v ní zahřívá. Proces probíhá v krabičce, která je k mání v pestré škále barev. „Cigaretu“ podpořila v poslední době na sociální síti zhruba desítka známých osobností. „Zkouším Iqos, protože je to lepší volba,“ uvedla modelka Simona Krainová, jejíž profil sleduje 333 tisíc lidí. Heslem „lepší volba“ označil svou fotografii s cigaretou Iqos i internetový bavič Kazma.

Odborníky kampaň zneklidnila. Celebritám vyčítají, že z kouření těchto cigaret dělají trendovou záležitost. „Za poslední měsíce, i díky jejich propagaci přes mladé influencery na sociálních sítích, vzrostlo jejich užívání u dětí, což mne velmi znepokojuje,“ řekla LN šéfka vládního protidrogového odboru Jarmila Vedralová.

Pro dospělé kuřáky

Podle výrobce těchto tabákových produktů – společnosti Philip Morris – se od července 2017 do letošního dubna prodalo v Česku více než 100 tisíc kusů zmíněné novinky. „Výrobek je určen pro dospělé kuřáky, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret,“ upozorňuje Tomáš Korkoš, člen představenstva společnosti Philip Morris ČR. Laboratorní testy podle něho ukazují, že Iqos produkuje až o 95 procent méně škodlivin. Lékaři některé výhody nezpochybňují, ale upozorňují, že produkt pořád obsahuje nikotin, který se přirovnává k tvrdé droze.

Podle společnosti Philip Morris se od července 2017 do letošního dubna prodalo v Česku více než 100 tisíc kusů „cigaret“ Iqos. Výrobek je určen pro dospělé kuřáky, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret. Laboratorní testy ukazují, že Iqos produkuje až o 95 procent méně škodlivin.

„Výrobky jako nahřívaný tabák mohou vést ke vzniku závislosti na nikotinu či ji udržovat,“ říká Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN. Slavné osobnosti se ke kritice, tedy že zveřejněním fotografie s „cigaretou“ Iqos de facto inspirují nezletilé ke kouření, nechtějí příliš vyjadřovat. „Bez souhlasu klienta (společnosti Philip Morris – pozn. red.) k tomu nemám žádný komentář,“ sdělil LN Kamil Bartošek alias Kazma. Ten alespoň fotografii na sociální síti Instagram na rozdíl od ostatních celebrit označil hesly „není bez rizika“ a „pro dospělé“.

Přesně takové poselství chce předat lidem i moderátor Libor Bouček. „Iqos osobně doporučuji jen kuřákům jako daleko lepší alternativu. Nekuřáci ať s tím nezačínají. Toť mé stanovisko,“ napsal LN. Pokud nezletilý kupující nebude lhát o svém věku, nemůže se podle Boučka k této cigaretě dostat.

Osobnosti veřejného života, které cigaretu podporují, ovšem nepopudily jen odborníky, ale i své profesní kolegy. Například influencera Karla Kováře, který si říká Kovy. Ten zveřejnil video, ve kterém hovoří o „morálním dnu“ těchto celebrit.

Nejasné zdravotní účinky

Vědci, lékaři, ale i zákonodárci se shodují, že jsou tyto speciální cigarety stále poměrně neprobádanou novinkou. „Je to velmi aktuální téma, také ve vědecké komunitě kolem tabáku,“ říká Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Lékařka Eva Králíková upozorňuje, že zdravotní účinky při dlouhodobém používání „cigarety“ typu Iqos nejsou zatím jasné.

Vědci, lékaři, ale i zákonodárci se shodují, že jsou tyto speciální cigarety stále poměrně neprobádanou novinkou. Zdravotní účinky při dlouhodobém používání „cigarety“ typu Iqos nejsou zatím jasné.

„Můžeme však měřit to, co vdechuje kuřák cigarety a co konzument nahřívaného tabáku. Z těchto dat se ukazuje, že riziko je zhruba o 60 až 80 procent nižší než riziko kouření. Nejsou to tedy výrobky neškodné, ale mnohem méně rizikové než kouření jistě jsou,“ říká Králíková. Výrobci cigaret podle ní pochopili, že kouření nebude v blízké budoucnosti únosné, a to ani pro mladé. „A protože chtějí zůstat na trhu, přicházejí s nahřívaným tabákem,“ uvedla lékařka. Ani společnost Philip Morris ČR nezastírá, že kouření Iqos není zcela bez rizika.

„Tabákové náplně, které se v něm používají, obsahují nikotin, který je návykovou látkou,“ potvrdil Tomáš Korkoš, člen představenstva společnosti. „Do výzkumu a vývoje bezdýmných tabákových výrobků investovala společnost Philip Morris International dosud více než 4,5 miliardy dolarů a podílí se na něm více než 300 špičkových vědeckých pracovníků,“ uvedl také. Společnost podle něho testovala spotřebitelské chování. „Lidé, kteří nikdy nekouřili nebo s kouřením přestali, mají o výrobek Iqos zanedbatelný zájem,“ řekl LN.

