Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Značka Contipro vstupuje do výroby nanotechnologií

  23:21

Firma z Dolní Dobrouče ohlašuje útok na světové trhy ve výrobě nanovláken využitelných v medicíně a tkáňovém inženýrství.

Nanovlákna vyrobená novým přístrojem 4SPIN dolnodobroučské firmy Contipro. foto: © ContiproČeská pozice

Loni v září končila naše reportáž z Dolní Dobrouče těmito slovy: „A pokud by si měla ČESKÁ POZICE vsadit, časem se s pojmem Contipro nespojí jen kyselina hyaluronová, ale také dvě další slova: biotechnologie a nanotechnologie.“ Netrvalo příliš dlouho, a je to tu. Výzkumná firma z dvoutisícové obce na Orlickoústecku, jež ovládá asi 60 procent evropského a třetinu světového trhu s hyaluronáty (užitečnými pro kosmetiku), vstupuje na pole s předponou nano.

Vyvinula nový přístroj 4SPIN, jenž prý „umožní rychlý rozvoj výzkumu aplikací nanomateriálů v mnoha odvětvích průmyslu“. I díky tomu, že vyráběná nanovlákna se po čase mohou přirozeně rozložit v lidském těle. Contipro Group, jejíž zaměstnanci jsou z plné třetiny výzkumnými pracovníky, hodlá nový výrobek představit na lednové výstavě Nanotech 2013 v Tokiu.Podle serveru iHNed.cz, jenž o novince jako první informoval, otevře Contipro také počátkem roku v Japonsku své obchodní zastoupení – druhé po Francii.

Má společnost v plánu i nějaké další zahraniční aktivity či filiálky? „Plánujeme je, v úvahu přichází jedna až dvě destinace evropské, ale i v zámoří. Budeme je zřizovat podle toho, jak se bude dařit,“ řekl ČESKÉ POZICI ředitel Vladimír Velebný, jenž s kolegy vybudoval z malé porevoluční firmičky celou skupinu s obratem v řádu stamilionů korun. Úspěch je založen na výrobě farmaceuticky ceněné kyseliny hyaluronové z buněčných stěn bakterií.

Dobroučská společnost spolupracuje s vysokými školami, založila už Institut Contipro, kde nabízí i účast na doktorských projektech a její pracovníci publikují v impaktovaných časopisech. Věnuje se také vývoji optických diagnostických zařízení, přípravků na hojení ran, hydrogelů na bázi polymerů, ale i náhrad chrupavky či látek proti stárnutí pokožky.

Rok 2017: Nanotrh ve výši miliardy dolarů

Proč ale nanotechnologie? „Je pravda, že vyrábět přístroje na tvorbu nanovláken jsme v Contipru původně neplánovali; dohnala nás k tomu potřeba našeho primárního zaměření, jímž jsou lékařské bionanotechnologie. Chtěli jsme získat přesně směrově uspořádaná nanovlákna z těla vlastní látky, která je základem našeho úspěchu – z kyseliny hyaluronové. Pro špičkové aplikace jsme z ní potřebovali získat perfektně srovnaná nanovlákna, jenže žádný přístroj dostupný na trhu tohle neuměl,“ říká docent Velebný.

Do vývoje se tedy Češi pustili sami a vyvinuli 4SPIN, jenž je v lecčems unikátní. „Najde uplatnění hlavně v laboratorním výzkumu, protože má celou řadu funkcí, které umožní přesné nastavení podmínek vláknění, jejich opakování a hlavně zpracování získaných dat vlastním přístrojem,“ tvrdí firemní šéf. Výhodou je to, že stroj umí vyrobit vlákna z roztoků, u nichž to dosud nebylo možné; novinka je chráněna celkem čtyřmi patenty.

Rozšíření o nanotechnologie může podniku prospět. „Trh nanovláken má budoucnost. Jeho velikost je nyní odhadována na 400 milionů dolarů ročně, do roku 2017 by měl být dvaapůlkrát větší, tedy kolem miliardy. Jen v naší databázi potenciálních klientů máme asi tři tisíce pracovišť, které se věnují zpracování nanovláken,“ řekla Hospodářským novinám Zuzana Bubnová, obchodní ředitelka holdingu Contipro.

Bude pohádka o českých hlavách, které z malé obce ovládají světové trhy, pokračovat i v jiném odvětví?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!