Příběh jako s elektronickými cigaretami

Někteří kritici soudí, že se nyní odehrává podobný příběh jako před lety s elektronickými cigaretami, v nichž není tabák, ale roztok obsahující nikotin. Ty svého času byly také velmi moderní – prodávaly se v různých barvách, některé i svítily. A také lákaly mladé lidi. Podle Státního zdravotnického ústavu je v roce 2015 užívalo 4,6 procenta dětí a mladých ve věkové skupině 15 až 24 let. O rok později jich bylo již 10,7 procenta.

Někteří kritici soudí, že se nyní odehrává podobný příběh jako před lety s elektronickými cigaretami, v nichž není tabák, ale roztok obsahující nikotin. Ty svého času byly také velmi moderní – prodávaly se v různých barvách, některé i svítily. A také lákaly mladé lidi.

„Elektronické cigarety známe již víc než dekádu a ukazuje se, že mladí, kteří vapují (inhalování nikotinu z vodní páry – pozn. red.) méně kouří, tedy v tomto případě se přechod k cigaretám nepotvrzuje. Pokud jde o nahřívaný tabák, nemůžeme za tak krátkou dobu mít data,“ říká Eva Králíková. Paradoxní podle ní je, že cigaretu Iqos si kuřák může dopřát v restauraci, elektronickou ale ne.

Výhody elektronické cigarety a té typu Iqos popsal adiktolog Mravčík: „Bezdýmné alternativy mají bezesporu zdravotní přínosy ve srovnání s klasickými cigaretami. Například karcinogenní riziko je ve srovnání s klasickými cigaretami u elektronických cigaret přibližně 100krát nižší a u „heat not burn“ (nahřívací tabák, který se užívá ve výrobcích Iqos – pozn. red.) přibližně 10krát nižší.“

Nedávno zveřejnil Výbor pro vědu a technologii dolní komory britského parlamentu zprávu, v níž uvádí: že elektronické cigarety mohou pomoci kuřákům zbavit se závislosti na tradičních cigaretách; pro mladé nekuřáky nemusí být vstupenkou do světa závislosti. Podle zprávy také odpadá riziko pasivního kouření. Nicméně britští odborníci také uvádějí, že budou chtít vidět každoroční výstupy ohledně zdravotního dopadu elektronických cigaret a těch s nahřívaným tabákem na lidské zdraví.

„Lepší kouření“

Jmenuje se Iqos a na trh ji uvedla v červenci 2017 společnost Philip Morris. Více než desítka českých veřejně známých osobností (modelka Simona Krainová, moderátor Libor Bouček, muzikant Matěj Ruppert, bavič Kamil Bartošek alias Kazma, herečka Jitka Schneiderová, influencerka Nikol Moravcová, herec David Gránský a další) podpořila na sociální síti nový typ cigarety, která se nezapaluje, ale zahřívá.

Libor Bouček, moderátor

„Rozhodl jsem se plně (skoro) elektrifikovat.“ (23. červen, Instagram)

Simona Krainová, modelka

„Tehle zlozvyk (kouření – pozn. red.) mě prostě válcoval. V tomhle jsem vždy úplně selhala. Proto jsem sáhla po něčem, co mi kouření už jen připomíná…. Zkouším Iqos, protože je to lepší volba.“ (2. červenec, Instagram)

Matěj Ruppert, hudebník

„Iqos ambassador.“ Stejně jako všichni ostatní zobrazení označil zpěvák svou fotografii tímto heslem. Odkázal tak na spolupráci s výrobcem cigarety, společností Philip Morris. (3. červenec, Instagram)

Kamil Bartošek alias Kazma, bavič

„Lepší volba. Není bez rizika. Jen pro dospělé.“ Těmito hesly označil Kazma svou fotografii. (2. červenec, Instagram)

Těm, kteří přestávají kouřit, doporučují lékaři čtyři druhy přípravků

  • Přípravky, kde se nikotin inhaluje
  • Elektronická cigareta je zařízení, ve kterém je zahříván roztok obsahující nikotin, jehož výpary jsou vdechovány. Elektronická cigareta má ve srovnání s běžnou cigaretou o 95 procent nižší zdravotní rizika.
  • Heat-not-burn cigarety (například zmíněný Iqos) jsou tabákové výrobky, ve kterých je speciální cigareta zahřívána v elektronickém zařízení a vzniklé výpary se inhalují podobně jako u běžné nebo elektronické cigarety. Nedochází však k hoření, jak je tomu u běžné cigarety. Ve srovnání s elektronickou cigaretou tato technika mnohem více připomíná kouření běžné cigarety.

Přípravky, kde se nikotin neinhaluje

  • Farmaceutické přípravky jsou beztabákové léčivé přípravky obsahující nikotin. Mají různou formu – žvýkačky, pastilky, náplasti.
  • Orální tabák je tabák upravený pro užití ústy.

Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.